بررسی دوربین آیفون 8 پلاس؛ عکاسی حرفه‌ای حتی در نور کم12

دوربین جیبی شما بار دیگر ارتقا پیدا کرده!

کمپانی اپل همواره از دوربین خوبی در محصولات خود استفاده کرده و آیفون 8 پلاس نیز از این قاعده مستثنی نیست. این گوشی با داشتن سنسور 12 مگاپیکسلی فوق العاده که تا حد زیادی جزئیات و جنس مواد را ثبت می‌کند و لنز دوگانه‌ای که قابلیت عکاسی واید و با بزرگنمایی دو برابر را دارد یکی از بهترین دستگاه‌ها برای عکاسی به شمار می‌رود.

در این مطلب تلاش شده تا دوربین آیفون 8 پلاس مورد بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل عکسهای فراوانی از شهر سان‌فرانسیسکو با ترکیب زیبایی از مناظر طبیعی، معماری و مکان‌های دیدنی گرفته شده. این تصاویر در زمان‌های مختلفی از روز با نورهای متفاوت، فیلترهای گوناگون و تمامی حالت‌های عکاسی گرفته شده‌اند. در نهایت برخی از تصاویر را به عنوان نمونه از دو هزار عکسی که با این گوشی جدید گرفته شده است را در ادامه مشاهده می‌کنید. به نظر می‌رسد که با مطالعه و مشاهده کامل عکسهای این مطلب می‌توانیم نتیجه گیری خوبی در رابطه با دوربین آیفون جدید داشته باشیم.

در آیفون 8 پلاس از پردازنده تصویر جدیدتری استفاده شده که باعث می‌شود عکسها اختلالات (نویز) کمتری داشته و جزئیات و رنگ‌ها با دقت بیشتری ثبت شوند. عسکهایی که در ادامه می‌بینید با هیچ نرم افزاری مورد ویرایش قرار نگرفته و دقیقا محصول خود گوشی هستند.

پردازنده اپل A11 بیونیک دارای 4.3 میلیارد ترانزیستور است و قدرتی فوق العاده زیاد دارد. این پردازنده قوی باعث شده تا عکسهایی که با سنسورها و لنزهای کوچک این گوشی گرفته می‌شوند کیفیت بالایی داشته باشند. با اینکه کیفیت این دوربین 12 مگاپیکسل در حد دوربین‌های حرفه‌ای DSLR نیست اما قدرت پردازش اپل آیفون 8 پلاس این امکان را به وجود آورده که دوربینی در حد بهترین‌های بازار داشته باشد.

 

جزئیات و بافت اجسام

عکس گرفته شده با استفاده از لنز واید آیفون 8 پلاس

مهمترین و قابل تشخیص ترین تغییری که در دوربین آیفون 8 پلاس به وجود آمده، قدرت این دوربین در ثبت جزئیات و پوسته اجسام است. برای مثال جزئیاتی که در عکس بالا از فرد نوازنده ساکسیفون می‌بینید حقیقتا خیره کننده است. شما می‌توانید از یک سو خط و خش‌های روی دستگاه موسیقی را مشاهده کنید و از سوی دیگر چین و چروک دست نوازنده و تار و پود لباس او را ببینید.

عکسهایی که در بالا می‌بینید در محله چینی‌های سان فرانسیسکو گرفته شده. رنگها و جزئیاتی که در این تصاویر دیده می‌شوند همگی زنده و جذاب هستند.

این عکسها نیز درست در هنگام طلوع آفتاب بر فراز مجموعه هنرهای زیبا در محله مارینا گرفته شده‌اند و نمونه‌های خوبی از تصویر برداری در نور کم شمرده می‌شوند. آیفون 8 پلاس قادر بوده تا جزئیات، رنگها و حتی بافت جنس اجسامی که در سایه‌ها قرار داشته‌اند (از سقف ساختمان روتاندا گرفته تا دماغ شکسته مجسمه) را به خوبی ثبت کند.

جزئیات معماری کلیسای سنت پیتر و پائول (عکسهای بالا و پایین) در برابر آسمان آبی به زیبایی قابل مشاهده است.

 

حالت پرتره و نوردهی پرتره

عکس پرتره آیفون 8 پلاس در حالت نوردهی مونو استیج

یکی از ویژگی‌های جدیدی که به گوشی‌های آیفون اضافه شده و هنوز در مرحله آزمایشی و بتا قرار دارد، حالت نوردهی پرتره (Portrait Lightning) است. دوربین دوگانه آیفون 8 پلاس با استفاده از نقشه صورت هر شخص می‌تواند با تغییر نوردهی به عکسها عمق بدهد. شما می‌توانید حتی پس از عکاسی نیز با انتخاب افکت‌های دلخواه عکس گرفته شده را دستکاری کنید و پس زمینه را محو کنید. همچنین در صورتی که از تصویر گرفته شده راضی نیستید این امکان وجود دارد که به کلی عمق عکس و ادیت‌های انجام شده را حذف کنید.

عکس سمت چپ با حالت نوردهی طبیعی، عکس بالا سمت راست با حالت نوردهی مونو استیج و عکس پایین با حالت نوردهی کانتور گرفته شده‌

حالت پرتره نیز که پیش از این به عنوان نسخه بتا و آزمایشی در گوشی‌های آیفون وجود داشت حالا در آیفون 8 پلاس به عنوان نسخه نهایی وجود دارد. این ویژگی که عملکرد آن به میزان زیادی بهتر شده قادر است تا پس زمینه تصاویر را محو کنید و حالتی شبیه به میدان عمق دوربین‌های حرفه‌ای DSLR را به وجود آورد. در آیفون 8 پلاس حالت Bokeh پس زمینه محو طبیعی تری را به وجود می‌آورد که نسبت به آیفون 7 پلاس زیباتر و کمتر دستکاری شده به نظر می‌رسد. همچنین مرز بین سوژه عکاسی و پس زمینه نیز بهتر و متمایزتر است.

هر دو عکس بالا با استفاده از حالت پرتره گرفته شده‌اند تا پس زمینه محو شود. همانطور که مشاهده می‌کنید حتی تصاویری که در یک روز ابری در ساحل گرفته شده‌اند نیز دارای رنگ‌های زنده و جزئیات فراوان هستند. کت آبی مرد ماهیگیر رنگ روشنی دارد و شما می‌توانید حتی تعداد فلس‌های روی پوست ماهی را بشمارید.

 

محدوده دینامیکی گسترده‌تر و اختلالات کمتر

سنسور 12 مگاپیکسلی آیفون 8 پلاس عکسهایی با اشباع رنگ بهتر، محدوده دینامیکی گسترده تر و با اختلالات کمتری را ثبت می‌کند. در صورتی که به عکس گرفته شده از تابلوی نئونی In-N-Out که در ساعت 8 شب گرفته شده نگاه کنید مشاهده می‌کنید که رنگها حتی در نور کم شب به خوبی ثبت شده و طیف‌های مختلف آن قابل تشخیص است.

عکسهایی که در زیر می‌بینید از خرابه‌های حمام سوترو در یک روز ابری گرفته شده. جزئیات موج‌هایی که به ساحل صخره‌ای برخورد می‌کنند و پل گلدن گیت در فاصله‌ی دوری از عکس سمت راست مشخص است.

اشباع رنگها و حالت‌های مختلف رنگ آب، بافت و جنس ساحل و وضوح و روشنایی صخره‌ها به خوبی قابل مشاهده است. بار دیگر آیفون 8 پلاس قادر بوده تا بافت و جزئیات اجسام را حتی در نور کم یک روز ابری به میزان زیادی ثبت کند.

عکس پایین درست پس از غروب خورشید در جزیره آلامدا در نزدیکی اوکلند و ساحل سانفرانسیسکو گرفته شده. در این منظره تقریبا هیچ نوری وجود ندارد. اما چیزی که بیش از هر چیز توجه را به خود جلب می‌کند نبود هیچ گونه شکستگی یا انحراف در تصویر است. در این موارد معمولا عکسهایی که در نور کم گرفته می‌شود دارای نویز و شکستگی است اما عکسهای آیفون 8 پلاس زیبا و با رنگ‌های دقیق است.

در صورتی که صاحب این گوشی باشید می‌توانید حتی بعد از غروب خورشید نیز به عکاسی خود ادامه دهید. ترکیب سنسور 12 مگاپیکسلی که نور بیشتری را ثبت می‌کند و دریچه دیافراگم بزرگ f/1.8 باعث شده تا عکسهایی که با استفاده از این دستگاه در نور کم گرفته می‌شوند کیفیت خوبی داشته باشند.

با اینکه این عکس از گلدن گیت در زمان طلوع آفتاب گرفته شده، اما اختلالات کمی قابل مشاهده است و عکس از کیفیت خوبی برخوردار است.

 

رنگ

این عکسها در زمان حرکت از ساحل سان فرانسیسکو به سمت پارک ملی انجل گرفته شده و به خوبی آسمان آبی و رنگ مایل به طلایی در نزدیکی عرشه را مشخص می‌کند. با اینکه عکس پایین در نور مستقیم آفتاب گرفته شده، اما سنسور دوربین قادر بوده تا نور لامپ و حتی سایه آن که بر روی کشتی افتاده است را بدون اینکه نوردهی زیادی به تصویر داده باشد و یا سایه را کاملا سیاه کند، ثبت کند.

این در حالیست که حتی برخی از دوربین‌های حرفه‌ای DSLR نیز نمی‌توانند چنین توازنی بین نورها و سایه‌ها ایجاد کنند. اپل با استفاده از تکنیک محدوده دینامیکی گسترده به تمامی اجسام موجود در منظره عکس به تناسب عمل نوردهی را انجام می‌دهد تا تصویر واقعی و همانگونه باشد که با چشم دیده می‌شود.

کیفیت عکسهای اچ دی آر در حالت‌های پر نور و سایه‌ها با استفاده از سنسور جدید افزایش یافته است. حالت اچ دی آر همواره روشن است که نمایانگر علاقه اپل به تصویربرداری دیجیتالی با استفاده از آیفون 8 پلاس است. این در حالیست که در آیفون 7 پلاس این امکان وجود داشت که اچ دی آر را در حالت اتوماتیک، خاموش و یا روشن قرار دهید.

در مجموع عکسها دقیقا همانگونه به نظر می‌رسد که بدون دوربین دیده می‌شوند و جزئیات تا جایی که با چشم قابل مشاهده هستند در عکس نیز ثبت شده‌اند.

رنگ‌ها زنده و دقیق هستند که باعث می‌شوند تا عکسها دقیقا خاطره مربوط به آن صحنه را زنده کنند. زیبایی طبیعی سان فرانسیسکو، ساختمان‌های قدیمی و رنگ و رو رفته این شهر و آب‌های اطراف آن همه به زیبایی در این عکسها قابل مشاهده هستند.

لینک کوتاه http://bit.ly/2NuSL4Z
منبع Cnet
مطالب مرتبط
>