قاصدک 24

آلوده شدن مخزن آب شهری به میکروب مغزخوار در ایالت تگزاس آمریکا

آیا تا به حال نام میکروب مغزخوار را شنیده‌اید؟! نگلریا فاولری (Naegleria fowleri) نوعی آمیب (موجود تک سلولی) است که به طور طبیعی در آب‌های شیرین زیست می‌کند و در نقاط مختلف دنیا پیدا می‌شود. این آمیب معمولاً از طریق آب آلوده و از راه بینی وارد بدن می‌شود و در نهایت به مغز می‌رسد و در مدتی کوتاه باعث مرگ انسان می‌شود.

با اینکه نگلریا فاولری به ندرت شیوع گسترده پیدا می‌کند، اما اخیراً مقامات بهداشتی ایالت تگزاس در آمریکا، از ساکنین این ایالت و به خصوص شهر لیک جکسون خواستند تا از آب لوله‌کشی به هیچ عنوان استفاده نکنند، چرا که آزمایش‌ها وجود نگلریا فاولری را در آب شهر تایید کرده‌اند و مخزن اصلی آب شهر به این میکروب آلوده شده است!

میکروب مغزخوار با نام علمی نگلریا فاولری

اولین بار روز جمعه 25 سپتامبر بود که این هشدار به ساکنان هشت منطقه ایالت تگزاس داده شد، اما روز شنبه این هشدار برای تمامی نقاط به غیر از شهر لیک جکسون که جمعیتی حدود 27 هزار نفر دارد، برداشته شد. مقامات بهداشتی در اطلاعیه اولیه خود از مردم خواسته بودند به جز استفاده در سیفون توالت، از آب لوله‌کشی هیچ استفاده دیگری نکنند. البته در ادامه گفته شد که به شرط جوشاندن آب می‌توان از آن برای آشامیدن استفاده کرد. البته در این بین، هشدارها به ساکنین لیک جکسون جدی‌تر بوده و از آن‌ها خواسته شده تا در هنگام دوش گرفتن مراقب باشند تا آب به بینی‌شان نرود.

موارد ابتلا به نگلریا فاولری به طور کلی در ایالات متحده نادر است و بین سال‌های 2009 تا 2018 تنها 34 مورد ابتلا ثبت شده است. تب، حالت تهوع و استفراغ همراه با گرفتگی گردن و سردرد از جمله علائم ابتلا به نگلریا فاولری هستند و بیشتر مبتلایان ظرف یک هفته جان خود را از دست می‌دهند.

منبع reporter
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها