آی پینز

چرا باید اهداف زندگی و آرزوهایتان را پیش خودتان نگه دارید؟

همه شما آرزوها و رویاهایی در سر دارید که تصمیم گرفته‌اید در مرحله‌ای از زندگی به آن‌ها دست پیدا کنید. این اهداف زندگی می‌تواند آرزوی خرید یک ماشین فوق العاده، پیدا کردن همسر ایده آل، دست یابی به شغل رویایی و یا هر چیز دیگری باشند. شما به عنوان یک انسان اجتماعی علاقمند هستید که این رویاها و اهداف زندگی را با اطرافیان خود در میان بگذارید و در این مورد با آن‌ها صحبت کنید، تا شاید نظر دیگران را جویا شوید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. مشورت کردن کار مفیدی است اما  به اشتراک گذاشتن رویاها و اهداف زندگی با دیگران، به سود شما نخواهد بود و حتی ممکن است به قیمت از دست رفتن و نابودی آن‌ها تمام شود. اما چرا؟ در این مقاله از دیجی رو به شما خواهیم گفت که چرا باید اهداف زندگی و آرزوها و نقشه‌های آینده خود را پیش خودتان نگه دارید و با کسی در میان نگذارید.

ما باور داریم که انسان‌ها در ذات خود خوب و مهربان هستند و دوست داریم که اطرافیان خود را شاد و خوشحال ببینیم. اما آیا آن‌ها هم نظر و احساس متقابلی در مورد ما دارند؟ در بیشتر مواقع جواب این سوال منفی است و انتظاراتی که ما از دیگران داریم به طور کامل برآورده نمی‌شود. همیشه مقداری حس بدبینی و حسادت در باطن افراد وجود دارد که در موقعیت‌های مختلف خود را نمایان می کند. گاهی این احساس خیلی زود خود را نشان می‌دهد و گاهی برای تشخیص دادن آن بسیار دیر می‌شود. به همین دلیل بهتر است که همیشه هیجان خود را مخفی نگه دارید و با دیگران در میان نگذارید و وقتی نوبت به اهداف زندگی و آرزوها و رویاها می‌رسد این مساله اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. در ادامه چهار دلیل مهم برای این مساله بیان خواهیم کرد.

چرا بهتر است اهداف زندگی و آرزوهایتان را پیش خودتان نگه دارید؟

دلیل اول: دیگران ممکن است شما را از اهداف و آرزوهایتان منصرف کنند

برخی افراد ممکن است در هیجانات شما برای رسیدن به اهداف و رویاهایتان شریک شوند اما این افراد معمولا کسانی هستند که شما را از دنبال کردن رویاهایتان منصرف می‌کنند. وقتی شما رویاهای خود را با چنین افرادی به اشتراک می‌گذارید آن‌ها در درون خود به رویاها و آرزوهای دست نیافته خود می‌اندیشند و برای جبران آن سعی می‌کنند رویاهای شما را به چالش بکشند. آن‌ها سوالاتی از شما می‌پرسند مثل این که چطور قرار است به این هدف برسی؟ پس از آن چه خواهی کرد؟ این‌ها مواردی است که خود شما از قبل آن‌ها را مد نظر داشته‌اید اما شنیدن آن از زبان فردی دیگر، روی شما اثر عمیق‌تری خواهد داشت، مگر این که کاملا به خودتان مطمئن بوده باشید. پس اجازه ندهید فرد دیگری این فرصت را پیدا کند و به ذهن شما راه پیدا کند، شاید بهترین راه همان است که قبلا به شما توصیه کردیم، یعنی نگه داشتن رویاها و آرزوها برای خودتان و در میان نگذاشتن آن‌ها با دیگران.

دلیل دوم: دیگران آن قدر که به نظر می‌رسد از موفقیت شما خوشحال نمی‌شوند

خواستن و آرزو کردن چیزهای مختلف در ذات و طبیعت انسانی ما است. ما گاهی اوقات چیزهایی را می‌خواهیم که دیگران دارند به خصوص اگر به نظر برسد که این چیزها باعث شادی آن‌ها شده باشند، شادی و خوشبختی که ما در زندگی از آن محروم بوده‌ایم. این چه معنایی دارد؟ وقتی کسی برای موفقیت و آرزوهای شما خوشحال به نظر می‌رسد شاید در درون خود واقعا خوشحال نباشد. حس حسادت در هر کسی وجود دارد اما احساساتی که منجر به حسادت می‌شوند در لایه‌های درونی ذهن ما شکل می‌گیرند و معمولا به ظاهر راه پیدا نمی‌کنند.

تعامل با افرادی که در مقابل شما با حس حسادت برخورد می‌کنند و دریافت این موج‌های منفی، به تدریج در ذهن شما اثر خواهد گذاشت و شما در مقام قضاوت به جای فرد حسود خواهید نشست و به خودتان خواهید گفت: “شاید این رویا و آرزو برای من بیش از حد بزرگ است.” “اگر او ارزش این هدف را نمی‌بیند شاید بقیه هم نتوانند ببینند.” به هر حال شما نمی‌توانید جلوی احساسات دیگران را بگیرید و از تاثیری که آن‌ها روی ذهن شما خواهند گذاشت نیز راه فراری ندارید. بهترین راه این است که اهداف زندگی و آرزوهای خود را برای خودتان نگه دارید و با کسی در میان نگذارید.

چرا بهتر است اهداف زندگی و آرزوهایتان را پیش خودتان نگه دارید؟

دلیل سوم: بزرگ‌ترین حامیان شما ممکن است بزرگ‌ترین منتقدین شما باشند

“از پذیرفتن انتقادات سازنده از افرادی که تاکنون چیزی نساخته‌اند اجتناب کنید!”

این گفته شاید بدیهی به نظر برسد اما تاثیر حرف‌ها و نقدها روی ما بیش از آن چیزی است که تصور می‌کنید. متاسفانه بلندترین صداها همیشه متعلق به افرادی است که فقط حرف می‌زنند و به ندرت عمل می‌کنند. این حرف‌ها و نقدها کوچک‌ترین اثر مثبتی روی شما نخواهد داشت و بهتر است گوش خود را روی آن‌ها ببندید. نقد و نقدپذیری همیشه هم بد نیست به شرطی که این نقد از طرف یک منبع باارزش و مهم ارائه شده باشد. در غیر این صورت هیچ نقدی ارزش توجه کردن ندارد و نباید شما را از مسیرتان منحرف کند. برای این که از چنین نقدهایی در امان باشید بهتر است آرزوها و اهداف خود را با کسانی که صاحب نظر و صاحب تجربه نیستند در میان نگذارید.

چرا بهتر است اهداف زندگی و آرزوهایتان را پیش خودتان نگه دارید؟

دلیل چهارم: رویاهای شما به حفاظت نیاز دارند

مهم نیست رویاهای فردی که می‌شناسید تا چه حد به شما شبیه است، تنها یک نسخه از “شما” وجود دارد که منحصر به فرد است و رویاهای خاصی در سر دارد. این تنها شما هستید که می‌توانید به آن رویاها تحقق ببخشید و راه تحقق بخشیدن به این رویاها نیز مختص خود شماست. پس همان طور که همیشه سعی می‌کنید خودتان را از چیزهای منفی دور نگه دارید از رویاهای خود نیز به همین شکل محافظت کنید. این محافظت قبل از هرچیزی به عهده خود شما است، آرزو و هدف خود را مثل یک نوزاد تازه متولد شده در نظر بگیرید که به تغذیه و توجه مداوم نیاز دارد، اگر این کارها را انجام ندهید هدف شما نیز رشد نخواهد کرد و محقق نخواهد شد.

چرا بهتر است اهداف زندگی و آرزوهایتان را پیش خودتان نگه دارید؟

شما از رویای خود در مقابل کسانی حفاظت می‌کنید که به هر شکلی نمی‌خواهند شما به هدف خود برسید و بدون آن که شما بدانید علیه شما فعالیت می‌کنند یا حداقل با فرستادن موج منفی و ناامیدی شما را از رسیدن به آرزو و هدف خودتان دور می‌کنند. پس به جای این که به دنبال کمک و همراهی دیگران باشید سعی کنید به خودتان تکیه کنید و تا حد ممکن از به اشتراک گذاشتن اهداف و آرزوهای خود با دیگران اجتناب کنید. تشخیص دادن دوستان واقعی و غیرواقعی از یکدیگر کار ساده‌ای نیست پس بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و تا زمانی که به هدف خود نرسیده‌اید از صحبت کردن در مورد آن بپرهیزید.

به کسانی که کنترلی روی زندگی شما ندارند و فاقد صلاحیت اظهار نظر و انتقاد هستند اجازه ندهید روی ذهن و تصمیمات شما اثر بگذارند. همیشه کم سخن گفتن بهترین انتخاب است، صبور باشید، به خودتان ایمان داشته باشید و تمام تلاش خود را به کار گیرید، اجازه دهید این صدای موفقیت شما باشد که از جانب شما سخن می‌گوید.

منبع Everydaypowerblog
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
3 سال قبل

سلام بر شما من یک سوال مهم دارم ……………………………….ادامه دیدگاه مخفی شده است

هاشم رضاپور
هاشم رضاپور
مدیر
پاسخ به  فاطمه
3 سال قبل

شما باید سعی کنید خودتون رو دوست داشته باشید و این نگاهی که دارین اشتباست و باعث اسیب به شما خواهد شد. بهتره برای درک این موضوع مطلب خودآگاهی و چگونه خود را دوست داشته باشیم در بخش دیجی لایف دیجی‌رو را مطالعه کنید.