6 سهل انگاری که هر خودرویی را نابود می‌کند

در جامعه امروز، خودرو یکی از ارکان مهم زندگی به شمار می رود. بیشتر مردم برای دید و بازدید، خرید، رفتن به دانشگاه و محل کار و هر مقصدی که فاصله‍ای بیش از حد برای یک انسان پیاده دارد از خودروهای شخصی یا عمومی استفاده می کنند. به جرات می توان گفت وجه تمایز دو قرن اخیر از وجود خودرو است. اما با این حال هزینه های تعمیر خودرو، نگهداری و سوخت روز به روز در حال افزایش است و سوالی که پیش می آید این است که آیا نحوه‌ی نگهداری ما از خودرو هایمان درست است؟ برخی عادت های رانندگی وجود دارند که علاوه بر افزایش استهلاک خودرو می توانند به عملکرد و طول عمر خودرو نیز صدمه بزنند. در این مقاله قصد داریم 6 مورد از مهم ترین دلایلی که باعث آسیب زسیدن به خودرو شما می‌شوند را بیان کنیم. با ما همراه باشید

تعویض روغن

1. عدم تعویض منظم و به موقع روغن

درست است که تعویض روغن عادت رانندگی به حساب نمی آید اما یکی از کلیدی ترین نکات نگهداری خودرو است. بسیاری از مردم اهمیت تعویض روغن و فیلتر روغن را می دانند، اما بازه های طولانی دوره و سرویس خودرو، باعث صدمه فرسایشی به خودرو می شود. زمانی که در حال رانندگی هستید روغن با عبور از قطعات موتور، تکه های ریز فلزی را که در اثر اصطحکاک میان قطعات ایجاد شده اند را می شوید، از دیگر وظایف مهم روغن روان سازی قسمت های متحرک موتور و کاهش حرارت است. حال اگر روغن موتور به صورت منظم تعویض نشود کاهش قدرت موتور، افزایش مصرف سوخت و در موارد وخیم تر شکستن قطعات داخل موتور را در پی دارد. توصیه ما مطالعه دفترچه خودرو و مشاوره با تعمیرکار برای تعیین زمان مناسب برای سرویس دوره ای است.

چراغ چک موتور

2. بی توجهی به چراغ هشدار چک(کنترل) موتور

چراغ ترسناکی که بر روی کیلومترشمار خودرویتان قرار دارد اگر روشن شود و به آن اعتنایی نکنید، می تواند تبعات بدی برای شما به دنبال داشته باشد. در خودرو سنسور و کامپیوتر های متعددی قرار دارد و در نتیجه روشن شدن چراغ چک موتور می تواند دلیل ساده ای مانند خرابی شمع موتور و یا دلیلی جدی تر مانند مشکل انژکتور باشد. برای بسیاری از رانندگان بی توجهی به چراغ چک موتور امری عادی به شمار میرود، اما ریسک نکنید! امکان دارد موتور یا سیستم اگزوز شما با تعمیری بسیار ساده مشکلش حل شود در حالی که با بی توجهی شاید در آینده دچار مشکلی جدی تر شود، به بیان دیگر می‌توانید امروز به محض مشاهده چراغ چک موتور با هزینه ای بسیار پایین و مقرون به صرفه خودروی خود را تعمیر کنید در عوض اینکه خودرو دچار مشکلی جدی و هزینه آور شود، کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت را نیز باید به عواقب بی توجهی به چراغ چک موتور اضافه کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از این به بعد در هنگام رانندگی مراقب چراغ چک موتور باشید تا عواقب بی توجهی گریبانگیر شما و خودرویتان نشود.

سرعت زیاد

3. سرعت بالا

یکی از عادت های بد رانندگی، حرکت با سرعت بالاست که باید به سرعت اصلاح شود. زمانی که با سرعت بالا در حال رانندگی هستید علاوه بر لاستیک‌ها، به ترمز، تعلیق، فرمان و قطعات دیگر خودرو نیز فشار مضاعفی وارد می آید. همچنین سرعت بالا نه تنها عمر مفید لاستیک های خودرو را کم می کند بلکه عمر بوش(Bushing)، سیبک فرمان(Ball joint)، کمک فنر ها(Struts) و در کنار این موارد ایمنی سرنشینان خودرو را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای حل این مشکل، با سرعت منطقی رانندگی کنید.

 

ترمز شدید

4. ترمز شدید

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که تا آخرین لحظه از ترمز گرفتن اجتناب و یک دفعه با ترمزی شدید ماشین را متوقف میکنید؟ تا زمانی که به چراغ قرمز نرسیده اید نمی ایستید؟ آیا به تابلو های کاهش سرعت تا زمانی که احساس خطر نکنید، بی توجهید؟

اگر از این دست راننده ها هستید هم اکنون وقت آن رسیده تا این عادت را تغییر دهید. دفعه ی بعد زمانی که چراغ قرمز دیدید زودتر سرعت خود را کاهش دهید تا ماشین به صورت تدریجی متوقف شود نه ناگهانی. ترمز خودروی شما با این کار، فشار و گرمای کمتری را متحمل می شود. در زمان رانندگی در بزرگراه سعی کنید فاصله با خودروی جلویی(فاصله طولی) را در نظر بگیرید، چراکه در این صورت به هنگام ترافیک یا تصادف، کم تر نیاز به ترمز پیدا خواهید داشت. با رعایت همین نکات ساده، مصرف ترمز، لنت ترمز و احتمال شکستن یا فرسودگی دیسک ترمز کاهش میابد.

چراغ های هشدار دهنده پشت آمپر

5. بی توجهی به نشانه هایی که خبر از مشکل می دهند

اگر موسیقی را با صدای بلند گوش می دهید یا در هنگام رانندگی دائما در حال کار یا صحبت با گوشی هوشمندتان هستید، ممکن است متوجه نشانه‌های اخطار خودرویتان نشوید. در رانندگی توجه به صداها و به هر نشانه جدید مانند لرزش بی مورد یا طولانی شدن روند روشن شدن خودرو و هر موضوع غیر عادی دیگری که می تواند نشان از یک مشکل باشد، مهم است. صحبت خودرویتان را گوش کنید و بی توجه از آن نگذرید. رادیو را خاموش و گوشی هوشمند را کنار بگذارید، تمرکز کنید و تمامی حواستان را معطوف خودرویتان کنید، صدایی نشنیدید؟ عالی است، حال رادیو را روشن و از رانندگی لذت ببرید.

سرویس دوره ای خودرو

6.سهل انگاری در تعمیر و سرویس منظم

تعمیر و نگهداری خودرو محدود به تعویض روغن نیست، بلکه معاینه فنی، چرخش و سلامت لاستیک ها، تراز بودن خودرو و چک آپ فصلی خودرو را نیز شامل می شود. آزمودن همه این موارد به شما این اطمینان را میدهند که خودروی شما سالم است و درست کار میکند. حتی شئ کوچکی نیز می تواند تراز لاستیک را از بین برده و باعث چرخش بیش تر لاستیک شود و در نهایت هزینه ی اضافی بر روی دوش شما بگذارد.

با توجه به این 6 مورد، می‌توانید عمر مفید خودرویتان را افزایش دهید و رانندگی مطمئنی داشته باشید.

منبع Car Care Council Action Gator Tire
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها