10 نکته کلیدی برای موفقیت در هر زمینه‌ای

اگر زندگی نامه افراد موفق در جهان را مطالعه کنید، خیلی زود متوجه می‌شوید که همه آن‌ها روش زندگی و طرز تفکر نسبتاً مشابهی دارند. موفقیت مرهون چندین پارامتر است که هر فرد باید در رابطه با حرفه خود از آن بهره‌مند گردد. در میان رازهای موفقیت افراد مطرح جهان نکات مشترک و قابل تامل زیادی وجود دارد که برای رسیدن به موفقیت باید به آن‌ها توجه نمود. در مقاله پیش رو از دیجی رو قصد داریم نکات اصلی و کلیدی موفقیت را برای شما بیان کنیم تا با تمرکز روی آن‌ها به اهدافتان برسید. با ما همراه باشید.

1. نوآور باشید

جدید بودن

در مسیر موفقیت باید قدم در راهی بگذارید که تا به حال هیچ‌کس به آن وارد نشده است. یک ایده و کار جدید را به روش خودتان شروع کنید. لیدی‌گاگا (خواننده معروف آمریکایی) در زمان شروع به کارش در مقابل همگان ایستاد و گفت: این من هستم. می‌خواهید دوست داشته باشید یا از من متنفر باشید. موفقیت این افراد ناشی از تلاش برای خوشحال کردن همگان نبوده است، بلکه آن‌ها کاری جدید، شگفت‌آور و سنت‌شکن را انجام دادند.

سال 2007 در حالی که متالیکا (گروه موسیقی هوی متال آمریکایی) درگیر شکایت‌ علیه نپستر (سیستم به اشتراک‌گذاری پرونده‌های صوتی) برای گرفتن حق و حقوق خود بودند، رادیوهد (گروه راک انگلیسی) مدل‌های انتشار سنتی را رها و آهنگ‌هایشان را مستقیماً از طریق سایت خودشان به فروش رساندند که با موفقیت خوبی هم همراه بود. حال شما ترجیح می‌دهید هم چنان به مدل‌های سنتی پایبند باشید یا یک روش جدید را امتحان و ابداع کنید؟

2. از تجربه دیگران استفاده کنید اما توصیه‌ای عمل نکنید

حرف دیگران

یکی از مهم‌ترین نکاتی که شما همیشه باید به آن توجه داشته باشید این است که در طول مسیر زندگیتان قضاوت و توصیه دیگران را نادیده بگیرید و باور داشته باشید که شگفت‌انگیز هستید، زیرا با همه انسان‌ها فرق دارید. این بدان معناست که اگر همه انسان‌های دنیا می‌گویند به روش X عمل یا فکر کنید، شما برای عمل کردن به روش Y تلاش کنید. برای مثال سایت Digg، که زمانی جایگاهی مشابه فیسبوک داشت، برای توسعه و پیشرفت به سرمایه‌گذاران واگذار گردید و نحوه کار خود را طبق توصیه مالکان جدید تغییر داد. نتیجه عمل به توصیه دیگران این شد: قبل از واگذاری، این سایت ارزش 164 میلیون دلاری داشت ولی بعد از تغییرات در سال 2010 با قیمت فقط 500 هزار دلار فروخته شد.

3. عاشق کارتان باشید

عاشق بودن

امروزه بسیاری از مردم به دنبال 4 ساعت کار در طول شبانه روز هستند و می‌خواهند باقی وقت خود را با ورزش‌ یا کارهای مورد علاقه‌شان بگذرانند. این موضوع بدین معناست که اکثر مردم اشتیاق برای انجام کارهای دیگر به جز شغل اصلی خودشان دارند. زمانی که شما به کارتان عشق و علاقه نداشته باشید نمی‌توانید مدت زمان زیادی را صرف آن کنید و موفق شوید. ولی فقط کافی است از کارتان لذت ببرید، در این صورت شما بدون هیچ زحمتی صبح زود برای انجام کار بیدار شده و تا پاسی از شب مشغول کار خواهید بود.

4. کپی‌برداری نکنید

کپی کردن

اگر می‌خواهید موفق شوید، هیچ وقت از موفقیت دیگران کپی‌برداری نکنید. مک دونالد بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای در جهان است و برگرکینگ از ایده مک‌دونالد استفاده و شروع به بازگشایی رستوران در کشورهای مختلف کرد. ولی برگرکینگ هیچ وقت نتوانست به اندازه مک‌دونالد موفق شود و به درآمدی در حد و اندازه آن دست پیدا کند. مک دونالد در سال 2011 حدود 27 میلیارد دلار درآمد داشت در حالی که درآمد برگرکینگ به 3 میلیارد دلار هم نمی‌رسید.

برای موفقیت راه خودتان را بسازید و از دیگران تقلید نکنید. حتی اگر می‌خواهید در محله‌تان یک ساندویچ فروشی بزنید، سعی نکنید مانند بقیه عمل کنید بلکه به دنبال یک طعم جدید و کاری نو باشید.

5. از شکست خوردن نترسید

ترس از شکست

ترس از شکست احتمالا مهم‌ترین مانع برای موفقیت شما خواهد بود. اگر از شکست خوردن بترسید، هیچ وقت نمی‌توانید کاری را شروع کنید. نترسید و فعالیت خودتان را شروع کنید و تمام تمرکزتان را روی آن بگذارید بعد از مدتی میزان پیشرفت را در کارتان خواهید دید. حتی اگر شکست هم خوردید، باز هم تجربه مهمی به دست آورده‌اید و این پله‌ای برای رسیدن به موفقیت در آینده خواهد بود.

6. روی اهداف کوچک تمرکز کنید

روی اهداف کوچک تمرکز کنید

همه افراد دوست دارند بزرگ و جهانی فکر کنند اما این طرز تفکر و گرایش می‌تواند مانع موفقیت شود. اگر می‌خواهید یک محصول را به فروش برسانید یا یک کتاب بنویسید، روی جذب مخاطبان کم و کوچک تمرکز کنید. اگر برای همین معدود افراد تلاش کنید، آن ها با اشتراک‌گذاری ایده یا کتاب شما، باعث بیشتر شدن مخاطبانتان خواهند شد. فروشگاه جواهرات تیفانی ‌اند ‌کو، یک مغازه با جواهرات محدود و منحصر به فرد بود که بسیار به سلیقه مشتریانش توجه می‌کرد. ولی بعد از مدتی صاحبانش تصمیم به پیشرفت گرفتند و خط تولید جدیدی با هدف به دست آوردن بازارهای جهانی ایجاد کردند. نتیجه نهایی غیر قابل تصور بود، آن‌ها تا مرز ورشکستگی پیش رفتند و مجدداً به همان مغازه کوچک جواهراتی خودشان بازگشتند!

7. اولین باشید

اولین بودن

اگر در ایده پردازی و یافتن محصول اولین نفر باشید، نیمی از راه موفقیت را طی کرده‌اید. همیشه سعی کنید برای مخاطبان خود اولین باشید و کاری را انتخاب کنید که تا به حال کسی ندیده باشد. ست‌گودین، نویسنده و کارآفرین آمریکایی است که خواندن کتاب‌هایش را به شما نیز توصیه می‌کنیم. او در یکی از کتاب‌های خود داستان یک مرد هندی روستایی را می‌نویسد. پیرمرد هندی اولین چراغ خورشیدی را از شهر خریداری و به روستا آورد. در حالی که همه مردم از چراغ‌های نفت سوز استفاده و او را بابت این کارش سرزنش می‌کردند. بعد از مدتی همه مردم در حیاط خانه‌اش برای نگاه کردن چراغ خورشیدی جمع می‌شدند. سرانجام افراد دیگر روستا هم، چنین چراغی را تهیه کردند، اما آیا بازهم برای مردم جذابیت داشت و به دورش جمع می‌شدند؟! اولین‌ها همیشه جذاب‌ترند.

8. بهترین باشید

بهترین بودن

در تمام عرصه‌های زندگی و کارتان بهترین باشید. اگر برای راه‌اندازی یک وب‌سایت نیاز است روزانه یک مقاله منتشر کنید، شما هر روز چهار مقاله یا بیشتر بنویسید. ممکن است این کار سخت به نظر برسد ولی باعث می‌شود شما را به عنوان بهترین فرد به مخاطبان معرفی کند. برای این کار، اغلب نباید کارهای سخت و قابل توجه انجام بدهید. به طور مثال با پاسخ دادن به کامنت‌ها یا به خاطر سپردن نام افراد نیز می‌توانید خود را عالی و متمایز نشان بدهید. به این نکته توجه داشته باشید که مردم برای خرید کالا صرفاً هزینه پرداخت نمی‌کنند بلکه خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌شود نیز برایشان مهم است.

9. به مخاطبان خود اهمیت بدهید

احترام به مخاطب

مشتریان و مخاطبانتان از آنچه فکر می‌کنید باهوش‌تر هستند و روز به روز هم اطلاعاتشان بیشتر می‌شود. همیشه به راحتی و آسودگی مخاطبانتان توجه کنید. اگر یک موضوع خاص باعث می‌شود مشتری شما معطل شود یا فقط برای چند ثانیه وقت او گرفته شود، حتما تلاش کنید تا موانع را بردارید. زیرا احترام به مخاطب یا مشتری، باعث بیشتر شدن اعتبار اجتماعی‌تان می‌شود. روی مخاطبانتان فعلی خود تمرکز کنید و زیاد برای پیدا کردن مشتری جدید تلاش نکنید. اگر این کار را انجام ندهید، باارزش‌ترین سرمایه‌تان که همان مخاطب است، از دست خواهد رفت.

10. از همین امروز شروع کنید

زمان

اگر ایده‌ای در ذهن دارید، از همین امروز شروع کنید. نیاز نیست روز یا ساعت خاصی در آینده برای خودتان انتخاب کنید، بلکه باید از همین الان شروع به عملی کردن ایده‌هایتان کنید. شاید امروز روزی باشد که تا پایان عمر در خاطرتان بماند پس تعلل نکنید.

منبع listverse
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.