طلاق 140 میلیارد دلاری جف بیزوس و تاثیر آن بر شرکت آمازون

خبر طلاق جف بیزوس در روزهای اخیر به سوژه‌ای مطلوب برای رسانه‌های زرد تبدیل شد و این رسانه‌ها با مانور دادن روی هزینه هنگفت این طلاق و جزئیات ارتباط جف بیزوس با یک زن دیگر به جلب نظر مخاطبان خود پرداختند. اما فارغ از سوژه‌های مجله‌های زرد، طلاق جف و مکنزی بیزوس تاثیر بسیار زیادی روی مالکیت آمازون خواهد گذاشت و چالش‌های جدیدی را برای کمپانی به دنبال خواهد داشت. اگرچه بعید به نظر می‌رسد اما با کاهش سرعت رشد و نوآوری آمازون، این اتفاق ممکن است روی خدمات رسانی و رضایت مشتریان هم اثر منفی داشته باشد.

از طرفی دیگر این طلاق یکی از مهم‌ترین و البته بزرگ‌ترین طلاق‌های تاریخ خواهد بود چون جف بیزوس در حال حاضر ثروتمندترین مرد جهان است و یکی از بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین کمپانی‌های جهان را اداره می‌کند. سخنگوی آمازون درو هردنر روز چهارشنبه اعلام کرد که جف همچنان روی کار آمازون متمرکز خواهد ماند اما بعید به نظر می‌رسد که چنین طلاق پرهزینه‌ای روی شرکت آمازون اثری نداشته باشد. در این مقاله از دیجی رو همه چیزهایی را که درباره این طلاق و اثر آن بر آمازون لازم است بدانید برای شما بیان خواهیم کرد.

طلاق 140 میلیارد دلاری جف بیزوس و تاثیر آن بر شرکت آمازون

طلاق جف بیزوس و همسرش

روز نهم ژانویه امسال جف و همسرش طلاق خود را مشترکا از طریق توئیتر به این شکل اعلام کردند:

پس از یک دوره طولانی ماجراجویی عاشقانه زمان جدایی نهایی فرا می‌رسد.

منظور از این پیام توئیتری این بود که جف بیزوس و همسرش قصد دارند دوستانه از هم جدا شوند. این زوج 25 سال پیش یعنی یک سال قبل از تاسیس آمازون با هم ازدواج کرده بودند. جف بیزوس موسس آمازون، مدیرعامل و بزرگ‌ترین سهام‌دار آن است. مکنزی بیزوس هم یک نویسنده است که در رشد و توسعه آمازون همکاری داشته است اما نقش وی مشخص و واضح نبوده است، این زوج چهار فرزند دارند. چند ساعت پس از اعلام این خبر، National Enquirer گزارش داد که بیزوس با لارن سانچز همسر پاتریک وایتسل مدیر استعدادیابی WWE  رابطه داشته است و مجموعه‌ای از پیام‌های متنی را که توسط بیزوس به این زن فرستاده شده بود منتشر کرده است. سانچز یک هنرپیشه و خلبان هلیکوپتر است.

طلاق 140 میلیارد دلاری جف بیزوس و تاثیر آن بر شرکت آمازون

ثروتی که تقسیم می‌شود

تقریبا تمام ثروت جف بیزوس را 16 درصد سهام وی در شرکت هشتصد میلیارد دلاری آمازون تشکیل می‌دهد و به جز آن او مالک واشنگتن پست هم هست که آن را در سال 2013 به ارزش 250 میلیون دلار خریداری کرده است. به گزارش وال استریت ژورنال بیزوس و همسرش صاحب دو خانه در بورلی هیلز، دو خانه در واشنگتن (که یکی از این دو خانه بزرگ‌ترین خانه شهر واشنگتن است) و یک مزرعه در تگزاس هستند. علاوه بر این جف بیزوس مالک Blue Origin است، یک شرکت فضایی و موشکی که در سال 2000 تاسیس شده است.

او هر سال یک میلیارد دلار از سهام آمازون را در استارت آپ‌های مختلف سرمایه گذاری می‌کند و از این طریق مالک بخشی از سهام کمپانی‌های Airbnb، اوبر، Nextdoor و توئیتر شده است. بیزوس در کارهای خیر هم دستی داشته است و در سپتامبر امسال بنیاد Day One را با سرمایه اولیه 2 میلیارد دلار برای کمک به بی‌خانمان‌ها و ساخت مدارس در مناطق فقیر نشین تاسیس کرده است.

پس از طلاق چه اتفاقی برای آمازون خواهد افتاد؟

در حال حاضر پاسخ به این سوال دشوار است و نمی‌توان گفت که چه آینده‌ای در انتظار آمازون خواهد بود. TMZ گزارش داده است که خبری از طلاق توافقی نیست و این به معنای آن است که بزرگ‌ترین ثروت فردی جهان قرار است بین این زوج به طور مساوی تقسیم شود. با این اتفاق دیگر بیزوس سهام‌دار اصلی نخواهد بود و کنترل مستقیم خود را روی آمازون از دست خواهد داد و مکنزی به عنوان یکی از سهام‌داران مهم شرکت مطرح خواهد شد. پس از آن مکنزی می‌تواند به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره انتخاب شود و تغییراتی را در آمازون اعمال کند. البته این احتمالات تنها فرضیه هستند چون هنوز وضعیت طلاق این زوج در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

اما چیزی که واضح است این است که طلاق جف بیزوس و همسرش آمازون را از نظر مالکیت در وضعیت نامشخصی قرار خواهد داد. از طرف دیگر این طلاق یک درگیری فکری برای جف بیزوس خواهد بود و قطعا روی عملکرد وی اثر خواهد گذاشت. دیوید لارکر مدیر تحقیقات نظارتی در دانشگاه استنفورد می‌گوید: “انجام این نوع مشاغل در بهترین حالت هم کار بسیار دشواری است و با اضافه شدن مشکلاتی مثل این، اوضاع بسیار پیچیده‌تر خواهد شد.” جیل فیش استاد حقوق تجاری در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: “میزان قوی بودن شرکت آمازون با تاثیری که این اتفاق روی آن خواهد داشت مشخص خواهد شد.”

طلاق 140 میلیارد دلاری جف بیزوس و تاثیر آن بر شرکت آمازون

لارکر و فیش طلاق جف بیزوس و همسرش را به مشکلات احساسی ایلان ماسک مدیر تسلا در سال گذشته و مرگ استیو جابز موسس اپل در سال 2011 شبیه می‌دانند. در هر دوی این موارد  تاثیر این اتفاقات روی مشتریان و کالایی که از تسلا و اپل خریداری می‌کردند خنثی شد. لارکر انتظار دارد که همین اتفاق هم برای آمازون رخ دهد و در عین حال هشدار می‌دهد که این درگیری‌های ذهنی برای بیزوس، ممکن است روی تصمیمات دراز مدت وی اثر بگذارد و باعث از دست رفتن مالکیت آمازون شود.

لارکر توصیه می‌کند که برای جلوگیری از این مشکلات، آمازون باید به هیئت مدیره قدیمی و قدرتمند خود تکیه داشته باشد، افرادی مثل جف ویلکس، اندی جسی و جفری بلکبرن که تمام این مدت آمازون را قوی و سرپا نگه داشته و آن را به یکی از بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین شرکت‌های جهان تبدیل کرده‌اند. در حال حاضر آمازون بیش از 613 هزار نفر را در سراسر جهان در استخدام خود دارد و این به معنای آن است که این شرکت را تنها یک شخص اداره نمی‌کند پس مشکلات شخصی یک نفر هم نمی‌تواند تاثیر بلند مدتی روی آن داشته باشد.

لارکر می‌گوید: “اگرچه جف بیزوس این روزها به تیتر یک روزنامه‌های زرد تبدیل شده و با منتشر شدن پیام‌های شخصی او، رازهای پنهان مالک آمازون برملا شده است اما به جز این موارد تغییر دیگری رخ نداده است و ارزش سهام آمازون از روز اعلام خبر طلاق همچنان ثابت و پایدار است. جف بیزوس حتی با نصف ثروت فعلی خود نیز همچنان انگیزه کافی برای رشد و توسعه آمازون خواهد داشت چون نام و هویت وی با این شرکت گره خورده است.” البته این به معنای نبود چالش و مشکل برای بیزوس نیست، او اخیرا سرمایه گذاری بزرگی را در دو شرکت مهم با 25 هزار کارمند در نیویورک و ویرجینیا آغاز کرده است. کمپانی او در حال توسعه و تغییر برای تبدیل شدن به گجت‌های هوشمند خانگی (مشابه اسپیکرهای الکسا) است و سرمایه گذاری در هالیوود، بیمه سلامت، رباتیک و بازاریابی جهانی را نیز آغاز کرده است. علاوه بر این، آمازون همیشه در حال رقابت با فروشگاه‌های آنلاین دیگر است و در این شرایط نه بیزوس و نه آمازون جائزالخطا نیستند چون کوچک‌ترین توقف در توسعه به معنای عقب ماندن از رقبا است.

آیا پیش از این، طلاق مشابهی رخ داده است؟

پاسخ مثبت است هرچند ارقام هرگز به این بزرگی نبوده‌اند. استیو و الین وین موسسان Wynn Resorts در سال 2010 از هم جدا شدند و سهام 18 درصدی به ارزش یک و نیم میلیارد دلار را بین خود تقسیم کردند. هرچند این طلاق، توافقی بود اما مدتی بعد همه چیز از هم پاشید، الین وین برای به دست گرفتن حق رای و کنترل سهامش شکایت کرد و با استعفای استیو وین به دلیل اتهامات جنسی، به سهام‌دار اصلی شرکت تبدیل شد. مورد دیگر، جدایی رابرت مرداک و همسرش است، روپرت و آنا مرداک در سال 1999 به زندگی مشترک 32 ساله خود پایان دادند و آنا سهم 1.7 میلیارد دلاری خود را دریافت کرد. موارد مشابه دیگری هم رخ داده است اما مورد جف بیزوس و همسرش بزرگ‌ترین طلاق از نظر رقم ثروت خواهد بود و مکنزی بیزوس را به ثروتمندترین زن جهان تبدیل خواهد کرد.

نظر دونالد ترامپ درباره طلاق جف بیزوس و همسرش

جالب است بدانید که حتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در مورد این طلاق تاریخی نظر داده است. ترامپ بارها نظرات توهین آمیز و تحقیرکننده‌ای در مورد جف بیزوس داشته است و این مساله بیشتر به خاطر خبرهای نه چندان خوشایندی است که واشنگتن پست درباره ترامپ منتشر می‌کند، همان طور که می‌دانید جف بیزوس مالک واشنگتن پست است. ترامپ همیشه با دشمنان و رقبایش تحقیرآمیز برخورد می‌کند پس جای تعجبی ندارد اگر بدانید که او یک ماه پیش در توئیتی، جف بیزوس را جف بوزو (به معنای احمق) خوانده بود. مدتی قبل وقتی درباره طلاق بیزوس از ترامپ سوال شد او که خود پیش از این دوبار سابقه طلاق داشته است گفت: “برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. اوضاع قرار است زیبا شود.”

جالب است بدانید که منتشرکنندگان نشریه National Enquirer که از روابط خارج از ازدواج بیزوس پرده برداشته بود از نزدیکان ترامپ هستند و گزارش‌ها حاکی از آن است که ترامپ از قدرت رسانه‌ها برای سرپوش گذاشتن روی روابط نامشروع خود استفاده کرده است. هنوز بیزوس و آمازون پاسخی به طعنه‌های ترامپ نداده‌اند و به نظر می‌رسد که این کنایه‌ها و نظرات تحقیرآمیز همچنان ادامه داشته باشد.

طلاق 140 میلیارد دلاری جف بیزوس و تاثیر آن بر شرکت آمازون

منبع Cnet
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها