دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

حالت هواپیما چیست؟ آشنایی با ترفندهای Airplane Mode

احتمالا خیلی از شما با  Airplane Mode یا حالت هواپیما در دستگاه‌های مختلف آشنایی دارید و می‌دانید که وقتی در هواپیما هستید می‌توانید گوشی‌تان را خاموش نکرده و روی این حالت قرار دهید و یا خارج از هواپیما اگر می‌خواهید از دسترس خارج شوید اما همچنان از ویژگی‌های دستگاه‌تان استفاده کنید هم می توانید از این حالت بهره ببرید. در ادامه می‌خواهیم نگاهی دقیق‌تر به این گزینه در دستگاه‌های مختلف اعم از موبایل، تبلت و لپ تاپ بیندازیم.

حالت هواپیما چیست؟

حالت هواپیما تنظیماتی است که بر روی تقریبا تمام گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها و دیوایس‌های مشابه در دسترس است. وقتی آن را فعال کنید، این حالت انتقال سیگنال از دستگاه شما را متوقف می‌کند. وقتی این گزینه روشن باشد آیکون آن را در استاتوس بار یا نوار اعلانات مشاهده خواهید کرد. این ویژگی ایرپلین مود یا حالت هواپیما نام دارد. استفاده از دیوایس‌های وایرلس در هواپیما ممنوع است چرا که شاید در تجهیزات رادیویی هواپیما تداخل ایجاد ‌کنند.

حالت هواپیما چکار می‌کند؟

حالت هواپیما تمام عملکردهای وایرلس موبایل‌تان که شامل موارد زیر می‌شود را غیر فعال می‌کند.

اتصال سلولی: نمی‌توانید تماس بگیرید، پیام بفرستید یا از دیتای موبایل برای دسترسی به اینترنت استفاده بکنید.

وای فای: هر اتصال وای فایی قطع شده و به هیچ اتصال جدیدی هم متصل نخواهد شد.

بلوتوث: بلوتوث یک اتصال کوتاه برد است که اجازه می‌دهد موبایل‌تان را به اسپیکرها، هدفون‌ها وغیره متصل کنید. حالت هواپیما آن را غیر فعال می‌کند .

جی پی اس کمی فرق دارد، چون امواج رادیویی مخابره نمی‌کند، بنابراین بسته به موبایل‌تان شاید  Gps خاموش شود، شاید هم نشود. با اینکه برنامه‌هایی مثل گوگل مپس بدون اینترنت هم کار می‌کنند، اما ویژگی‌هایی مثل لایو ترافیک در حالت هواپیما کار نخواهند کرد.

چطور حالت هواپیما را روشن و خاموش کنیم؟

برای فعال یا غیرفعال کردن حالت هواپیما بر روی دستگاه‌تان مراحل زیر را دنبال کنید:

1- نوار اعلانات گوشی را با انگشت پایین بکشید.

2- در اینجا آیکون حالت هواپیما را پیدا خواهید کرد که البته از طریق تنظیمات گوشی هم در دسترس است.

3- برای روشن شدن از قسمت نوار اعلانات کافی است روی آن بزنید و برای خاموش شدن دوباره همین کار را تکرار کنید و در قسمت تنظیمات هم با چپ و راست کردن دایره‌ی کشیدنی مربوط به آن می‌توانید این حالت را روشن و خاموش کنید.

آیا حالت هواپیما موجب صرفه جویی در مصرف باتری می‌شود؟

بله. امواج رادیویی مختلف چون یا نوتیفیکیشن می‌فرستند، یا از طریق بلوتوث ارتباط برقرار کرده و یا لوکیشن‌تان را چک می‌کنند، انرژی مصرف می‌کنند. بنابراین فعال کردن این حالت موجب صرفه جویی در مصرف باتری می‌شود و چون در حالت هواپیما دستگاه‌تان خیلی کاری انجام نمی‌دهد، سریع‌تر هم شارژ می‌شود.

آیا می‌شود در حالت هواپیما از وای فای استفاده کرد؟

این موضوع به دستگاه‌تان بستگی دارد اما اکثر دستگاه‌ها امکان این کار را برای‌تان فراهم می‌آورند. وقتی حالت هواپیما را فعال می‌کنید وای فای خاموش می‌شود اما می‌توانید به حالت دستی آن را دوباره فعال کنید. بسیاری از خطوط هواپیمایی در حین پرواز وای فای ارائه می‌کنند بنابراین با روشن کردن آن می‌توانید از اینترنت استفاده کنید. هواپیماها فقط بالای 10هزار پا اجازه‌ی استفاده از وای فای می‌دهند و در حین بلند شدن و یا نشستن هواپیما باید وای فای را خاموش کنید.

آیا بلوتوث در حالت هواپیما کار می‌کند؟

این مورد هم شبیه به اتصال وای فای است. فعال کردن حالت هواپیما بلوتوث را خاموش می‌کند اما در اکثر اوقات می‌توانید آن را به صورت دستی روشن کنید. هواپیماها خیلی کاری به استفاده از بلوتوث ندارند، چون برد آن کم است.

حالت هواپیما در حین بازی کردن به چه کاری می‌آید؟

اگر روی موبایل‌تان بازی می‌کنید حالت هواپیما می‌تواند بهتان کمک کند. چون این حالت تمام اتصالات اینترنتی را غیر فعال می‌کند، بازی کردن در این حالت تبلیغاتی که در حین بازی ظاهر می‌شوند را مخفی می‌کند. هر چند این امکان مسلما برای بازی‌های آنلاین فراهم نیست.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع .makeuseof

1
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
1 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
سمیرا
سمیرا

قشنگ بود