خبرهایی جدیدی از گرافیک و تراشه های جدید AMD در سال 2017

چیپ‌های جدید AMD با عنوان Ryzen شروع قدرتمندی در سیستم‌های دسکتاپ‌ دارند و در نیم سال دوم میلادی شاهد عرضه‌ی چیپهای بیش‌تری به بازار خواهیم بود. چیپ‌های جدید برای دسکتاپ به نام Ryzen 3 در اوایل نیمه‌‌‌‌‌ی دوم سال میلادی به بازار می‌آیند، در حالی که چیپ‌های موبایل با نام مستعار Raven Ridge حوالی فصل تعطیلات پایان سال میلادی عرضه خواهند شد.

مدیر عامل AMD لیزا سو (Lisa Su) برنامه‌ی عرضه‌ی محصولات را در جلسه‌ی نخستین یک چهارم سال به اشتراک گذاشت. او همچنین گفت سازندگان برتر کامپیوتر، دسکتاپ‌ها را با چیپ‌های Ryzen 5 و 7 Ryzen روانه‌ی بازار خواهند کرد.

انتظار می‌رود Ryzen 3 برای سیستم‌های سطح پایین باشد در حالی که Ryzen 5 و 7 Ryzen چیپ‌های سریع‌تری هستند. هفته‌ی پیش Acer دسکتاپ جدید خود را تحت عنوان Aspire GX با چیپ‌های Ryzen معرفی کرد.

در ماه‌های آتی AMD سری جدید کارت‌های گرافیک‌ خود Vega را برای بازی، کارگاه‌های کامپیوتری حرفه‌ای و بازارهای داده محور [مانند ماینینگ] عرضه خواهد کرد. بعضی از کارت گرافیک‌های Vega در همین ربع سال به بازار می‌آیند.

مدیر عامل شرکت می‌گوید: گرافیک‌های Vega به دلیل تکنولوژی برتر، گران‌تر از کارت‌های گرافیک‌ نسل کنونی Polaris خواهند بود. آن‌ها یک زیرسیستم حافظه‌ی جدید خواهند داشت به همراه یک موتور پردازشگر سریع‌تر و یک طراحی جدید در لوله‎‌کشی برای خنک سازی که عملکرد و بازده انرژی را به طور چشم‌گیری برای نسل جدید کارت‌های گرافیک‌ بهبود می‌بخشد.

عرضه‌ی Ryzen بسیاری از جلسات و کنفرانس‌های شرکت را به خود اختصاص داد. Ryzen اولین چیپ جدید و بزرگ AMD بود که طراحی آن بیش از یک دهه به طول انجامید و بازخوردهای خوبی را به دنبال داشت. پس از زنجیره‌ای از چیپ‌های شکست خورده، تولید Ryzen برای AMD بسیار مهم بود.

چیپ‌های Ryzen ابتدا در ماه مارس روانه‌ی بازار شد و تقاضای سیستم‌های خانگی برای آن بسیار بالا بود. به خاطر محدودیت‌های مادربردها، یک وقفه‌ی موقت در عرضه به وجود آمد اما پس از چند هفته، توزیع به حالت طبیعی خود بازگشت. کامپیوتر سازهای بزرگ، دسکتاپ‌های مجهز به Ryzen خود را در همین ربع سال معرفی خواهند کرد.

هدف AMD با Ryzen متقاعد کردن طرفداران اینتل به تعویض سیستم خود است. هنوز واضح نیست که این موضوع تا چه حد موفقیت آمیز بوده اما این رقابت به زودی قیمت‌های اینتل را پایین خواهد کشید.

AMD همچنان امیدوار است کاربران چیپ‌های خود مانند سری A-series, FX و Athlon سیستم‌های خود را به سری Ryzen که گران‌تر و سودآورتر است ارتقا دهند.

مدیر عامل این شرکت می‌گوید: این ارتقا تا سال آینده می‌تواند به طول بیانجامد. اما AMD از چیپ‌های قدیمی خلاص نخواهد شد زیرا چیپ‌های مثل Athlon و FX همچنان در برخی کشورها محبوب هستند و  جابه‌جای به نسل جدیدتر در برخی کشورها کندتر خواهد بود

چیپ‌های Ryzen در حال رقابت با پردازنده‌های هسته‌ی نسل هفتم اینتل با نام مستعار Kaby Lake هستند و در طول همین سال با نسل هشتم نیز مقابله خواهند کرد. بر طبق GAAP، ای‌ام‌دی درامدی بالغ بر 984 میلیون دلار را در اولین ربع سال جاری گزارش کرد که در مقایسه با 832 میلیون دلار همین برهه از سال پیش افزایش قابل توجهی داشته است. همچنین ضرر خالص شرکت در این دوره 73 میلیون دلار در برابر 109 میلیون دلار در مدت مشابه از سال قبل بود.

منبع pcworld.com
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها