مواردی که در زمان حمله سگ ها باید بدانید تا نجات پیدا کنید

همه ما می‌دانیم که سگ‌ها بهترین دوستان انسان‌ها هستند، اما با این حال، این حیوانات همیشه رفتاری دوستانه ندارند. اول از همه، سگ‌ها حیوان هستند و طبیعتا دارای خویی حیوانی‌اند و اگر  اشتباهی رخ دهد، ممکن است یک سگ حتی با رفتاری دوستانه به شما حمله‌ور شود.

در ادامه با دیجی‌رو همراه باشید تا تمام چیزهایی را که در هنگام حمله سگ ها نیاز است تا انجام دهید، بدانید. این قوانین ساده کمک می‌کند تا از عواقب خطرناک حمله توسط یک سگ جلوگیری شود.

اگر سگی حمله نکرد ولی رفتاری خشونت آمیز داشت

حرکات بدن سگ ها به ما چیزهای زیادی می‌گوید. اگر سگی گوش هایش را تنگ کرده و به عقب میفشارد و به نظر می‌رسد که دارد غر غر می‌کند، بهتر است کنار بایستیم و تا جای ممکن از آن دور شویم تا از یک حمله جلوگیری شود. ولی اگر این کار جواب نداد چه کاری باید کرد:

 • تلاش بر آرام کردن آن امری اشتباه است و سعی کنید که به آن لبخند نزنید. حیوانات نسبت به انسان ها برداشت متفاوتی از لبخند زدن دارند؛ در روابط انسان ها، لبخند به معنی دوستی و لذت است، ولی برای یک سگ، به معنی نشان دادن دندان ها و دعوت به مبارزه کردن آن سگ است.
 • به سگ بی‌محلی کنید و از ارتباط مستقیم چشم در چشم پرهیز کنید تا آن سگ در پایان، از توجه به شما دست بکشد و آرام بگیرد. خیلی واضح است که اگر شما، نگرانی خود را بیشتر بروز دهید و دستان خود را تکان دهید، سگ نیز بیشتر به حمله کردن مشتاق می‌شود.
 • اگر شخصی در اطراف شما حضور داشت، از او کمک بخواهید به طوری که سگ متوجه ترس شما نشود و سعی کنید که صدای خود را بلند نکنید.
 • از پرت کردن چوب و سنگ به سگ و پاشیدن اسپری فلفل به سگ پرهیز کنید. این کار ها باعث میشود که سگ عصبانی تر شود؛ چرا که اگر شما دستان خود را تکان داده و یا به آن شی‌ای پرت کنید، حتی یک توله سگ هم نیز ناراحت می‌شود.
 • به آرامی عقب بروید، ولی هرگز پشت خود را به سگ نکنید. بهتر است که رو در رو به سگ حرکت کنید تا بتوانید واکنش آن را ببینید. هرگز در این لحظات ندوید؛ زیرا سگ شما را دنبال می‌کند و شما نمی‌توانید از یک سگ فرار کنید – آن ها از دونده های المپیک نیز سریع‌تر می‌دوند!

اگر یک سگ حمله‌ور شد

حیوانات همیشه برای حمله خود دلیل دارند ولی دلیل آن ها همیشه معلوم نیست. سگ ها معمولا وقتی گرسنه هستند و یا وقتی از توله ها و یا منطقه خود محافظت می‌کنند حمله ‌می‌کنند.

اگر شما هیچ کدام از موارد بالا را به خطر نیانداختید ولی سگ به شما حمله ور شد، راهنمایی های زیر را به یاد داشته باشید:

 • بر سر سگ داد نزنید. این کار فقط آن را عصبانی‌تر می‌کند.
 • اگر به همراه خود دستگاه دورکننده سگ دارد، از آن استفاده کنید زیرا باعث ترسیدن و رفتن سگ می‌شود.
 • اگر سگی شما را دنبال کرد، سعی کنید سر آن را با لباس خود بپوشانید و بعد به پشت جسمی بزرگ فرار کنید و یا به بالای یک درخت بروید. سگ نمی‌تواند شما را تا آنجا دنبال کند.
 • کیف خود و یا اشیای دیگری که در دست دارید را به کنار پرت کنید تا حواس سگ به آن پرت شود. این کار باعث می‌شود که سگ به سمت آن شیء حمله کند و زمانی مناسب برای فرار به شما بدهد. همچنین بد نیست که همراه خود کمی گوشت یا سوسیس داشته باشید؛ احتمالا این همان چیزی است که سگ از شما می‌خواهد.
 • گردن خود را با دستانتان بپوشانید. از آنجا که رگ های زیادی در گردن وجود دارند، این قسمت از بدن بسیار آسیب پذیر است. اگر در آخر قرار است گزیده شوید، بهترین جا برای گاز سگ ساق پا و یا ساعد دست است.
 • اگر سگ درحال گاز گرفتن است، سعی کنید برخلاف میل طبیعی آن را کنار نکشید. این کار با پاره کردن بیشتر گوشت باعث بدتر شدن زخم می‌شود. در عوض، به چشمان و یا بینی سگ ضربه بزنید. همچنین متخصصان سگ پیشنهاد می‌کنند که پاهای عقبی سگ را بگیرید و آن را از زمین بلند کنید.
 • از زانو ها و بازو های خود برای فشردن سگ به زمین استفاده کنید. سگ ها شاید گاز بگیرند ولی نمی‌توانند کشتی بگیرند! با این کار شما تا رسیدن کمک سگ را بی حرکت می‌کنید.

بعضی اوقات ممکن است به جای یک سگ، گروهی از آنان به شما حمله ور شوند. در این صورت تماما مثل قواعد بالا عمل کنید ولی هرگز به سگ ها اجازه ندهید که دور تا دور شما را پر کنند. پشت خود را به دیواری بچسبانید و سعی در فرار کردن نداشته باشید – آن ها به شما می‌رسند.

اگر توسط سگ گزیده شدید

اگر سگ شما را گاز گرفت سریعا باید از زخم مراقبت کنید. موارد زیر به شما کمک می‌کنند:

 • زخم را با آب و صابون شسته شو دهید و آن را با الکل ضدعفونی کنید.
 • اهمیتی ندارد سگی که شما را گاز گرفته اهلی باشد یا ولگرد، شما باید سریعا به بیمارستان بروید تا آزمایش های ضروری بر روی شما انجام شود.
 • بعد ازآن شما باید واکسن هاری بزنید. برخلاف عقیده عموم مردم، شما به جای 20 تا 30 تزریق، تنها به 6 تزریق نیاز دارید. سرنگ ها باید در ناحیه شکم و یا شانه های شما فرو روند.
 • بر اساس آمار، انسان ها در 99% مواقع در مواجه با سگ ها، مبتلا به هاری می‌شوند. اولین علایم این بیماری در 30 تا 50 روز بعد از گاز گرفتگی پدیدار می‌شوند.
 • شما باید واکسن هاری را در 2 هفته اول بزنید وگرنه بعد از این مدت، علایم بیماری کشنده می‌شود؛ این درحالی است که هیچ درمانی برای هاری وجود ندارد، بلکه تنها می‌توانید ازاین بیماری پیشگیری کنید.
 • ویروس هاری غیر از گاز گرفتگی می‌تواند از راه های بیشتری پخش شوند. بعضی اوقات، تنها چند قطره از بزاق یک حیوان بیمار بر روی پوست و یا مخاط شما لازم است تا شما را بیمار کند.

برای همین است که شما نباید بگذارید که هیچ سگ غریبه‌ای دست و یا صورت شما را لیس بزند.

با دور ماندن از حیوانات ولگرد خیابانی، مواظب سلامتی خود باشید. و حالا می‌دانید که اگر مجبور به درگیری با یک سگ ولگرد شدید، چه اقداماتی لازم است. امید بر آن است که این راهنمایی ها در موقع نیاز کارساز باشد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Bright Side
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
رضا
1 سال قبل

مفید بود . . .