مواردی که در زمان حمله سگ ها باید بدانید تا نجات پیدا کنید

همه ما می‌دانیم که سگ‌ها بهترین دوستان انسان‌ها هستند، اما با این حال، این حیوانات همیشه رفتاری دوستانه ندارند. اول از همه، سگ‌ها حیوان هستند و طبیعتا دارای خویی حیوانی‌اند و اگر  اشتباهی رخ دهد، ممکن است یک سگ حتی با رفتاری دوستانه به شما حمله‌ور شود.

در ادامه با دیجی‌رو همراه باشید تا تمام چیزهایی را که در هنگام حمله سگ ها نیاز است تا انجام دهید، بدانید. این قوانین ساده کمک می‌کند تا از عواقب خطرناک حمله توسط یک سگ جلوگیری شود.

اگر سگی حمله نکرد ولی رفتاری خشونت آمیز داشت

مواردی که در زمان حمله سگ ها باید بدانید تا نجات پیدا کنید

حرکات بدن سگ ها به ما چیزهای زیادی می‌گوید. اگر سگی گوش هایش را تنگ کرده و به عقب میفشارد و به نظر می‌رسد که دارد غر غر می‌کند، بهتر است کنار بایستیم و تا جای ممکن از آن دور شویم تا از یک حمله جلوگیری شود. ولی اگر این کار جواب نداد چه کاری باید کرد:

 • تلاش بر آرام کردن آن امری اشتباه است و سعی کنید که به آن لبخند نزنید. حیوانات نسبت به انسان ها برداشت متفاوتی از لبخند زدن دارند؛ در روابط انسان ها، لبخند به معنی دوستی و لذت است، ولی برای یک سگ، به معنی نشان دادن دندان ها و دعوت به مبارزه کردن آن سگ است.
 • به سگ بی‌محلی کنید و از ارتباط مستقیم چشم در چشم پرهیز کنید تا آن سگ در پایان، از توجه به شما دست بکشد و آرام بگیرد. خیلی واضح است که اگر شما، نگرانی خود را بیشتر بروز دهید و دستان خود را تکان دهید، سگ نیز بیشتر به حمله کردن مشتاق می‌شود.
 • اگر شخصی در اطراف شما حضور داشت، از او کمک بخواهید به طوری که سگ متوجه ترس شما نشود و سعی کنید که صدای خود را بلند نکنید.
 • از پرت کردن چوب و سنگ به سگ و پاشیدن اسپری فلفل به سگ پرهیز کنید. این کار ها باعث میشود که سگ عصبانی تر شود؛ چرا که اگر شما دستان خود را تکان داده و یا به آن شی‌ای پرت کنید، حتی یک توله سگ هم نیز ناراحت می‌شود.
 • به آرامی عقب بروید، ولی هرگز پشت خود را به سگ نکنید. بهتر است که رو در رو به سگ حرکت کنید تا بتوانید واکنش آن را ببینید. هرگز در این لحظات ندوید؛ زیرا سگ شما را دنبال می‌کند و شما نمی‌توانید از یک سگ فرار کنید – آن ها از دونده های المپیک نیز سریع‌تر می‌دوند!

اگر یک سگ حمله‌ور شد

مواردی که در زمان حمله سگ ها باید بدانید تا نجات پیدا کنید

حیوانات همیشه برای حمله خود دلیل دارند ولی دلیل آن ها همیشه معلوم نیست. سگ ها معمولا وقتی گرسنه هستند و یا وقتی از توله ها و یا منطقه خود محافظت می‌کنند حمله ‌می‌کنند.

اگر شما هیچ کدام از موارد بالا را به خطر نیانداختید ولی سگ به شما حمله ور شد، راهنمایی های زیر را به یاد داشته باشید:

 • بر سر سگ داد نزنید. این کار فقط آن را عصبانی‌تر می‌کند.
 • اگر به همراه خود دستگاه دورکننده سگ دارد، از آن استفاده کنید زیرا باعث ترسیدن و رفتن سگ می‌شود.
 • اگر سگی شما را دنبال کرد، سعی کنید سر آن را با لباس خود بپوشانید و بعد به پشت جسمی بزرگ فرار کنید و یا به بالای یک درخت بروید. سگ نمی‌تواند شما را تا آنجا دنبال کند.
 • کیف خود و یا اشیای دیگری که در دست دارید را به کنار پرت کنید تا حواس سگ به آن پرت شود. این کار باعث می‌شود که سگ به سمت آن شیء حمله کند و زمانی مناسب برای فرار به شما بدهد. همچنین بد نیست که همراه خود کمی گوشت یا سوسیس داشته باشید؛ احتمالا این همان چیزی است که سگ از شما می‌خواهد.
 • گردن خود را با دستانتان بپوشانید. از آنجا که رگ های زیادی در گردن وجود دارند، این قسمت از بدن بسیار آسیب پذیر است. اگر در آخر قرار است گزیده شوید، بهترین جا برای گاز سگ ساق پا و یا ساعد دست است.
 • اگر سگ درحال گاز گرفتن است، سعی کنید برخلاف میل طبیعی آن را کنار نکشید. این کار با پاره کردن بیشتر گوشت باعث بدتر شدن زخم می‌شود. در عوض، به چشمان و یا بینی سگ ضربه بزنید. همچنین متخصصان سگ پیشنهاد می‌کنند که پاهای عقبی سگ را بگیرید و آن را از زمین بلند کنید.
 • از زانو ها و بازو های خود برای فشردن سگ به زمین استفاده کنید. سگ ها شاید گاز بگیرند ولی نمی‌توانند کشتی بگیرند! با این کار شما تا رسیدن کمک سگ را بی حرکت می‌کنید.

مواردی که در زمان حمله سگ ها باید بدانید تا نجات پیدا کنید

بعضی اوقات ممکن است به جای یک سگ، گروهی از آنان به شما حمله ور شوند. در این صورت تماما مثل قواعد بالا عمل کنید ولی هرگز به سگ ها اجازه ندهید که دور تا دور شما را پر کنند. پشت خود را به دیواری بچسبانید و سعی در فرار کردن نداشته باشید – آن ها به شما می‌رسند.

اگر توسط سگ گزیده شدید

مواردی که در زمان حمله سگ ها باید بدانید تا نجات پیدا کنید

اگر سگ شما را گاز گرفت سریعا باید از زخم مراقبت کنید. موارد زیر به شما کمک می‌کنند:

 • زخم را با آب و صابون شسته شو دهید و آن را با الکل ضدعفونی کنید.
 • اهمیتی ندارد سگی که شما را گاز گرفته اهلی باشد یا ولگرد، شما باید سریعا به بیمارستان بروید تا آزمایش های ضروری بر روی شما انجام شود.
 • بعد ازآن شما باید واکسن هاری بزنید. برخلاف عقیده عموم مردم، شما به جای 20 تا 30 تزریق، تنها به 6 تزریق نیاز دارید. سرنگ ها باید در ناحیه شکم و یا شانه های شما فرو روند.
 • بر اساس آمار، انسان ها در 99% مواقع در مواجه با سگ ها، مبتلا به هاری می‌شوند. اولین علایم این بیماری در 30 تا 50 روز بعد از گاز گرفتگی پدیدار می‌شوند.
 • شما باید واکسن هاری را در 2 هفته اول بزنید وگرنه بعد از این مدت، علایم بیماری کشنده می‌شود؛ این درحالی است که هیچ درمانی برای هاری وجود ندارد، بلکه تنها می‌توانید ازاین بیماری پیشگیری کنید.
 • ویروس هاری غیر از گاز گرفتگی می‌تواند از راه های بیشتری پخش شوند. بعضی اوقات، تنها چند قطره از بزاق یک حیوان بیمار بر روی پوست و یا مخاط شما لازم است تا شما را بیمار کند.

برای همین است که شما نباید بگذارید که هیچ سگ غریبه‌ای دست و یا صورت شما را لیس بزند.

مواردی که در زمان حمله سگ ها باید بدانید تا نجات پیدا کنید

با دور ماندن از حیوانات ولگرد خیابانی، مواظب سلامتی خود باشید. و حالا می‌دانید که اگر مجبور به درگیری با یک سگ ولگرد شدید، چه اقداماتی لازم است. امید بر آن است که این راهنمایی ها در موقع نیاز کارساز باشد.

منبع Bright Side
اشتراک در
اطلاع از
guest

14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
رضا
5 سال قبل

مفید بود . . .

محسن
محسن
3 سال قبل

سگ حمله کردبنشینید وتکان نخوریدوفقط زیرچشم حواستان باشدکه اگه یک درصدهارباشدواکنش نشان بدهیداگه هارنبودکه اصلا گازنمیگیره واگه هارباشدهرکاری انجام بدهیداون میآیدبرای گازپس بهترین کاربالگدمحکم بزنیدبه بینی اش صبرکنیدکه نزدیک شدبعدلگدرانصارش کنید

نیرومند
نیرومند
پاسخ به  محسن
3 سال قبل

اگه جرعت داری با سگ قهدریجانی رو در رو شو و بشین رو زمین نگاش هم نکن هههههخخخخخ

محمد عشق باز
محمد عشق باز
پاسخ به  نیرومند
3 سال قبل

اوک داداش

بنده خدا
بنده خدا
پاسخ به  نیرومند
2 سال قبل

دهنت سرویس

امیر
امیر
پاسخ به  نیرومند
2 سال قبل

همه سگ ها وحشی هستن نژادشونم فرقی نمیکنه

رادین
رادین
3 سال قبل

خیلی خوب بود به نظرم هر کسی بخونه براش مفیده و به اطلاعاتش اضافه میشه
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

سیامک
سیامک
3 سال قبل

من رفتم روستا یک سک داراز کشیده بود منم هم بچه شهر بودم اول آرام بود بعد که صاحبش رو دید به سمت من حمله کرد من هم ترسیدم چشم ازش بر نداشتم ولی وضع خیلی بدتر شد آمد که گاز بگیره با دستم نشون میدادم که میخوام بزنمش که یک لگد زدم زیر دهانش یکم دور شد دوباره برگشت اینابر جدی تر شد منم اینبار محکم تر زدم با لکد زدم زیر دهانش که احساس کردم دردش گرفت خاستم دوباره بزنمش که دلم براش سوخت خودشم فهمید داره اشتباه میکنه رفت پیش صاحبش و پارس میکرد یه درسی بهش دادم تا عمر داره یادش نره

نیرومند
نیرومند
3 سال قبل

باید یه نکته اضاف کنید باید پوزه سگ رو بگیریم و محکم بکوبیمش به زمین و بشینیم روش و همواره پوزشو بگیریم و نزاریم نفس بکشه تا وقتی که یکم بترسه و اروم تر شه و از روش بلند شیم ولی پوزشو ول نکنیم و بکشیمش این ور و اونور و در و در پایان وقتی ولش کنیم دیگه هیچوقت به هیچکس حمله نمیکنه در اکثر موارد جواب داده اینو حتما اضافه کنید شاید یکم بی رحمانه است ولی سگ اگر رحم داشت حمله نمیکرد

نیرومند
نیرومند
3 سال قبل

و یه چیز دیگه آقا محسن چیزی نمیدونه چرت نگو سگ اگه بشینی زمین فکر میکنه تو تسلیم شدی و بد تر حمله میکنه

نیرومند
نیرومند
3 سال قبل

اگه سگ حمله کرد باید یه کاره دیگه هم کرد باید پوزه سگ رو گرفته و همانطور که پوز ها با دست گرفته شده اند روی شکم سگ نشست و پوزه را فشار داده تا سگ چند لحضه نتواند نفس کشد و بعد از روی سگ بلند شده ولی همواره پوزه سگ باید گرفته شود و با ضربات محکم پا به شکم و پهلو ها باید سگ را بترسانید و بعد سگ را بلند کرده و به زمین انداخته و زانو خود را روی گردن سگ فشار دهید ای عمل شجاعت زیادی میخواهد و البته تا زمانی که سگ دستبردار نبود و همچنان میخواست حمله کند این کار را انجام دهید چون برای سگ بسیار درد آور است و همه ی سگ ها بد نیستند

پیشیشونم
پیشیشونم
پاسخ به  نیرومند
1 سال قبل

اسکل این حیوان ازاری حساب میشه بعدم سگ ک مریض نیس بی دلیل حمله کنه اگ ادم باشی کاری بهت نداره من خدم ی ژرمن دارم اوایل یکم اذیتش میکردم وحشی بودو گاز میگرفت ولی وقتی باهاش مهربون بودم خوب شد الان صدتا ادم می ارزه این سگ من

پارميس مرادي
پارميس مرادي
3 سال قبل

سلام من ١١سالمه وهميشه تو ي روستاي مامانجونم اينا يه سگي رو نوازش مي كردم و اونم از من خيلي خوشش مي يومد و هميشه مي رفتم خودش و بچه ها شو نوازش مي كردم كاري بهمم نداشت . بعد از چند ماه كه نرفتم پيشش و داشتم از يه جاده خاكي نزديك خونه ي مامانجونم اينا رد مي شدم يهو اومد جلوم ديد دارم چند قدم عقب مي رم خودشم اومد جلو و پشتش رو كرد طرفم و دراز كشيد منم اروم اروم از اون جا رفتم

به نظر خودم اون كاريم نداشت فقط مي خواست نازش كنم
حدسم درست بود ؟

Taraneh
Taraneh
پاسخ به  پارميس مرادي
2 سال قبل

بله درسته فقط میخواست نازش کنی به نظر من اگر سگی دیدن که نمی‌شناسین آروم از کنارش رد شین ندویین چون مباد طرفتون