آی پینز

شبکه نسل ششم اینترنت (6G) سرعتی تا یک ترابایت در ثانیه خواهد داشت!

درست است که هنوز بسیاری از کشورهای جهان حتی رنگ شبکه‌های فایو جی (5G) را هم ندیده‌اند (!)، اما محققان از همین حالا کار بر روی شبکه نسل ششم یا به اختصار 6G را شروع کرده‌اند! وزارت علوم و فناوری چین اخیراً کارهای مقدماتی را در رابطه با توسعه 6G آغاز کرده و کارشناسان معتقدند سرعت این شبکه می‌تواند تا 8000 برابر بیشتر از سرعت شبکه‌های فعلی فایو جی باشد.

طبق گفته اعضای کارگروه توسعه 6G، این شبکه قادر خواهد بود به سرعت خیره کننده 1 ترابایت در ثانیه دست یابد! با اینکه از هم اکنون ده‌ها محقق و متخصص در این پروژه مشغول به کار هستند، اما هنوز سال‌ها تا عملیاتی شدن شبکه‌های نسل ششم فاصله داریم. بد نیست بدانید، شبکه‌های نسل پنجم که در حال حاضر کم کم استفاده از آن‌ها در برخی کشورها و به صورت محدود شروع شده، از سال 2008 در حال توسعه بوده است.

همان‌طور که شبکه‌های فایو جی با هدف ایجاد بستر مناسب برای اینترنت اشیاء (IoT) توسعه داده شده و قرار است به اتصال اینترنت معنای جدیدی ببخشد، شبکه‌های نسل ششم هم ظاهراً‌ انقلاب دیگری در این زمینه خواهند بود. البته از آنجا که هنوز تا استقرار و تجاری سازی شبکه‌های 6G زمان زیادی باقی مانده، موارد استفاده و کارکرد اصلی این نوع شبکه‌های پرسرعت نیز به طور دقیق مشخص نیست. با این حال، طبق تخمین‌های اولیه، این شبکه به شما امکان خواهد داد تا تنها در عرض یک ثانیه، 40 تا 50 فیلم با وضوح 4K را در دانلود کنید!

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها