این شغل های قدیمی تا ده سال آینده دیگر وجود نخواهند داشت

ربات‌ها و ماشین‌های خودکار این شغل‌ها را از انسان‌ها خواهند گرفت

آیا می‌توانید دنیایی پر از کارگران رباتی را تصور کنید؟ این تصور بیشتر به فضای فیلم‌های علمی و تخیلی شباهت دارد اما پیش بینی می‌شود در آینده برخی از شغل های قدیمی و خارج از رده، جای خود را به کارگران و کارمندان رباتی بدهند. واضح است که ربات‌ها در برخی از شغل های قدیمی مثل هنرمندی، ورزشکاری و معلمی هرگز جایی نخواهند داشت اما وقتی صحبت از خدمات مشتریان و کارهای کارخانه‌ای می‌شود هیچ موجوداتی بهتر از ربات‌ها نمی‌توانتد این کارهای تکراری و دشوار را انجام دهند. استفاده از ربات‌ها هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و صدمات محیط‌های کاری را محدود می‌کند. از همه مهم‌تر این که ربات‌ها به دنبال حقوق و مزایا نیستند و اعتصاب نمی‌کنند. اما در این صورت آینده شغل‌های قدیمی چگونه خواهد بود؟

ما به عنوان یک جامعه انسانی باید با سرعت زیاد رو به جلو حرکت کنیم و این حرکت و رسیدن به آرمانشهر اجتماعی بدون استفاده از تکنولوژی‌های جدید امکانپذیر نیست. اما آیا در این جامعه‌ی جدید، شغل‌های جدید و بهتر انتظار ما را می‌کشد و یا استفاده از تکنولوژی‌های رباتیک باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی و چندپاره شدن جامعه خواهد شد؟ در این شرایط راه حل‌های نوآورانه ضروری به نظر می‌رسند. در این مقاله از دیجی رو ما شغل‌های قدیمی را که به زودی و حداکثر تا ده سال آینده با تغییرات اجتماعی و تکنولوژیکی از میان خواهند رفت، به شما معرفی خواهیم نمود. با دیجی رو همراه باشید.

صندوق‌دار فروشگاه از شغل‌های قدیمی و در حال از بین رفتن است

در حال حاضر اگر فقط یک شغل قدیمی و در حال از بین رفتن وجود داشته باشد، آن شغل، صندوق داری فروشگاه است. اگرچه صحبت‌های کوتاه با صندوق‌دارها می‌تواند خستگی شما را از تن‌تان بیرون کند، اما این شغل جزو شغل‌های قدیمی و غیرضروری محسوب می‌شود که نیاز به آن روز به روز در حال کاهش است. در فروشگاه‌های بزرگ تعداد صندوق‌دارها هر روز کمتر می‌شود و آن‌ها با ماشین‌های تسویه خودکار جایگزین می‌شوند. البته کار این دستگاه‌ها هنوز بی‌نقص نیست اما تکنولوژی آن‌ها هر روز کامل‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود، در حدی که در آینده نزدیک دیگر نیازی به ایستادن در صف و کارت کشیدن نخواهد بود و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که جنس مورد نیاز خود را بردارید و بروید! این پیش بینی اگرچه بسیار آینده گرایانه به نظر می‌رسد اما خیلی زودتر از آن‌چه که تصور می‌کنید به حقیقت خواهد پیوست.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

ربات‌ها جای کارمندان عوارضی را خواهند گرفت

ایستگاه‌های پرداخت عوارض در بزرگراه‌ها سر جای خود خواهند ماند اما کارمندان این ایستگاه‌ها به زودی بیکار خواهند شد. دادن پول نقد و گرفتن پول خرد و حتی کارت زدن هر بار وقت زیادی را از رانندگان می‌گیرد و باعث به وجود آمدن ترافیک‌های طولانی در بزرگراه‌ها می‌شود اما با خودکار شدن و غیرنقدی شدن سیستم‌های پرداخت عوارض، وقت کمتری از افراد گرفته خواهد شد. البته این سیستم‌ها مشکلات خاص خود را هم دارند مثلا میزان هزینه اخذ شده از هر عوارضی مشخص نیست و رانندگان در انتهای هر ماه متوجه خواهند شد که مبالغی زیاد و دور از انتظار از حساب آن‌ها برداشته شده است.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

داوران مسابقات ورزشی هم ربات‌ها خواهند بود

واضح است که ربات‌ها هرگز جای ورزشکاران محبوب ما را نخواهند گرفت چون برای هیچ کس مهم نیست که یک تیم متشکل از ربات‌ها چند گل می‌زند و چند گل می‌خورد. اما کار داوران مسابقات ورزشی می‌تواند توسط ربات‌های برنامه ریزی شده انجام شود و طبق گزارش NPR احتمال این اتفاق بیش از 98 درصد است. البته نباید انتظار این را داشته باشید که یک ربات آهنی شبیه به ربات‌های جنگ ستارگان، پیراهن داورها را بپوشد و در زمین بدود. بلکه ربات‌های داور جزئی از محیط بازی خواهند بود، مانند چیزی که امروز در مسابقات بیسبال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داور الکترونیکی توپ‌ها، ضربه‌ها و همه جزئیات بازی را مشاهده و تحلیل کرده و بر اساس آن قضاوت خواهد کرد.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

معادن ذغال سنگ در حال تمام شدن هستند

کارگران معادن ذغال سنگ آمریکا تا ده سال آینده شغل خود را از دست خواهند داد اما نه به خاطر جایگزین شدن با ربات‌ها بلکه به دلایل اقتصادی. رویترز گزارش می‌دهد که میزان ذخایر ذغال سنگ در آمریکا به شدت رو به کاهش است و شرکت‌های مرتبط با این فعالیت در حال تعطیل شدن هستند و یا فعالیت خود را از ذغال سنگ به گاز و انرژی خورشیدی تغییر داده‌اند. به گزارش فوربس آینده انرژی جهان فقط در گاز طبیعی و انرژی‌های تجدیدپذیر خلاصه خواهد شد. البته با در نظر گرفتن این که گاز طبیعی هم یک منبع انرژی فسیلی و تجدیدناپذیر است در آینده نزدیک فقط باید به انرژی‌های تجدیدپذیر و نوآورانه اتکا داشته باشیم.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

یک ربات همبرگرهای شما را سرخ خواهد کرد

اگرچه پختن غذاهای پیچیده به آشپزهای حرفه‌ای نیاز دارد و این شغل از شغل‌های قدیمی و ماندگار است اما بیرون آوردن یک همبرگر از فریزر و سرخ کردن آن کار چندان ماهرانه‌ای نیست. به گزارش Business Insider شرکت زنجیره‌ای فست فود CaliBurger از مارس سال گذشته از یک ربات به نام فلیپی برای سرخ کردن همبرگرها استفاده می‌کند. فلیپی می‌تواند در هر ساعت 150 همبرگر سرخ کند اما چیزی که باعث رونق کار این فست فود شد هجوم مشتریان برای تماشای فلیپی هنگام کار کردن بوده است. طبق گزارش واشنگتن پست فلیپی در حال حاضر به طور موقت غیرفعال شده است. در هر صورت شواهدی مثل فلیپی یا سالی (رباتی که سالاد درست می‌کند) و برونو (که در آشپزخانه یک پیتزافروشی کار می‌کند) نشان می‌دهد که صنعت مواد غذایی هم می‌تواند محل مناسبی برای استفاده از ربات‌ها باشد.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

ربات‌ها زباله‌های شما را جمع آوری خواهند کرد

هر شهری به استخدام افرادی نیاز دارد که زباله‌ها را جمع آوری کنند و از این رو کار رفتگری و جمع آوری زباله از شغل‌های قدیمی به شمار می‌رود. اما سختی و غیربهداشتی بودن این کار باعث شده که هر کسی نخواهد و نتواند که آن را انجام دهد. برای حل این مشکل شرکت ولوو از انیمیشن محبوب پیکسار یعنی Wall-E ایده گرفته است و اولین سیستم‌های خودکار جمع آوری و بازیافت زباله را ابداع کرده است. به گزارش The Verge این پروژه ولوو ROAR نام دارد (Robot-based Autonomous Refuse) و از یک ربات زباله جمع کن دوچرخ، ساخته شده است که از کامیون بلند شده و زباله‌ها را جمع آوری کرده و داخل مخزن می‌ریزد. البته راننده این کامیون، انسان است اما با زباله‌های سنگین و کثیف تماسی نخواهد داشت.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

کارخانه‌ها کاملا ماشینی و رباتیک خواهند شد

اگرچه مردم کشورهای پیشرفته از اشغال فرصت‌های شغلی در کارخانه‌ها توسط مهاجرین کم توقع از کشورهای فقیر ناراضی هستند اما با آمدن ربات‌ها این بحث برای همیشه به پایان خواهد رسید. ربات‌ها حتی به دستمزد کم کارگران مهاجر هم نیازی ندارند و می‌توانند در محیط‌های نامناسب به مدت طولانی کار کنند بدون آن که درخواست اضافه حقوق و بیمه سلامت داشته باشند. در حال حاضر در آمریکای شمالی بیش از 85 درصد از مشاغل صنعتی توسط ماشین‌ها انجام می‌شود و دلیل آن کاملا واضح است. این اتفاق در شرق هم در حال رخ دادن است و در سال 2016 کمپانی FoxConn چین که محصولات سامسونگ و اپل را تولید می‌کند 60 هزار کارگر خود را با ماشین‌های اتوماتیک جایگزین کرد.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

ربات‌ها جای پارکبان‌ها را خواهند گرفت

پارکبانی از شغل‌های قدیمی و نه چندان دلخواه است چون کمتر کسی علاقه دارد که ماشین به ماشین حرکت کند و قبض پارک‌متر و جریمه را به رانندگان تحویل دهد و در عوض با واکنش تند آن‌ها مواجه شود. پس جای تعجبی ندارد که در آینده نزدیک خبری از این شغل نباشد و ربات‌ها به جای انسان‌ها این کار را انجام دهند. به همین منظور با Brigade که یک موتورسیکلت خودران است، آشنا شوید. یک ربات که به گفته Wired کاملا بی‌سروصدا در شهر حرکت می‌کند و شما را به یاد فیلم پلیس آهنی می‌اندازد. این ربات بدون آن که اختلالی در ترافیک شهری ایجاد کند رانندگانی را که در محل نامناسب و یا به مدت طولانی اتومبیل‌های خود را پارک کرده‌اند جریمه می‌کند. این موتور بدون راننده، کار خود را کاملا دقیق انجام می‌دهد و به چانه زدن و داد زدن شهروندان هم اهمیتی نمی‌دهد.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

یک ربات مالیات شما را محاسبه و اخذ خواهد کرد

با شروع هر سال مالی صندوق پست شهروندان با قبض‌های مالیاتی پر می‌شود که باید پرداخت شوند و در غیر این صورت مشمول جریمه خواهند شد. فرقی نمی‌کند اگر از سیستم‌های کامپیوتری برای محاسبه مالیات استفاده کنید و یا با یک کارشناس مالیاتی مشورت نمایید، در هر صورت این کار به کاغذبازی زیادی نیاز دارد که آزاردهنده و وقتگیر است. اما در آینده نزدیک از کاغذبازی خبری نخواهد بود و ربات‌های هوشمند به طور اتوماتیک این کار را برای شما انجام خواهند داد. البته کارشناسان معتقدند که سیستم‌های خودکار مالیاتی هنوز جای کار دارند و تا زمانی که مردم بتوانند به طور کامل به آن‌ها اعتماد کنند راه درازی در پیش است.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

ربات‌های تلفنی آزاردهنده، همچنان وجود خواهند داشت

حتما برای شما هم پیش آمده است که به شرکت مورد نظر خود زنگ می‌زنید اما با تلفن‌های گویا و شماره‌گیری‌های مختلف مواجه می‌شوید و دقایق متمادی را صرف گوش دادن به صداهای ضبط شده می‌کنید. این انتظار برای همه بسیار آزاردهنده و وقت‌گیر است اما متاسفانه باید بگوییم این سیستم‌های هوشمند روز به روز همه گیرتر خواهند شد. تلگراف در مقاله‌ای شرح می‌دهد که کمپانی‌هایی مثل فیسبوک و ماکروسافت، ربات‌های گفتگو مخصوص این کار طراحی کرده‌اند که با پیام‌های متنی این کار را انجام می‌دهد. البته در برخی کشورها مثل فیلیپین، کارفرمایان به مقابله با این سیستم‌های خودکار پرداخته‌اند و سعی دارند با تربیت نیروهای ماهر، مکالمات پیچیده حقوقی و مالی را با کاربرانی که به صداهای ضبط شده علاقه ندارند انجام دهند.

این شغل های قدیمی تا ده سال آینده وجود نخواهند داشت

اتومبیل‌های خودران، جای راننده‌ها را خواهند گرفت

این روزها وقتی صحبت از آینده تکنولوژی می‌شود همه از اتومبیل‌های بدون راننده می‌گویند. واضح است که وقتی جاده‌ها پر از خودروهای بدون راننده شود دیگر به رانندگان انسانی نیازی نخواهیم داشت و رانندگی تاکسی و … به شغل‌های قدیمی و بی‌استفاده‌ای تبدیل خواهند شد. به گزارش Business Insider شرکت اوبر در سال 2017 در ساخت 24 هزار اتومبیل خودران با شرکت ولوو همکاری کرده و در پایان همان سال نیز پروژه‌ای آزمایشی را در شهر بوستون به اجرا در آورده است. ظاهرا آینده از آن چیزی که فکر می‌کردیم نزدیک‌تر است و دنیای ما به سرعت در حال تغییر است پس باید خودمان را هر چه سریع‌تر و بهتر با آن تطبیق دهیم.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Grunge
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها