بازگشت آتاری به بازار کنسول‌های بازی با «آتاری باکس»

در حالی که سونی، نینتندو و مایکروسافت بازار فعلی کنسول‌های بازی را در اختیار داشته و هر کدام به وضوح نقاط تمرکز خود را تعریف کرده‌اند، به نظر می‌رسد شرکت چهارمی هم قصد دارد به جمع این کمپانی‌ها وارد شده و بازار را از تسلط آن‌ها خارج کند. این شرکت هم شرکتی نیست جز آتاری معروف.

در واقع آتاری یک شرکت تازه وارد در این حوزه به حساب نمی‌آید و بهتر است بگوییم این شرکت قصد دارد به عرصه تولید کنسول‌های بازی برگردد. آتاری پس از طی یک دوره درخشان و کسب محبوبیت فراوان در بین گیمرها (به خصوص با عرضه کنسول آتاری 2600 در سال 1977)، آخرین کنسول بازی خود را در سال 1994 با نام جگوار (Jaguar) راهی بازار کرد که البته نتوانست نظر مخاطبان را جلب کند و در نتیجه با شکست به کار خود پایان داد.

آتاری 2600
کنسول موفق و محبوب آتاری 2600؛ بازی هواپیما یا همان River Raid را به یاد دارید؟

سال 1994 آخرین حضور آتاری در بازار کنسول‌های بازی بود و دیگر شاهد عرضه هیچ کنسول جدیدی از جانب این شرکت نبودیم، تا اینکه اعلام شد سال آینده میلادی کنسول جدیدی با نام آتاری باکس (AtariBox) در دسترس گیمرها قرار خواهد گرفت. تاکنون چندین تصویر رندر شده از این کنسول منتشر شده و شایعاتی نیز پیرامون آن به گوش رسیده است، اما امروز بالاخره اولین اطلاعات رسمی در مورد آتاری باکس ارائه شده که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

آتاری در آخرین خبرنامه خود تأیید کرده که کنسول جدید این شرکت مجهز به یک چیپ پردازشی سفارشی از سری محصولات AMD بوده و کارت گرافیک آن نیز از نوع رادئون (Radeon) خواهد بود. قمیتی 250 تا 300 دلاری برای آتاری باکس در نظر گرفته شده و سیستم عامل آن نیز لینوکس خواهد بود. توان گرافیکی این کنسول را می‌توان با یک رایانه میان رده مقایسه کرد و ظاهر رابط کاربری آن به صورت کاملاً سفارشی و ویژه طراحی شده است. قابلیت اتصال به اینترنت و مرور وب و همچنین اجرای اپلیکیشن‌ها، از دیگر ویژگی‌های آتاری باکس به شمار می‌آیند.

آتاری جگوار
آخرین کنسول آتاری با نام جگوار (1994)

 

جدیدترین کنسول ساخت آتاری توانایی اجرای بازی‌های کلاسیک و قدیمی آتاری را داشته و در کنار آن بازی‌های جدیدی هم توسط استودیوهای مختلف برای آن تولید خواهد شد که البته هنوز اشاره‌ای به نام این استودیوها نشده است. با وجود اینکه گفته شده بازی‌های جدیدی برای آتاری باکس تولید خواهد شد، اما آقای فرگال مک (Feargal Mac) در گفتگویی که با وب سایت VentureBeat داشته به این نکته اشاره کرده که با توجه به سخت‌افزار نسبتاً ضعیف این کنسول امکان اجرای بازی‌های تراز اول بازار یا به اصطلاح AAA بر روی آن وجود نخواهد داشت.

تاکنون چندین شرکت مختلف سعی کرده‌اند با ورود به حوزه تولید کنسول‌های بازی، سهمی از این صنعت پرسود را به خود اختصاص دهند، اما تجربه بالای سونی، نینتندو و مایکروسافت و تسلط آن‌ها بر بازار باعث شده تا هیچ شرکت دیگری نتواند در این عرصه عرض اندام کند. حال باید دید آیا آتاری با آن سابقه طولانی و درخشانی که دارد، بالاخره خواهد توانست بازار کنسول‌های بازی را از حالت سه قطبی به چهار قطبی تغییر دهد یا نه.

منبع gamingbolt
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.