ایکس باکس وان 4K با پشتیبانی از واقعیت مجازی تایید شد

پیش از برگزاری نمایشگاه E3 امسال، شایعاتی شنیده می‌شد مبنی بر اینکه مایکروسافت قصد دارد نسخه‌ای جمع‌و‌جور‌تر و یا به اصطلاح اسلیم (Slim) از کنسول ایکس باکس وان را در سال جاری میلادی راهی بازار کند و در کنار آن، یک نسخه قدرتمندتر از این کنسول را نیز با پشتیبانی از بازی‌های 4K و واقعیت مجازی، در سال 2017 عرضه نماید. حال باید بگوییم این شایعه به واقعیت بدل شده و امروز مایکروسافت همه مطالب فوق را تایید کرد. این شرکت صاحب نام، امروز به صورت رسمی نسخه اسلیم ایکس باکس وان با نام ایکس باکس وان اس (Xbox One S) را معرفی نمود، که 40 درصد در مقایسه با نمونه اصلی آن، کوچک‌تر شده است. همچنین، مایکروسافت تایید کرد که قصد دارد در پاییز سال 2017، کنسول ایکس باکس وان 4K را با پشتیبانی از فناوری واقعیت مجازی، روانه بازار نماید.

ایکس باکس وان اس و پروژه اسکورپیوپیش از این شایعات مختلف حکایت از آن داشتند که نسخه قدرتمندتر ایکس باکس وان تحت عنوان پروژه‌ای موسوم به اسکورپیو (Project Scorpio) در حال توسعه می‌باشد، که مایکروسافت امروز و در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود در نمایشگاه E3 2016، این مطلب را نیز تایید کرد. به گفته این شرکت، پروژه اسکورپیو علاوه بر توانایی اجرای بازی‌های 4K و پشتیبانی از فناوری واقعیت مجازی، از قدرت پردازشی بسیار بالا و برابر 6 ترافلاپ (Teraflop) نیز برخوردار خواهد بود.

پروژه اسکورپیو برای مایکروسافت، چیزی بیش از یک بروزرسانی میان دوره‌ای از کنسول ایکس باکس وان می‌باشد. این کنسول جدید با قابلیت‌های سخت افزاری ویژه، جهت اجرای بازی‌های 4K و واقعیت مجازی ساخته خواهد شد و به عقیده رئیس بخش ایکس باکس، آقای فیل اسپنسر (Phil Spencer)، این کنسول جدید، قدرتمندترین کنسول ساخته شده توسط مایکروسافت می‌باشد.

پروژه اسکورپیو در نمایشگاه E3همچنین این موضوع نیز تایید شده است که تمامی بازی‌های کنسول ایکس باکس وان بر روی هر سه مدل آن (مدل اولیه ایکس باکس وان، ایکس باکس وان اس و پروژه اسکورپیو) قابل اجرا خواهند بود. البته بعضی از این بازی‌ها دارای برخی بهبودها برای اسکورپیو خواهند بود تا بتوانند از حداکثر قدرت آن استفاده نمایند.

مایکروسافت تاکنون در رابطه با برنامه‌های خود در زمینه فناوری واقعیت مجازی، اطلاعات زیادی بروز نداده و بسیار محتاطانه عمل نموده است، در نتیجه هنوز مشخص نیست که در این عرصه با چه شرکتی همکاری خواهد کرد. البته شایعاتی مبنی بر همکاری این کمپانی با اوکولوس (Oculus) به گوش می‌رسد که هنوز به صورت رسمی تایید نشده‌اند. تنها چیزی که در حال حاضر می توان در مورد آن مطمئن بود این است که پروژه اسکورپیو از فناوری واقعیت مجازی پشتیبانی خواهد کرد.

پروژه اسکورپیومایکروسافت هنوز هیچ اشاره‌ای به نام نهایی پروژه اسکورپیو نکرده و قیمت آن را نیز فاش نساخته است. اما خوشبختانه همانطور که در لابلای متن هم اشاره کردیم، زمان عرضه کنسول قدرتمند این کمپانی مشخص شده و می توانیم در پاییز سال آینده، منتظر ورود آن به بازار باشیم.

منبع ubergizmo
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد