بلیط هواپیما

6 دانشمند و مخترع معروفی که ریاضیات گریه‌شان را در آورد!

آیا تابه‌حال برایتان پیش آمده که هنگام حل یک مسئله‌ی ریاضی کلافه شوید؟ خبر خوب این است که شما تنها کسی نیستید که این احساس را تجربه کرده‌اید، چراکه گاهی ریاضیات برای نابغه‌ترین دانشمندان و ریاضیدانان هم عذاب‌آور و حتی ترسناک می‌شود. در این مطلب قصد داریم افراد مشهور و مخترعی را به شما معرفی کنیم که سختی ریاضیات باعث شده مشکلات زیادی سر راهشان به وجود آید. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

1.مایکل فارادی (1791-1867)

مایکل فارادی

نمی‌توان گفت زندگی فارادی شگفت‌انگیزتر است یا اکتشافاتش. فارادی که پسر آهنگری ساده بود بر مشکلات و تبعیض طبقاتی غلبه کرد و جزو دانشمندان سرآمد بریتانیا و پدران مدرنیته شد. اگر تابه‌حال دکمه‌ی «روشن» وسیله‌ای را فشار داده‌اید شما هم از خدمات او استفاده کرده‌اید. فارادی اولین موتور و ژنراتور الکتریکی را ساخت. او کسی بود که بادکنک هیدروژنی را اختراع کرد و پایه‌ی تکنولوژی یخچال‌های امروزی شد و پرده از راز دنیای مرموز الکترومگنتیسم برداشت.

با وجود این اختراعات مهم، دوران کودکی و نوجوانی او همیشه مانع پیشرفتش بود. مثل تمام بچه‌های فقیر آن دوره، او تحصیلات رسمی درست‌ودرمانی نداشت و در مهارت‌های ریاضی بسیار ضعیف بود. در سال 1846 او تئوری‌اش را مبنی بر اینکه نور قابل مشاهده یک نوع از تشعشعات الکترومگنتی است را مطرح کرد، اما چون نتوانست آن را با ریاضیات ثابت کند، همکارانش فرضیه را رد کردند. 18 سال بعد جیمز کلرک مکسول (1831-1879) فیزیکدان و دانشمند اسکاتلندی فرضیه فارادی را پذیرفت و با معادلات هوشمندانه بالاخره توانست آن را ثابت کند.

2. چارلز داروین (1809-1882)

چارلز داروین

داروین مشکلاتی جدی با ریاضی داشت. در زندگینامه‌اش نوشته:

من سعی کردم ریاضی را یاد بگیرم اما خیلی کند پیش می‌رفتم.

کار برای دانشمند علوم طبیعی جوان به جایی رسید که در تابستان سال 1828 معلم خصوصی گرفت اما بعد از چند هفته‌ی ناامیدکننده، معلم مرخص شد.

داروین درمورد این کلاس‌ها نوشته:

آموختن ریاضی برایم بسیار طاقت‌فرسا بود. از ابتدایی‌ترین مسائل جبر هیچ‌چیز نمی‌فهمیدم. البته صبوری نکردنم، کار احمقانه‌ای بود و سال‌های بعد پشیمان شدم که تلاش نکردم حداقل کمی از مسائل ابتدایی ریاضی را بیاموزم و معتقدم مردانی که ریاضیات را به خوبی بلد هستند، بسیار توانمندترند.

3. الکساندر گراهام‌بل (1847-1922)

الکساندر گراهام‌بل

مخترع اسکاتلندی تلفن در دوران دبیرستان رابطه‌ی عشق و نفرت با ریاضیات داشت. رابرت وی بروس، زندگینامه‌نویس، در این باره نوشته است: بل از تمرین‌های هوشمندانه‌ی ریاضیات لذت می‌برد اما همین که راه رسیدن به جواب را می‌فهمید بی‌حوصله و بی‌دقت می‌شد و رسیدن به جواب آخر برایش جذابیتی نداشت. نمرات بل هم تحت تاثیر همین خصلتش بود و تعریفی نداشت. علاقه‌ی بل تا زمان مرگش به ریاضیات زیاد نشد و مهارتش در ریاضیات برای یک دانشمند از حد متوسط هم کمتر ماند.

4. توماس ادیسون (1847-1931)

توماس ادیسون

ادیسون یک‌بار در صحبت‌هایش گفته:

من همیشه می‌توانم ریاضیدان استخدام کنم ولی آن‌ها نمی‌توانند مرا استخدام کنند.

مثل سایر مدیران و موسسان او هم به خوبی از نقاظ ضعف و قوتش آگاه بود. ادیسون وقتی پسربچه بود کتاب Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (اصول ریاضی فلسفه‌ی طبیعی) نیوتون را خواند. به گفته‌ی خودش خواندن آن کتاب برایش هیچ فایده‌ای به جز بیزار کردنش از ریاضیات نداشت که تا آخر عمر هم این حس در او باقی ماند.

ریاضیات پیشرفته مبحثی بود که ادیسون اصلا از آن سر در نمی‌آورد. بعد از پایه‌گذاری شرکت جنرال الکتریک، چارلز پروتئوس استاینمتز، ریاضیدان آلمانی را استخدام کرد. استاینمتز که نابغه‌ی عددی بود بر بخش فنی شرکت جنرال الکتریک نظارت داشت. قبل از تاسیس شرکت، ادیسون ریاضیدان دیگری به نام بی استاتر فرانسیس آپتون را استخدام کرده بود تا برای آزمایشات متعددش محاسبات لازم را انجام دهد. این دو نفر تا قبل از 1911 که از هم جدا شوند روی ابزارهای متعددی از جمله لامپ تابان کار می‌کردند.

5. جک هورنر (تاکنون1946)

جک هورنر

تابستان گذشته، هورنر در سومین فیلم لیست نفرت‌انگیزترین فیلم‌ها ایفای نقش کرد. در ربع قرن اخیر او مشاور علمی فیلم‌های پارک ژوراسیک بود که با ایفای نقش در صحنه‌ی دزدی دنیای ژوراسیک از او قدردانی شد. در سال 1970 او نخستین تخم‌های دایناسور در نیم‌کره‌ی غربی را پیدا کرد. این زمین‌شناس افسانه‌ای برای همیشه نظر ما را نسبت به رشد و تولیدمثل این حیوانات شگفت‌انگیز تغییر داد.

موفقیت‌های هورنر احتمالا معلمان مدرسه‌اش را متعجب کرده است. این دانشمند اهل مونتانا در مدرسه عملکردی فوق‌العاده ضعیفی داشت چون به گفته‌ی خودش در خواندن، نوشتن و ریاضیات بسیار کند بود. هورنر نوجوان در امتحان جبر رد شد و این موضوع باعث ناامیدی پدر ریاضیدانش شد. نمره‌های هورنر در دانشکده هم بهتر نشد و هفت بار با ردی روبرو شد! از همین‌رو، وی هیچ وقت از دانشگاه هم فارغ‌التحصیل نشد و به همین دلیل نمی‌توانست شغل‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند بود را داشته باشد. هورنر که شغل‌های عجیبی داشت مشکلش را با نوشتن حل کرد و برای تمام موزه‌های مناطق انگلیسی‌زبان نامه نوشت و تقاضای شغل موجودشان از تکنسین گرفته تا مدیر و … را کرد.

تا سال 1979 علت وضعیت تحصیلی ناامیدکننده‌اش مشخص نبود، تا اینکه پزشکان تشخیص دادند، وی دیسلکسیا یا خوانش‌پریشی دارد. او می‌گوید:

تا همین امروز هم با عوارض این بیماری دست به گریبانم. یادگیری خودگام راه‌حلی بود که به من کمک کرد با مشکلم کنار بیایم. کتاب‌های صوتی هم بسیار کمکم کردند.

6.ای.اُ. ویلسن (تاکنون-1929)

ویلسن

ویلسن به جز اینکه برترین دانشمند در حوزه‌ی مورچه‌ها بوده برای تالیف کتاب‌های متعدد در زمینه‌های مختلف علوم نیز مشهور است. او چندین جلد کتاب درمورد موضوعات مختلف از تکامل گرفته تا فلسفه و بیولوژی و حفظ منابع طبیعی تالیف کرده که همگی جزو لیست پرفروش‌ترین‌ها هستند. ویلسن در کتاب «نامه‌هایی به دانشمند جوان» که سال 2013 آن را منتشر کرد، حقایقی درمورد گذشته‌اش و ارتباطش با ریاضی فاش کرده است.

ویلسون که در مدارس فقیر جنوبی تحصیل کرده، اعتراف می‌کند تا پیش از سال اول دانشگاه درس جبر را برنداشته و وقتی به عنوان استاد دانشگاه هاروارد پذیرفته شد بالاخره سراغ حسابان رفت و مجبور بود در کلاس‌ها با شاگردانی بنشیند که از او خیلی کوچک‌تر بودند. حتی بعضی از شاگردان، در کلاس بیولوژی تکاملی شاگرد خودش بودند. او دراین باره می‌گوید:

غرورم را قورت دادم و حسابان را آموختم، هرچند در نهایت نمره‌های خوبی کسب نکردم.

ویلسن به افراد نومروفوبیک که از اعداد می‌ترسند توصیه می‌کند:

هرچه بیشتر صبر کنید در زیاضی کم‌سوادتر خواهید شد. درست است که با بالا رفتن سطح، ریاضیات هم سخت‌تر می‌شود ولی می‌توان در هر سن‌وسالی انجامش داد.

شما هم از ریاضی فراری هستید؟

مطالب پیشنهادی
guest
98 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تارا
تارا
3 سال قبل

فراری؟! نه! تحویلش نمی گیرم

حسین
حسین
پاسخ به  تارا
3 سال قبل

ریاضی بسیار راحت است

رقیه
رقیه
پاسخ به  حسین
1 سال قبل

جون عمت کجاش راحته

مهدی
مهدی
پاسخ به  رقیه
6 ماه قبل

دمت گرم

ریاضی
ریاضی
پاسخ به  حسین
1 سال قبل

شما … زیادی میخوری اومدی 2+2 حل کردی میگی راحته؟

ریاضی
ریاضی
پاسخ به  ریاضی
1 سال قبل

راست میگم واقعا!!! نه چیزی که بلد نیستی نگو.

سارا
سارا
پاسخ به  ریاضی
6 ماه قبل

اره واقعا

یه بنده خدا
یه بنده خدا
پاسخ به  حسین
1 سال قبل

کجاش راحته

ریاضی متنفرم
ریاضی متنفرم
پاسخ به  حسین
1 ماه قبل

بابا کجاش راحته یه حرفی میزنیا من مثل خر میخونمش ولی بازم هیچی بلد نیستم

انتی مث
انتی مث
2 سال قبل

لعنت بر پدر بی پدر علم تعفن بر انگیز و مشمعز کننده اشغال ریاضیات

رقیه
رقیه
پاسخ به  انتی مث
1 سال قبل

لعنتتتتتتتتتتتتتتت

ریاضی
ریاضی
پاسخ به  رقیه
1 سال قبل

آقا چرا فحش میدی زندگی ما به ریاضی بسته.

شكيبا
شكيبا
پاسخ به  ریاضی
10 ماه قبل

ببين باشه اين زندگي به رياضي وابسته باشه اما نه در حدي كه ما داريم ياد ميگيرم يعني مني كه اصلا رياضي به دردم نميخوره بايد چيكار كنم؟

???
???
پاسخ به  ریاضی
8 ماه قبل

شکر نخور

سارا
سارا
پاسخ به  ریاضی
6 ماه قبل

برو بابا تو ام دلت خوشه

Mmmmmmm
Mmmmmmm
پاسخ به  انتی مث
1 سال قبل

????

بله
بله
پاسخ به  انتی مث
8 ماه قبل

دوست عزیز کسی شمشیر نزاشته پشت گردنت خوب نخون

ریاضی تو همه زندگی ما هست

mon
mon
پاسخ به  انتی مث
6 ماه قبل

لعنتتتتت

سارا
سارا
پاسخ به  انتی مث
6 ماه قبل

لعنتتتتتتت

فائزه
فائزه
2 سال قبل

من شدیدا از ریاضی متنفرم همیشه بخاطرش ارزوی مرگ کردم

زهرا
زهرا
پاسخ به  فائزه
2 سال قبل

اره

رقیه
رقیه
پاسخ به  فائزه
1 سال قبل

اره ب خدا من هر روز ب خاطر ریاضی حرص میخورم

anita
anita
پاسخ به  فائزه
10 ماه قبل

نه ریاضی خیلی راحته من 5 هستم ازشم خیلی خوشم میاد?

mon
mon
پاسخ به  anita
6 ماه قبل

بزار یکم بالاتر بری اونوقت بهت میگم .
ریاضی خوبه اما تا حدی واقعا دیگه نمیشه تحملش کرد

Dazikey
Dazikey
پاسخ به  anita
12 روز قبل

ریاضی پنجم؟=) طبیعتا ریاضی دبستان آسونه دوست عزیز بیای پایه های بالاتر به شکر خوردن میوفتی

P.a
P.a
پاسخ به  فائزه
8 ماه قبل

وای دقیقا منم ??

سارا
سارا
پاسخ به  فائزه
6 ماه قبل

🤣🤣🤣🤣

زیبادل
زیبادل
2 سال قبل

آخه همه چی که ریاضی نیست درس های دیگه هم هست که آدما توش استعداد دارن ولی تو ایران فقط ریاضی دان هارو تحویل میگیرن من خودم یک نقاش هستم ولی اصلا به استعدادم توجهی هم نمیکنن البته از ریاضی هم متنفرم وخیلی توش ضعیفم

Senorita
Senorita
پاسخ به  زیبادل
2 سال قبل

قرار نیست که همه در هر زمینه ای فوق العاده باشن،،، یه نفر ریاضیدان میشه،،، یه نفر هم یه نقاش ماهر مثل داوینچی که کسی نیست نشناستش…..مردم رو بیخیال،،،، اغلب رشته نقاشی و هنر رو دست کم میگیرن،،،، درحالیکه هنر وقت ، حوصله و از همه مهمتر استعداد میخواد. درختی که من میکشم با درختی که یه نقاش میکشه غیر قابل مقایسه هستن?

فلان
فلان
پاسخ به  Senorita
1 سال قبل

هنر استعداد نیست هوش همین که مردم فکر میکنن هنر استعداد به هنر ضربه زده. داووینچی هم باهوش ترین آدم دنیا بود.

AAA
AAA
پاسخ به  زیبادل
1 سال قبل

خانم/ اقا ، چرا میگن حرف مردم و مهم نگیر !؟ بخاطر همینه دیگه ! نفهمیدی یعنی !؟ . ولی من نمیتونم مهم نگیرم چرا دروغ بگم .

یاساموراکی
یاساموراکی
پاسخ به  زیبادل
1 ماه قبل

حی

Faezeh
Faezeh
1 سال قبل

ریاضی خیییییییلی بده و اون کسی که اختراش کرده خیییییلی زیاد خر بوده

فلان
فلان
پاسخ به  Faezeh
1 سال قبل

لعنت به ارشمیدوس

AAA
AAA
پاسخ به  Faezeh
1 سال قبل

لعنت بر کسانی که به زبان کل دروس لعنت میفرستن ! مگه از ریاضی کار امد تر داریم ها . هی الان گوشی تو که با هاش شاد میری با چی اختراع شده !؟ یا کامپیوتری که باهاش بازیتو میکنی . یا برق خونت و یخچال و تلوزیون و سایت ها . هی جواب بدین دیگه مخالف های ریاضی !

مهدی
مهدی
پاسخ به  AAA
5 ماه قبل

ریاضی کاربردی تا محض فرق داره،بازی های رایانه ای اختیاج به ریاضی نداره

مهدی
مهدی
پاسخ به  Faezeh
5 ماه قبل

ریاضی استاد میخاد اکثرا فرمول ها رو حفظ می کنند نمره میارند،ریاضی دان در کل دنیا ۵۰ نفر داریم،اکثریت مفهوم ریاضی رو نمی فهمند

مبینا
مبینا
1 سال قبل

فردا امتحان سخت ریاضی دارم، عن تو مغز گوه هر کی ریاضی رو اختراع کرده استرس کل بدنمو برداشته

سر به هوا
سر به هوا
پاسخ به  مبینا
1 سال قبل

اینقد استرس نداشته باش،من خودم ریاضیم ضعیفه طوری که کلا سر کلاس ریاضی انگار وارد یه کلاس به زبان چینی شدم، هیییییچی نمیفهمم ازش،چون پایه ریاضیم ضعیفه . صورت مسئله رو حل کن نه اینکه پاکش کنی.
میتونی از برنامه هایی که حل آنلاین هستن کمک بگیری .

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
پاسخ به  مبینا
1 سال قبل

احسنت بر تو

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

ینی بیشتر از اون چیزی که فکرشو بکنید حالم از ریاضی بهم میخوره تنفررررررر دارم ازش.

اویسا
اویسا
1 سال قبل

من که از ریاضی خوشم میاد فقط بدی که داره اینه ی بار یا سخت میشه یا آسون من نمیفهمم ریاضی ریاضیه دیگه چرا آدم رو میخوان گیج کنن من از کلاس دوم فقط دارم یا کمک میگیرم یا تقلب میکنم از نوشته های دوستانم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

بایا کن ????????

nothing
nothing
1 سال قبل

عجب….

هی روزگار…

متنفر از ریاضی
متنفر از ریاضی
پاسخ به  nothing
11 ماه قبل

از ریاضی متنفرم متنفر
چرا انقدر سخته آخه
مخ آدم سوت میکشه سرش
اینو فقط دانش آموزا همو درک میکنن بزرگا یچیز دیگه ان

مرگ بر ریاضی
مرگ بر ریاضی
1 سال قبل

لعنت بر اون کسی که ریاضی رو کشف یا توسعه داد.. ادم نفله میشه سره حل کردن ریاضی ایشالاه که همه بمیریم از ریاضی خلاص بشیم

....
....
پاسخ به  مرگ بر ریاضی
7 ماه قبل

دقیقا

رادیو
رادیو
1 سال قبل

ریاضی?????

فرشاد
فرشاد
1 سال قبل

خیلی سخته

فرشاد
فرشاد
پاسخ به  فرشاد
1 سال قبل

عفف

ب کسی ربط نداره
ب کسی ربط نداره
1 سال قبل

از سازندش بدم میاد

???
???
پاسخ به  ب کسی ربط نداره
8 ماه قبل

منمممممم ??

دنیز
دنیز
1 سال قبل

وا اسکلا

Mmmmmmm
Mmmmmmm
1 سال قبل

گند زدم به اون هایی که ریاضی رو کشف کردت
…… تو حلقشون

مهدی
مهدی
پاسخ به  Mmmmmmm
5 ماه قبل

ریاضی استاد میخاد،بعدش هم ریاضی کاربردی خوبه

otaku
otaku
11 ماه قبل

اگه بفهمم کدومشون بدترین سوالای ریاضی رو حل کرده با پا میرم تو دهنش ?والا??

otaku
otaku
11 ماه قبل

این عکس پروفتیل داغون چیه دادن ب من #+#

سوماری
سوماری
10 ماه قبل

کاش میدونستم کی ریاضی رو کشف کرده کلی بش بهش میدادم بخدا فردا امتحان دارم

سوماری
سوماری
10 ماه قبل

من ریاضی تا کلاس ۷ عالی بود یعنی نمره اول کلاس میاوردم ??
ولی از وقتی X اومد تو ریاضی من دیگه گوه بلد نیستم فقط بخاطر نمره گرفتن میخونم به بد بختی ۳ ساعت دیگه امتحا ریاضی دارم و فقط یه سوال بلدم فکنم ۱ بشم کشور های دیگه نمره نمیدن به دانش اموزه میگن اصلا نباید این کارو کرد روح دانش اموز زخمی میشه تنها کشوری که به دانش اموزه نمره پیده کشور ما هستش اخه چرا

حالا هرچی
حالا هرچی
10 ماه قبل

ایکاش ریاضی وجود نداشت
افسردگی گرفتم بخاطرش دیگه
انقد استرس میگیرم دیگ مریض شدم به قران
دیگه ازش خسته شدم…..ریاضی جز ضرب و تقسیم و جمع و تفریق به هیچ دردی نمیخوره و به کارت هم نمیاد
خسته ام کرده:(

Saie
Saie
10 ماه قبل

ریاضیات بخشی از دنیاست یعنی ممکنه حتی اگر ریاضیات اختراع نمیشد شما گوشی یا تبلتی نداشتید باهاش تفریح کنید
مشکل کشور ماست که تنها کشوریه که دانش اموزان رو با هم مقایسه میکنه
همه باید همه استعداد ها رو داشته باشن
همه امتحانات‌رو بلد باشن
خود یک معلم نمیتونه همه درس ها رو تدریس کنه و هر درس معلمی داره ولی انتظار دارن دانش اموزان همه درس ها رو یاد بگیره و بلد باشه
هرکب توی کاری استعداد داره یکی متولد شده تا فیزیک دان بشه یکی ریاضی دان یکی نقاش یکی بازیگر یکی شاعر و واقعا این کشور داره کاری میکنه فقط دلمون بخواد ازاد باشیم
علاوه بر خانواده های سختگیر که باعث میشهن بچه دروغگو و بی هدف بار بیاد

لعنت بر ریاضی
لعنت بر ریاضی
پاسخ به  Saie
8 ماه قبل

گوشی چه ربطی داره به ریاضی؟

اشکان
اشکان
پاسخ به  لعنت بر ریاضی
6 ماه قبل

ریدم تو دهن یک یکشونننننن

Saie
Saie
10 ماه قبل

اگر خیلی درس خوان باشیم میشیم خر خوان اگر درس نخوانیم تنبل اگر دنبال کاری که بقیه ازمون میخواد بریم میشیم بچه خوب اگر دنبال هدف خودمون بریم میشیم بچه بد
هرکاری بکنی باز هم همه ازت بدشون میاد
پس به جای زندگی کردن جوری که دیگران میخوان و تهش وقتی میمیری کسی ازت یادی نمیکنه زندگی کنید جوری که دوست دارید تا حداقل ۲ نفر سر قبرتون بیاد

فاطمه
فاطمه
10 ماه قبل

برای من ک ریاضی درس شیرینی هست

As sasa
As sasa
10 ماه قبل

من انیشتین هستم سوالی دارید بپرسید

Dazikey
Dazikey
پاسخ به  As sasa
12 روز قبل

نکشیمون انیشتین!

نرگس
نرگس
10 ماه قبل

ازتون متنفرمممممم ریاضی دان های فلان شده اه من الان باید ۶ تا صفحه ی ریاضی رو پشت سر هم بنویسیم کیو باید بزنم الاننننن

...fff
...fff
9 ماه قبل

ریاضی خیلی شیرین اما هر کسی در حد خودش

David
David
9 ماه قبل

خدا ازتون نگذره فقط:)

فراری از ریاضی
فراری از ریاضی
9 ماه قبل

یعنی تف به قبر بابای کسب که ریاضی رو اختراع کرد?

فراری از ریاضی
فراری از ریاضی
9 ماه قبل

آخه ریاضی تو کجای زندگی لامصب من بدردم میخوره
الان من میرم تخم مرغ بخرم باید اتحاد حل کنم یا باید ثابت کنم که بیضیه????????

ناشناس
ناشناس
پاسخ به  فراری از ریاضی
9 ماه قبل

?????

ارغوان
ارغوان
9 ماه قبل

آخه من نمیدونم ریاضی مگه درسه!!!
اگه ریاضی شعور داشت می فهمید که منفی در منفی باید بشه خیلی منفی!!!!
واقعا نمیدونم چرا ریاضی رو اختراع کردنننننن!

ناشناس
ناشناس
8 ماه قبل

اینو بدونید که علم و ریاضیات فقط برای تمام کردن و متقائد کردن ذهن به اینه که دنیا بی نهایت نیست و یه جایی تمام میشه

لعنت بر ریاضی
لعنت بر ریاضی
8 ماه قبل

لعنت به ریاضی ?کاش نبود ?

???
???
8 ماه قبل

از اینا یی که ریاضی رو اختراع کردن متنفرمممم
از امتحانات بدم میاد

ناشناس
ناشناس
8 ماه قبل

زنده باد ریاضیات و علوم تجربی(کلا همه ی علم و دانش)

رستا
رستا
7 ماه قبل

واقعا لعنت ب ریاضی.. و خاک توی سر اونی ک ریاضیو توسعه داد یا برا اولین بار اختراعش کرد!

زانکو
زانکو
7 ماه قبل

دوستان بنظرم یکی از شرین ترین درس های این دنیا، ریاضی است.
درسته سخته،اما هیچ کاری اسان نیست همه این مسائل تلاش و رنج میخواد?

سارا
سارا
پاسخ به  زانکو
6 ماه قبل

منکه اصلا ریاضی بلد نیستم

امیر
امیر
7 ماه قبل

خیلی سخته لعنت

النا
النا
6 ماه قبل

من از ریاضی خوشم میاد ولی اون از من خوشش نمیاد متاسفانه😂
معلمامونم که نگو سوال +۱۸ برامون طرح میکنن😬

سارا
سارا
6 ماه قبل

🤣🤣🤣

ایدا
ایدا
پاسخ به  سارا
1 ماه قبل

ریاضی عجیبه