11 دانستنی جالب در مورد تمساح ها

تمساح ها واقعا به همان اندازه که به نظر می‌رسند، وحشتناک هستند. دانشمندان در مورد این شکارچیان در کمین و خزندگان بزرگ، اکتشافاتی کرده‌اند که بر شهرت آن‌ها افزوده است. در ادامه این مطلب با ما در دیجی رو همراه باشید تا حقایقی جالب در مورد تمساح ها را با هم مرور کنیم.

1- تمساح ها یک آرواره فوق‌العاده قوی دارند

قطعاً شما نیز دلتان نمی‌خواهد توسط یک تمساح گاز گرفته شوید. مطالعه‌ای در سال 2004 بر روی تمساح های وحشی آزاد و اسیر نشان داد که فشار آرواره تمساح های بزرگ در هنگام گاز گرفتن برابر با 13172 نیوتون و یا 1340 کیلوگرم است، که در واقع این یکی از قوی‌ترین فشارها است که تا‌کنون برای یک حیوان زنده ثبت شده است.

2- تمساح ها می‌توانند تقریباً یک چهارم وزن بدن خود را در یک وعده غذایی مصرف کنند

تمساح ها با این موضوع که بیش از ظرفیت معده خود غذا بخورند هیچ مشکلی ندارند. بهتر است بگوییم که آن‌ها به این سبک غذا خوردن عادت دارند و دچار مشکل نمی‌شوند چرا که به لطف یک رگ خونی خاص که همان آئورت دوم است، می‌توانند خون را از ریه‌های خود دور کرده و به سمت معده خود حرکت دهند و اسیدهای قوی معده را برای تجزیه سریع‌تر غذاها تولید کنند. تمساح های خردسال قادرند حدود 23 درصد از وزن بدن خود را در یک وعده غذایی بخورند، که معادل این است که یک فرد 80 کیلویی بیش از 18.5 کیلوگرم استیک را در یک وعده بخورد!

3- تمساح های بالغ، بچه تمساح‌ ها را می‌خورند

یکی از بزرگترین تهدیدها برای تمساح آمریکایی، تمساح های دیگر هستند! وقتی تمساح ها متولد می‌شوند به قدری کوچک هستند که یک میان وعده سبک برای همسایگان بزرگتر خود محسوب می‌شوند. یک مطالعه در سال 2011 تخمین زد که در دریاچه فلوریدا، تمساح های بزرگتر سالانه 6 تا 7 درصد از جمعیت جوان خود را می‌خورند.

4- معده تمساح می‌تواند استخوان را هم حل کند

11 دانستنی جالب در مورد تمساح‌ها

معده تمساح یک محیط بسیار ترسناک است. pH اسید معده این حیوان کمتر از 2 است که در محدوده pH آب‌لیمو و سرکه قرار می‌گیرد. بیشتر طعمه‌هایی که بدن نرم دارند مانند نرم‌تنان در دو تا سه روز به طور کامل هضم می‌شوند. اما استخوان و سایر قسمت‌های سخت حدودا 13 تا 100 روز طول می‌کشد تا به طور کامل از بین برود.

5- خون تمساح ها آنتی بیوتیک دارد

تمساح ها موجودات سرسختی هستند، اما نه فقط به دلیل زره استخوانی در پوستشان! سرم موجود در خون تمساح آمریکایی در مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌ها فوق‌العاده موثر است، به این معنی که حتی تمساح هایی که بخشی از اندام خود را در باتلاق های کثیف از دست می‌دهند، دچار عفونت نمی‌شوند.

6- پيشينيان ماقبل تاریخ تمساح های امروزی، 70 ميليون سال پيش زندگی می‌كردند

اقوام و پیشینیان تمساح ها مدت‌های زیادی است که بر روی زمین زندگی می‌کنند. بزرگترین آن‌ها Deinosuchus، یک تمساح 12 متری بود که حدود 70 میلیون سال پیش در زیستگاه‌های ساحلی در سراسر آمریکای شمالی زندگی می‌کرد. فسیل‌های کشف شده نشان می‌دهند که دایناسورهای بی‌احتیاط بخش عظیمی از رژیم غذایی تمساح های وحشتناک بوده‌اند.

7- جفت‌های تمساح ها اغلب به هم وفادارند

یک مطالعه ژنتیکی که روی تمساح های لوئیزیانا انجام شد، نشان داد که تمساح های ماده معمولاً برای چندمین بار، همان نر اول را برای جفت‌گیری انتخاب می‌کنند. مثلاً یکی از آن‌ها به طور خاص در سال‌های 1997، 2002 و 2005 همان همسر قبلی را انتخاب کرده بود. حتی برخی از تمساح های ماده که با چندین شریک مختلف جفت‌گیری کرده‌اند، هنوز وفاداری درازمدت خود را به یک نر خاص نشان داده‌اند.

8- تمساح ها عاشق میوه هستند

11 دانستنی جالب در مورد تمساح‌ها

تمساح ها در مورد خوردن گوشت خیلی سخت‌گیر نیستند. آن‌ها وقتی فرصت پیدا کنند میوه هم می‌خورند و حتی می‌توانند نقش مهمی در پراکندن دانه‌ میوه‌ها نیز داشته باشند. میوه خوردن ممکن است در ابتدا چندان ترسناک به نظر نرسد، اما اگر شما ویدیوی خوردن هندوانه توسط یک تمساح را ببینید، حتماً نظرتان تغییر خواهد کرد!

9- تمساح ها علیرغم پاهای کوتاه خود، می‌توانند از درخت بالا بروند

وقتی که به دنبال تمساح ها هستید، به یاد داشته باشید که گهگاه به بالا هم نگاه کنید! تمساح های آمریکایی و همچنین چند گونه دیگر از کروکودیل‌ها به طور شگفت‌انگیزی می‌توانند از جاهای مرتفع بالا بروند. تمساح ها در صورت وجود شیب مناسب، می‌توانند از درختان نیز بالا بروند تا به جای بهتری برسند. یا حتی اگر در وضعیت مناسبی قرار بگیرند، بر شکار خود حمله‌ای غافل‌گیرانه داشته باشند.

10- تمساح ها از ابزارهایی برای فریب طعمه خود استفاده می‌کنند

تمساح ها، خزندگان خلاق و مبتکری هستند. دانشمندان، گونه‌هایی از تمساح هندی و آمریکایی را مشاهده کرده‌اند که پرندگان آبی را با قرار دادن چوب و شاخه بر روی پوزه‌های خود و به صورت غوطه‌ور در آب، به سمت خود می‌کشانند. هنگامی که پرندگان برای برداشتن شاخه‌ها برای لانه‌سازی می‌روند، تمساح ها آن‌ها را با یک حرکت سریع می‌بلعند!

11- تمساح ها فاقد تارهای صوتی هستند، اما با این حال صداهایی را تولید می‌کنند

تمساح ها علیرغم نداشتن تارهای صوتی جزو خزندگان صدادار هستند. آن‌ها با مکیدن و سپس بیرون راندن هوا از ریه‌های خودشان، می‌توانند صداهای متفاوتی مانند خس خس سینه یا یک صدای واقعاً وحشتناک برای دفاع از قلمرو خود، فراخواندن جفت یا بچه‌های خود و یا مبارزه با رقبا ایجاد کنند.

منبع mentalfloss
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها