بلیط هواپیما

10 نکته مهم و کاربردی درباره زبان بدن و نحوه تقویت آن

استفاده موثر از زبان بدن نقشی کلیدی در برقراری ارتباط دارد. در اکثر آموزش‌هایی که درباره بهبود روابط ارائه شده، مباحثی از زبان بدن نیز مطرح می‌گردد. در ادامه این مقاله قصد داریم 10 نکته مهم و کاربردی را که باعث افزایش اثرگذاری زبان بدن و کمک به شما در برقراری ارتباط می‌شود، مطرح کنیم. پس با دیجی رو همراه باشید.

1- برای اینکه اعتماد به نفستان را تقویت کنید، ژستی قدرتمندانه بگیرید

پژوهشی در دانشکده‌های کسب و کار هاروارد و کلمبیا نشان داد که قرار دادن بدن در حالتی کشیده که نشان دهنده قدرت زیاد باشد (برای مثال تکیه دادن به عقب در حالی که دستان پشت سر و پاها روی میز باشد یا ایستادن در حالی که دستان و پاها را کاملاً کشیده‌اید) حتی برای مدت زمانی کوتاه مثلا 2 دقیقه، باعث ترشح تستوسترون (هورمونی که به قدرت و تسلط مرتبط است) و کاهش ترشح کورتیزول (هورمون استرس) می‌شود.

این ترفند را هنگامی که احساس تنش می‌کنید اما می‌خواهید با اعتماد به نفس به نظر بیایید، امتحان کنید. این حالت‌ها علاوه بر ایجاد تغییرات در ترشح هورمون‌ها در آقایان و خانم‌ها، احساس قدرت و ریسک‌پذیری را افزایش می‌دهد. این مطالعه همچنین نشان داد که افراد از احساسی که نسبت به خودتان دارید، بیشتر از گفته‌هایتان تاثیر می‌پذیرند!

تقویت زبان بدن

2- برای افزایش حس مشارکت، نشان دهید که در حال گوش کردن هستید

اگر می‌خواهید مردم صحبت‌هایشان را با شما در میان بگذارند، هنگامی که صحبت می‌کنند کار دیگری انجام ندهید. از چک کردن گوشی تلفنتان، نگاه کردن به ساعت‌تان یا ارزیابی واکنش سایر افراد هنگامی که کسی در حال صحبت کردن با شماست، بپرهیزید. در عوض با چرخش سر و بدنتان به سمت کسی که در حال صحبت کردن است و برقراری ارتباط چشمی مستقیم، به گفته‌هایشان گوش فرا دهید. خم شدن به جلو، سر تکان دادن و کج کردن سرتان از دیگر نشانه‌های درگیر بودن شما با صحبت‌های مخاطب‌تان است. خیلی مهم است که طرف مقابل‌تان بفهمد شما در حال گوش کردن به او هستید.

3- برای تشویق دیگران به مشارکت، موانع را از مسیر حذف کنید

موانع فیزیکی مانعی جدی‌ برای اقدامات مشارکتی هستند. هر چیزی که بین نگاه شما و سایر اعضای تیم تفاوت یا مانع ایجاد می‌کند را از سر راه بردارید. بدانید که حتی طی زمان استراحت نیز نحوه در دست گرفتن فنجان می‌تواند به طریقی پیام ایجاد فاصله بین شما و دیگران را منتقل کند. روزی یک مدیر اجرایی می‌گفت که می‌تواند میزان راحتی تیمش را با میزان بالا نگه داشتن فنجان‌های قهوه آن‌ها بسنجد! او بنا بر تجربه شخصی دریافته بود که هر چه افراد حس ناامنی بیشتری داشته باشند، فنجان‌های قهوه خود را بالاتر می‌گیرند. افرادی که دست خود را هم تراز با کمر خود نگه می‌داشتند، نسبت به افرادی که دست‌های خود را تا سینه بالا می‌آوردند، احساس راحتی بیشتری داشتند.

4- برای ارتباط سریع با افراد با آن‌ها دست بدهید

برقراری تماس فیزیکی قوی‌ترین و ابتدایی‌ترین نشانه غیرزبانی است. لمس کردن بازو، دست یا شانه، حتی در زمان کوتاهی معادل یک چهلم ثانیه بین انسان‌ها پیوند برقرار می‌کند. در محیط کار، لمس فیزیکی و گرمای رابطه از طریق سنت دست دادن تعریف شده است و این ارتباط لمسی تاثیر مثبت و بادوامی را ایجاد می‌کند. مطالعه‌ای که در مورد تاثیر دست دادن انسان‌ها توسط مرکز نمایشگاه‌های تجاری انجام شد، نشان داد که مردم در صورتی که با آن‌ها دست بدهید به احتمال دو برابر حالت عادی شما را به یاد خواهند آورد. این پژوهشگران همچنین دریافتند که مردم با کسانی که با آن‌ها دست می‌دهند برخورد گرم‌تر و صمیمی‌تری دارند.

بهبود زبان بدن

5- برای برانگیختن احساسات خوب، لبخند بزنید

یک لبخند حقیقی نه تنها احساسات بهتری در شما ایجاد می‌کند، بلکه به افرادی که در اطراف شما هستند حس اعتماد، همدلی و صمیمیت را منتقل می‌کند. یک لبخند حقیقی به آرامی ظاهر می‌شود، چشم‌ها را جمع می‌کند، چهره را روشن می‌کند و به آرامی پنهان می‌شود. نکته مهم‌تر تاثیر مستقیم لبخند زدن با نحوه پاسخگویی طرف مقابل است. هنگامی که شما به دیگران لبخند می‌زنید، تقریبا همواره آن‌ها پاسخ لبخند شما را با لبخند می‌دهند و از آنجا که حالات چهره، احساسات متناظری را فعال میکند، ناخودآگاه آن فرد با لبخند زدن به شما، حس بهتری نسبت به شما پیدا می‌کند.

6- برای نشان دادن موافقت خود، حالات و وضعیت طرف مقابل را مانند آینه به آن‌ها برگردانید

وقتی که مشتریان و همکارانتان، به صورت ناخودآگاه زبان بدن شما را تقلید می‌کنند، در واقع به صورت غیرزبانی در حال ابراز علاقه و موافقت‌شان با شما هستند. وقتی که آگاهانه از رفتار دیگران پیروی کنید، می‌توانید حس توافق و اشتراک را به آن‌ها منتقل نمایید. بازگردانی حالات یک فرد با مشاهده حالات چهره و بدن آن فرد آغاز می‌شود و سپس با اجازه دادن به بدنتان برای انجام حالات و وضعیت‌های مشابه به آرامی ادامه پیدا می‌کند. انجام این کار احساس درک متقابل و پذیرش را در طرف مقابل ایجاد می‌کند.

7- برای افزایش قدرت سخنوری‌تان از دست‌ها استفاده بیشتری بکنید

تصویربرداری از مغز نشان داده ناحیه‌ای به نام بروکا (Broca) در مغز که در صحبت کردن نقش مهمی ایفا می‌کند علاوه بر زمانی که ما در حال صحبت کردن هستیم، در هنگام تکان دادن دست‌ها نیز فعال می‌شود. از آنجا که ژست شما ارتباط مستقیمی با قدرت سخنوری شما دارد، حالات بدن شما هنگام صحبت به طور جدی تفکرات شما را تقویت می‌کند.

هر زمان که مدیران اجرایی برای تقویت سخنرانی خود به استفاده بهتر از حالات بدن تشویق می‌شوند، همزمان با این تغییر قدرت کلام آن‌ها نیز تقویت می‌شود. این موضوع را اگر خودتان تجربه کنید، در می‌یابید که افکارتان شفاف‌تر و جملاتتان قوی‌تر می‌شوند.

تأثیر زبان بدن

8- برای یافتن حقیقت به حالت پاهای مخاطبتان توجه کنید!

هنگامی که افراد به دنبال کنترل زبان بدن خود هستند، تمرکز اصلی‌شان را بر حالات چهره، بدن و دست یا بازوی خود قرار می‌دهند. بنابراین، از آنجا که پاها غیرکنترل شده باقی می‌مانند، غالبا می‌توانند بیانگر حقیقت نیز باشند. هنگام استرس علائم اضطراب و آشفتگی با افزایش حرکات پاها نمود پیدا می‌کند. پاها بی‌قرار می‌شوند، به این سو و آن سو حرکت می‌کنند و دور یکدیگر یا اطراف مبل می‌پیچند. پاها برای کاهش استرس باز و بسته می‌شوند تا تنش را کاهش دهند یا به حالت آماده برای دویدن قرار می‌گیرند و آزاد می‌شوند. مطالعات نشان داده که مخاطبان در صورتی که دید کاملی نسبت به حالات بدن طرف مقابل داشته باشند، قضاوت صحیح تری نسبت به حقانیت صحبت‌های وی خواهند داشت. ممکن است خودتان این موضوع را متوجه نشده باشید، اما شما در تمام عمرتان در حال واکنش نشان دادن نسبت به حالات پای مخاطبانتان بوده‌اید!

9- برای اینکه توانمند به نظر برسید، با صدای آرام صحبت کنید

پیش از یک سخنرانی یا تماس مهم، تمرین کنید که صدایتان فراز و فرودهای مناسبی داشته باشد. برای این منظور لب‌هایتان را روی هم قرار دهید و صدایی مشابه «اوم…. هام…. اوم…. هام….» را تولید کنید. خانم‌ها باید مراقب باشند در صورتی که در حال پرسیدن یک سوال یا دریافت تایید هستند، صدایشان در پایان جملات بالا نرود. در عوض هنگام بیان نظرات از قوس توانمندی استفاده کنید، یعنی ابتدا صدا را با یک میزان بلندی مناسب شروع کنید، در وسط جمله صدای خود را مقداری بالاتر ببرید و سپس در پایان جمله به بلندی صدای ابتدایی برگردید.

10- برای تقویت حافظه، دست‌ها و پاهایتان را روی هم قرار ندهید!

محققان دریافته‌اند هنگامی که گروهی از داوطلبان در یک سخنرانی حاضر می‌شوند و دست‌ها و پاهای خود را روی هم قرار نمی‌دهند، 38 درصد بیشتر از افرادی که در همان جلسه دست‌ها و یا پاهای خود را روی هم قرار داده‌اند، مطالب را به یاد می‌آورند! بنابراین،‌ اگر مخاطبان شما زبان بدن تدافعی را به نمایش می‌گذارند، روشتان را تغییر دهید، استراحتی بدهید و از آن‌ها بخواهید که بیرون بروند و کمی حرکت داشته باشند، و تلاش اصلی برای متقاعد کردن آن‌ها را تا زمانی که فرم بدنی باز را اتخاذ نکرده‌اند، انجام ندهید.

در آخر اگر این 10 نکته ساده و قدرتمند مربوط به زبان بدن را رعایت کنید، تاحدود زیادی خواهید توانست بر تأثیر سخنان خود افزوده و شنونده را خود همراه و همسو کنید. در صورتی که نظر یا تجربه خاصی در خصوص زبان بدن و تأثیر آن دارید،‌ خوشحال می‌شویم آن را با ما و دیگر خوانندگان دیجی رو در میان بگذارید.

منبع amanet
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها