فلای تودی

مک بوک‌ و آی مک 2018 غیر قابل تعمیر است!

تراشه امنیتی T2 اپل که در تمام محصولات جدید سری‌های MacBook Pro ،MacBook Air ،iMac Pro و Mac Mini دیده می شود، برای ویژگی‌هایی نظیر “Hey Siri” و حسگر اثر انگشت، تراشه‌ای ضروری به شمار می‌آید. همچنین این تراشه ابزاری‌ است که اپل با استفاده از آن می‌تواند کنترلی کامل بر روی سخت افزار خود داشته باشد و از لزوم تعمیرات توسط مرکزهای شخص ثالث جلوگیری کند.

مک بوک‌ و آی مک 2018 غیر قابل تعمیر است!

اپل رسما تایید کرده است که تراشه T2 در اولین اجرای پس از تغییر یک عنصر خاص سخت‌افزاری، چندین فرایند تشخیصی را به کار می‌گیرد و اگر آن عنصر را سخت‌افزاری غیر مجاز بشناسد، کل دستگاه را مسدود و آن را غیر قابل تعمیر می‌کند. طبق اسناد رسمی اپل، عناصر سخت افزاری جایگزین باید در چارچوب شبکه ASP (ارائه دهنده خدمات مجاز – Authorized Service Provider) باشند و شخصی که تعمیر را برعهده دارد، باید نرم افزاری تشخیصی را اجرا کند که تنها مراکز ASP یا اپل استور به آن دسترسی دارند.

عناصری مانند حسگر اثرانگشت، مادر بورد (Logic Board) و رویه‌ی فلزی بخش کیبورد در لپ‌تاپ‌های سری مک‌بوک پرو و حافظه فلش برای iMac پرو، اجزای کلیدی هستند که شما نمی توانید آن هارا در جایی غیر از فروشگاه‌های اپل و مراکز خدمات مجاز این کمپانی جایگزین کنید. همچنین مک بوک Air و Mac Mini که جدیدا عرضه شده اند نیز مشمول این شرایط می‌شوند.

این تراشه قدم دیگری است تا از تعمیر محصولات اپل توسط مرکز های غیرمجاز جلوگیری شود و کوششی است تا کمپانی اپل قسمتی از سهم تجاری سرویس‌های تعمیرات شخص ثالث کاهش دهد. چیزی که موضوع را بدتر می‌کند این است که کمپانی اپل مشخص نکرده که این «دکمه مرگ» دقیقا از کی فعال شده است و چه محصولاتی پس از تعمیر به اجرای این نرم‌افزارهای تشخیصی نیاز دارند.

منبع GSM
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها