آی پینز

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا

آلاسکا به عنوان چهل و نهمین ایالت آمریکا شناخته می‌شود که در تاریخ 3 ژانویه سال 1959 به جمع ایالت متحده پیوست. از جمله‌ نام‌های غیر رسمی و رایج این ایالت می‌توان به “آخرین مرز”، “سرزمین خورشید نیمه شب” و همچنین “یخچال سوارد” اشاره کرد. در حال حاضر جمعیت آلاسکا 710 هزار نفر است و همین باعث شده تا به عنوان چهل و هشتمین ایالت پرجمعیت آمریکا شناخته شود. نکته جالب در مورد آلاسکا این بوده که با هیچ کدام از ایالات آمریکا مرز مشترکی نداشته و در عوض با ایالت‌های کانادایی یوکان و بریتیش کلمبیا هم مرز است. امروز با ما در دیجی‌رو همراه باشید تا به بررسی حقایق جالب در مورد این ایالت آمریکایی بپردازیم.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 1

1- بیش از 15 هزار سال است که مردم در ایالت آلاسکا زندگی می‌کنند

بیش از 15 هزار سال پیش، انسان‌ها برای اولین بار از تنگه برینگ (Bering Strait) عبور کرده و از شرقی‌ترین نقطه روسیه‌ی حال حاضر به غربی‌ترین نقطه آلاسکا مهاجرت کردند. درست زمانی‌که انسان‌های آن دوره این مهاجرت بزرگ را انجام دادند، تنگه برینگ به دلیل پایین بودن سطح جهانی دریا در واقع مثل یک پل زمینی تلقی می‌شد.

بیشتر این مردم به سفر خود به جنوب ادامه دادند و در نهایت در آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی مستقر شدند. با این حال برخی‌ها خیلی قبل‌تر از این‌که اروپایی‌ها به این نقطه ورود کنند، در آلاسکا سکونت داشتند.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 2

2- آلاسکا در زبان آلوت به معنای “زمین بزرگ” است

مردم بومی جزایر آلوت را اهل آلوت می‌نامند و علت نام‌گذاری آلاسکا نیز از این مردم گرفته شده است. بیش از 24 درصد مردم آلاسکا را بومی‌های خود آلاسکا تشکیل می‌دهند. گفته می‌شود شش گروه اصلی از بومیان آلاسکا وجود دارند که با نام‌های اینوپیات (Inupiat)، یوئیت (Yuit)، آتاباسکان (Athabascan)، تیلینیت (Tlingit)، هیدا (Haida) و آلوت (Aleut) شناخته می‌شوند و همگی زبان‌های مختص به خود را دارند.

اگرچه که تمام این افراد از تنگه برینگ، تجربه مهاجرتی مشابه را داشتند، اما با این حال با مهاجرانی که در آمریکای جنوبی مستقر بودند ارتباطی نداشته‌اند چراکه این مهاجران مدتی بعد از آن‌ها وارد آلاسکا شده بودند.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 3

3- در گذشته ایالت آلاسکا قسمتی از امپراتوری روسیه به حساب می‌آمد

به گفته برخی از محققان، در قرن هفدهم استعمار آلاسکا توسط امپراتوری روسیه آغاز شد. ظاهرا چندین قایق متعلق به کاوشگر روسی به نام سیمون دژنیوف (Semyon Dezhnyov) به ساحل آلاسکا آماده و در آنجا شهرکی تاسیس کردند. هنوز مشخص نیست که این ادعا حقیقت دارد یا خیر اما به هر حال آلاسکا بعدها مستعمره روسیه شد و اولین شهرک دائمی در آن در سال 1784 ساخته شد.

ایده استعمار آلاسکا توسط امپراتوری روسیه چندان موفق نبود و در همین حال بود که ایالات متحده آمریکا طرح‌های خود را برای برگرداندن آلاسکا محک می‌زد و سرانجام توانست در 18 اکتبر سال 1867 آلاسکا را با پرداخت مبلغ 7.2 میلیون دلار از تسلط امپراتوری روسیه خارج کند.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 4

4- چهل درصد از جمعیت آلاسکا در یک منطقه ساکن هستند

جالب است بدانید که بیش از دو سوم جمعیت کل آلاسکا در شهر‌ها، حومه‌ها و قسمت‌هایی بین بزرگ‌راه و راه آهنی به عنوان ریلبت (Railbelt)، که از سواحل جنوبی آلاسکا تا اعماق مرکز این ایالت ادامه دارد سکونت دارند. در انتهای جنوبی ریلبت (Railbelt) شهر آنکورج (Anchorage)، بزرگ‌ترین شهر آلاسکا واقع شده است. گفته می‌شود مساحت این شهر 1944 مایل مربع (معادل 5035 کیلومتر مربع) بوده و توانسته جمعیتی معادل 291 هزار نفر را (چهل درصد جمعیت آلاسکا) در خود جای دهد.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 5

5- افرادی که مقیم آلاسکا هستند برای زندگی در این ایالت پول دریافت می‌کنند

ایالت آلاسکا منابع طبیعی بسیار زیادی دارد به طوریکه در سال 1976 فاند دائمی آلاسکا تاسیس شد. وظیفه این نهاد مدیریت درآمدهای ناشی از صنعت نفعت دولت بود. این صندوق دولتی برای سرمایه‌گذاری در سایر مناطق ایجاد شد و هر ساله سود آن بین ساکنین واجد شرایط آلاسکا تقسیم می‌شود. افرادی واجد شرایط هستند که بیش از 12 ماه در این ایالت زندگی کرده و اقامت دائمی آن را داشته و یا محکومیت‌های جنایی خاصی دارا باشند. هر سال مقدار سود سهام تغییر می‌کند اما طبق گزارشات موجود این مبلغ در سال 2019 معادل 1606 دلار بود.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 6

6- روسیه به قدری به آلاسکا نزدیک است که برای رفتن به آن می‌توانید شنا کنید!

تنگه برینگ (Bering Strait) که روسیه و آلاسکا را از هم جدا می‌کند بسیار باریک‌تر از آن‌ چیزیست که احتمالا فکر می‌کنید! باریک‌ترین نقطه این تنگه عرضی معادل 51 مایل (82 متر) دارد. در داخل این تنگه نیز دو جزیره متعلق به روسیه و آلاسکا وجود دارد. جزیره‌ای که به روسیه تعلق دارد دیومد بزرگ (Big Diomede) و جزیره متعلق به آلاسکا را دیومد کوچک (Little Diomede) نام‌گذاری کرده‌اند.

جالب است بدانید که این دو جزیره تنها 2.5 مایل از یک‌دیگر فاصله دارند، این فاصله به قدری کم است که می‌توانید شخصی را که در طرف دیگر ایستاده است ببینید! در حقیقت در سال 1987 یک شناگر مسافت طولانی به نام لین کاکس (Lynne Cox) از این کانال عبور کرده و به سواحل اتحاد جماهیر شوروی (USSR) رسید!

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 7

7- سورتمه سواری با سگ ورزش رسمی آلاسکا است

یکی از معروف‌ترین روش‌های حمل و نقل در آلاسکا افراد با سنین مختلف، استفاده از سورتمه سگ‌هاست. سورتمه سواری با سگ یکی از روش‌های کشیدن سورتمه به روی برف با استفاده از گروهی از سگهاست که در این حالت فردی که می‌خواهد به وسیله سورتمه کشیده شود پشت سگ‌ها قرار گرفته است.

این روزها، این کار بیشتر از این‌که روشی برای حمل و نقل به حساب بیاید، به عنوان یک ورزش مرسوم است و مسابقات سورتمه سواری سگ‌ها در این ایالت به دفعات برگذار می‌شود. هر سال سورتمه سواران سگ از سرتاسر جهان برای شرکت در مسابقه سگ‌های سورتمه‌ای ایدیتارود (Iditarod Sled Dog Race) به آلاسکا آمده و مسافتی معادل 1150 مایل (1850 کیلومتر) را طی می‌کنند.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 8

8- تعدادی از بزرگ‌ترین کوه‌های ایالات متحده آمریکا در آلاسکا قرار دارند

مناظر زیبا و بی‌نظیری در آلاسکا وجود دارند که از قشنگ‌ترین آن‌ها می‌توان به منظره زیبای کوه‌های آلاسکا اشاره کرد. 5 مورد از مرتفع‌ترین کوه‌های کل آمریکا در این سرزمین بزرگ شمالی واقع شده‌اند. کوه دنالی (کوه مک کینلی سابق!) با داشتن 20310 فوت ارتفاع (6194 متر) عنوان بلندترین قله این منطقه را از آن خود کرده است. کوه دنالی در واقع به زبان محلی کیوکن (Koyukon) به معنای “قد بلند” است!

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 9

9-بیش از 130 آتشفشان فعال در آلاسکا وجود دارد

در قسمت جنوبی آلاسکا، مجمع‌الجزایری به نام جزایر آلوتی (Aleutian Islands) وجود دارد. گفته می‌شود این منطقه در یکی از فعال‌ترین کمربندهای زلزله در جهان قرار دارد که در سرتاسر منطقه اصلی اقیانوس آرام واقع شده است. به همین دلیل هم جزایر آلوتی نه تنها محل فعالیت‌های لزره‌ای زمین به صورت مداوم شناخته می‌شود؛ بلکه بسیاری از آتشفشان‌های فعال را هم در خود جای داده است.

بزرگ‌ترین جزیره مجمع‎ الجزایر آلوتیان، جزیره یونیمک (Unimak Island) بوده که در واقع محل قرارگیری آتشفشان بسیار جذاب کوه‌های شیشالدین (Mount Shishaldin) است. این آتشفشان دارای بی‌نقص‌ترین دایره‌های مخروطی آتشفشانی روی کره زمین بوده که این مقدار حتی بیشتر از کوه فوجی در ژاپن است.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 10

10- آلاسکا بزرگ‌ترین جنگل ملی ایالات متحده آمریکا را در خود جای داده است

جنگل ملی تونگاس (Tongass National Forest) در قسمت جنوب غربی آلاسکا واقع شده است. جای تعجبی ندارد که این جنگل بزرگ‌ترین جنگل ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود چراکه مساحت جنگل ملی تونگاس 16.7 میلیون هکتار (68 هزار کیلومتر مربع) تخمین زده شده که این مقدار در تقریبا به اندازه نصف فلوریداست!

این جنگل ملی یکی از جنگل‌های بارانی معتدل است که در حال حاضر زیستگاه بسیاری از گونه‌های گیاهی در حال انقراض و حیات وحش است.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 11

11- میوه‌ها و سبزیجات در آلاسکا بیشتر از مناطق دیگر رشد می‌کنند

به لطف موقعیت جغرافیایی آلاسکا که در شمالی‌ترین قسمت کره زمین واقع شده است، بیش از 20 ساعت در طول روز تابش آفتاب به این ناحیه را شاهد هستیم. این اتفاق به نوبه خود برای رشد گیاهان بسیار مفید بوده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بزرگ‌تر و شیرین‌تر شوند؛ و در نتیجه تابش نور آفتاب برای مدت بیشتر روی سطوح گیاهان در عمل فتوسنتز هم انرژی بیشتری از حالت نرمال خود تولید می‌شود. در چنین شرایطی دانه‌ها به دقت انتخاب می‌شوند تا به خوبی در این شرایط رشد کنند و اگر در انتخاب دانه‌های سبزیجات انتخاب درستی داشته باشید متوجه می‌شوید که در نهایت به اندازه‌های بسیار غول‌آسایی رشد خواهند داشت!

اگر در ماه آگوست به آلاسکا می‌روید توصیه می‌کنیم حتما به نمایشگاه ایالتی آلاسکا سر بزنید تا از نزدیک این سبزیجات بزرگ را مشاهده کنید.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 12

12- رتبه چهارم شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان را فرودگاه آنکورج آلاسکا به خود اختصاص داده است

فاصله منطقه آنکورج بین توکیو، فرانکفورت و نیویورک تقریبا باهم مساوی است و این بدان معناست که از آنکورج تنها یک پرواز 9 ساعت و نیمه تا دسترسی به 90 درصد از صنعت دنیا فاصله خواهید داشت! به لطف این موضوع، فرودگاه بین المللی تد استیون آنکورج (Ted Stevens Anchorage International Airport) یکی از مناطق مهم برای پروازهای هوایی شناخته می‌شود به همین دلیل هم اغلب بسیار شلوغ است!

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 13

13- هر سال به طور متوسط مفقود شدن 2250 نفر در آلاسکا گزارش می‌شود!

اگر داستان کریستوفر مک کندلس (Christopher McCandless) به گوشتان خورده باشد احتمالا می‌دانید که این داستان بر اساس واقعیت بوده و این شخص در بیابان‌های آلاسکا ناپدید شده است. اما چیزی که در این مورد عجیب است و احتمالا تا به حال نشنیده‌اید این است که ناپدید شدن در بیابان‌های بزرگ و شمالی آلاسکا بسیار معمول بوده و افراد زیادی درست مانند مک کندلس در این ناحیه برای همیشه مفقود شده‌اند.

بعد از تکرار شدن این اتفاق به دفعات متعدد در سال 1988، مقامات رسمی آلاسکا پرونده بررسی افراد گم شده را آغاز کردند و تا سال 2018 شصت هزار و هفتصد مورد را در لیست افراد مفقودی به ثبت رساندند. گفته می‌شود در حال حاضر دو برابر کل مناطق دیگر آمریکا، در آلاسکا انسان گم می‌‌شود!

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 14

14- آلاسکا هم یک مثلث برمودا دارد!

ناحیه وسیعی از آلاسکا، از آنکوریج تا بارو، از بارو تا ژوئنا و از ژوئنا تا آنکوریج را مثلث برمودای این ایالت تشکیل داده است! گفته می‌شود در این نواحی ذکر شده بیش از حد معمول اتفاقات عجیب و غریب و مفقودی انسان رخ می‌دهد. همانطور که پیش‌تر گفتیم، در حال حاضر آلاسکا تعداد بالایی از افراد گمشده را به خود اختصاص داده اما این‌طور که به نظر می‌رسد بیشتر این اتفاق‌ها در مثلث برمودای آن اتفاق می‌افتد.

15 حقیقت جالب و شنیدنی در مورد آلاسکا 1۴

15- گربه‌ای که شهردار یکی از شهرهای آلاسکا شد!

نه به عنوان شهردار رسمی اما جالب است بدانید گربه‌ استابز (Stubbs) به مدت بیست سال به عنوان شهردار افتخاری شهر تاکیتنا (Talkeetna) انتخاب شده بود! این گربه‌ی جینجر در 12 آوریل سال 1997 متولد شد و از سال 1998 تا روز مرگش در تاریخ 21 ژولای 2017 شهردار ناحیه تاکیتنا بوده است. صاحبان این گربه، استابز را به همراه چند گربه دیگر در یک جعبه پیدا کرده بودند و بعدها توسط یک کمپین نوشتاری این گربه توسط ساکنین شهر انتخاب شد. این شهر به قدری کوچک بود که هیچ شهرداری نداشت!

آلاسکا در واقع یک بیابان بزرگ و مهار نشده است که حقایق و اسرار زیادی را در خود نهفته دارد. به لطف طبیعت زیبا، خام و دست نخوره این ایالت شاهد جنگل‌های وسیع و قله‌های کوهستانی سر به فلک کشیده‌ای هستیم که صنعت گردشگری را در آن رونق داده است. اگر قصد سفر به یکی از نواحی بکر و هیجان‌انگیز دنیا را دارید به شما توصیه می‌کنیم حتما آلاسکا را در لیست انتخاب‌های خود قرار دهید!

منبع thefactsite
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ممد
ممد
6 ماه قبل

سلام دل نشکن مشتی تهش خاکه چوب خدا
بی صداو خطرناکه

زرین
زرین
پاسخ به  ممد
4 ساعت قبل

یعنی چی چه ربطی به الاسکا داره این موضوی