AlterEgo: هدستی که افکارتان را بدون سخن گفتن تفسیر می کند!

بسیاری از ما در لحظات مختلف زندگی آرزو کرده‌ایم که ای کاش دستگاهی بود که می‌توانست بدون بالابردن انگشت، تایپ کردن و یا حرف زدن یک‌سری از کارها را برای ما انجام می‌داد. حال این آرزوی ما به نوعی به حقیقت پیوسته، چراکه محققین دانشگاه MIT رابط کاربری‌ای ایجاد کرده‌اند که می‌تواند افکارتان را بخواند.

این محققین هدستی به نام AlterEgo توسعه داده‌اند که می‌تواند کلماتی که بلند بلند در ذهن گفته می‌شوند را بدون اینکه بر زبان بیاوریم تفسیر کند. این اختراع مسلما بهتر از دستیارهای مجازی مانند سیری و الکسا است که برای نشان دادن واکنش و پاسخگویی، به دستورات صوتی نیازمند هستند.

AlterEgo یک هدست پوشیدنی است که اطراف گوش و فک کاربر پیچیده می‌شود و سیستم محاسباتی‌ای که در دستگاه قراردارد اطلاعاتی که توسط سنسورهایش جمع‌آوری می‌شود را پردازش می‌کند.

وقتی در ذهن‌مان صحبت می‌کنیم، سیگنال‌های عصبی عضلانی‌ای در فک و صورت‌مان تولید می‌شود. این سیگنال‌ها به سیستم یادگیری ماشینی الترایگو مخابره می‌شوند که پس از آن هم این سیستم سیگنال‌های خاصی را با کلماتی خاص مرتبط می‌سازد.

به گفته‌ی Arnav Kapur، محقق ارشد این پروژه:

ایده این بود که پلتفرم محاسباتی‌ای توسعه دهیم که انسان و ماشین را به نحوی خاص ادغام کرده و به شکل یک افزونه‌ی داخلی برای قوه‌ی ادراک و شناخت‌مان عمل می‌کند.

گفتنی است که لازم است این هدست‌ها برای هر فردی شخصی‌سازی شوند چراکه سیگنال‌های عصبی عضلانی‌ای که هر فرد تولید می‌کند با دیگری متفاوت است.

با این حال این تکنولوژی هنوز هم اختراعی چشمگیر تلقی می‌شود چراکه می‌تواند محاسبات ریاضی را انجام داده و از طریق دستورات ذهنی شطرنج بازی کنید.

در آینده این رابط می‌تواند گجت کارامدی در محیط‌های شلوغ یا محیط‌هایی که به سکوت احتیاج است باشد. این دستگاه همچنین می‌تواند به افرادی که توانایی تکلم ندارند ـ در صورت داشتن توانایی استفاده از ماهیچه‌های فک و صورت- امکان برقراری ارتباط بدهد.

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع fossbytes
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید