دستیار مجازی کورتانا به جز آمریکا در سایر نقاط جهان به کار خود پایان داد

دستیار مجازی اختصاصی مایکروسافت به نام کورتانا از چند لحاظ متمایز از دیگران است. یکی اینکه برخلاف سایر دستیارهای صوتی و مجازی، دارای چهره است و دوم اینکه از دنیای بازی‌های ویدیویی و مشخصاً سری بازی‌های هیلو وارد حوزه هوش مصنوعی شده است. اما ظاهراً این ویژگی‌های نتوانسته باعث موفقیت کورتانا شود و این دستیار هوشمند هیچگاه درسطح جهانی با استقبال خوبی از سوی کاربران مواجه نشد. با توجه به همین مسئله، مایکروسافت بالاخره با قبول شکست، تصمیم گرفته تا کورتانا را از پلتفرم اندروید و آی او اس خارج کند. التبه این دستیار صوتی همچنان در پلتفرم ویندوز در دسترس خواهد بود. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

این اولین بار نیست که خبر کنار کشیدن کورتانا از پلتفرم‌های موبایل به گوش می‌رسد و پیش از این نیز در ماه گذشته میلادی سایت پشتیبانی مایکروسافت خبر از قطع سرویس کورتانا در برخی کشورها داده بود. اما ظاهراً چیزی که سایت رسمی مایکروسافت اشاره کرده بود، تنها قله کوه یخی بوده و اوضاع کورتانا وخیم‌تر از این حرف‌ها است.

کورتانا

مسئول بخش کورتانا، آقای اندرو شومن در مصاحبه‌ای که به تازگی با VentureBeat داشته، فاش کرده که این دستیار صوتی در پلتفرم‌های اندروید و آی او اس در تمام کشورها به جز آمریکا از دسترس خارج خواهد شد. آمریکا هم به این دلیل حفظ شده که هنوز دستگاه‌هایی در این کشور هستند که برای کارکرد صحیح خود به کورتانا نیاز دارند. به عنوان مثال می‌توان از هدفون سرفیس یا بلندگوی هوشمند هارمن کاردن به نام اینوک (Invoke) نام برد که برای انجام برخی امور حیاتی خود مانند به‌روزرسانی‌ها، به کورتانا نیاز دارند.

در حال حاضر، گوگل اسیستنت و آمازون الکسا، بازار دستیارهای هوشمند را قبضه کرده‌اند و با حذف کورتانا عملاً هیچ رقیبی در بازار ندارند. حتی سیری اپل هم قافیه را به این دو باخته و تنها به دستگاه‌های اختصاصی اپل اکتفا کرده است.

با اینکه مایکروسافت رسماً قصد دارید کورتانا را بازنشسته کند، اما این دستیار صوتی هنوز هم به شکل غیرمستقیم می‌تواند به حیات خود ادامه دهد! دلیل این مسئله هم قرارداد همکاری بین مایکروسافت و آمازون است که به دارندگان بلندگوهای آمازون این امکان را می‌دهد تا در کنار الکسا از کورتانا نیز استفاده کنند. بنابراین اگر جزو معدود افرادی باشید که دلتان برای کورتانا تنگ می‌شود، می‌توانید از محصولات آمازون برای ارتباط با این هوش مصنوعی استفاده کنید و یا اینکه به سراغ ویندوز 10 بروید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع slashgear
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها