قاصدک 24

به زودی منتظر پردازنده‌های سریع‌تر و کوچکتر باشید!

بدون شک سرعت در کامپیوترهای امروزی حرف اول را می‌زند و همگی به دنبال دیوایس‌هایی هستیم که از سرعت و قدرت بالایی برخوردارند. حال تیم تحقیقاتی در صدد آن برآمده تا با ارائه نسل جدیدی از پردازنده‌ها را همراه با ترانزیستورهای نانوتیوب کربنی به دستگاه‌های شما بیاورد تا بیش از پیش به قدرت آن‌ها اضافه شود.

صنعت کامپیوتر اخیراً به ترانزیستورهای نانوتیوب کربنی رسیده است که می‌تواند از جایگاه بسیار مهمی برخوردار باشد. این ترانزیستورها تعهد می‌دهند که نه تنها عملکرد سریع‌تر و مصرف انرژی کمتری را نسبت به سیلیکون به همراه داشته باشند؛ بلکه راه را برای جلوگیری از رکود تکنولوژی پردازنده‌ها و همچنین قانون مور هموار سازند.

با این حال تا به امروز سرعت همواره در پشت فناوری عقب مانده است. اینک محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون همراه با نخستین ترانزیستورهای نانولوله کربنی قصد دارند از سیلیکون‌های مدرن گوی سبقت را بگیرند. نکته‌ای که برای پیدا کردن راهی که بتوان از طریق آن نانوتیوب‌های کربنی خالص را به دست آورد وجود داشت،  از بین رفتن بیشتر عیوب بود که موجب محدود کردن خاصیت نیمه هادی خواهد شد.

دانشمندان تا به حال با جمع آوری نانولوله‌ها بر روی ویفر توسط یک نظم دقیق و فاصله گرفتن از طریق پلیمرها و همچنین طبخ آن‌ها خلاء را ایجاد کرده تا لایه عایق بین نانولوله و الکترود مورد نیاز برای ترانزیستور را از بین ببرد. محصول نهایی اینک 1.9 برابر بیشتر نسبت به سیلیکون خواهد بود.

در حال حاضر مقدار کمی از این پالایش قبل از آن که نانولوله‌های کربنی را مشاهده کنید در تراشه‌های عملی وجود دارند. این تیم هنوز برای انطباق محصول خود با ساختار قرارگیری ترانزیستور سیلیکون نیازمند زمان است تا بتواند آن را به تولید انبوه برساند. اگر این تیم تحقیقاتی موفق به این امر شود، بدون شک به روی کار آمدن تراشه‌های جدید می‌تواند در هر دستگاهی که شما استفاده می‌کنید قرار گیرد. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که قدرت کلی این تراشه بیش از تراشه‌های فعلی باشد. البته شما عمر باتری طولانی‌تر دستگاه الکترونیکی و همچنین سرعت بالای انتقال داده‌ها به صورت بی‌سیم را نیز می‌توانید در این چیپست‌ها مشاهده کنید.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها