تکامل انسان‌ها در آینده چگونه خواهد بود؟

شاید بتوان استدلال کرد که تمام کارهایی که امروزه بشر انجام می‌دهد در راستای امن کردن آینده برای گونه انسان است. ما به ستاره‌ها سفر می‌کنیم، زمین را کاوش می‌کنیم، عمق اقیانوس‌ها را بررسی کرده و جای‌جای زمین را زیر پا می‌گذاریم تا بهترین گزینه‌های موجود برای گونه انسانی را پیدا کنیم. اما ما واقعاً در این‌ها به کجا رسیده‌ایم؟ آینده تکاملی انسان چگونه خواهد بود؟ در ادامه 4 تئوری محتمل در زمینه تکامل انسان را برای شما عنوان خواهیم کرد؛ پس در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

تئوری شماره ۱: دیگر تکاملی در کار نخواهد بود!

تئوری شماره ۱، دیگر تکاملی در کار نخواهد بودیکی از احتمالات تکامل انسان این است که ما دیگر تکامل پیدا نخواهیم کرد! این تئوری بر این باور است که در طی تاریخ تکاملی زمین، تکامل در یک جامعه کنترل شده که در یکجا سکونت دارند بهتر عمل می‌کند. تولیدمثل هم در این تئوری نقش مهمی بازی می‌کند، چرا که آمیزش گونه‌های مختلف انسانی با یکدیگر، احتمال بروز جهش‌های ژنی قابل توجه میان مجموعه ژنی بشر را کاهش می‌دهد.

همین‌طور باید گفت که پیشرفت‌های پزشکی این امکان را فراهم آورده که حتی ضعیف‌ترین زاده‌های انسانی هم با هر ویژگی‌ که دارند بتوانند به زندگی ادامه بدهند و درواقع نظریه داروین مبنی بر اینکه اعضایی که صفات ویژه داشته و قوی‌تر باشند به زندگی ادامه داده و ضعیف‌ترها حذف می‌شوند، در این تئوری صدق نمی‌کند، چراکه تقریباً امکان ادامه حیات و ادامه نسل برای همه به‌طور یکسان فراهم است.

تئوری شماره ۲: ما در حال تکامل هستیم

تکامل انسان‌ها در آینده چگونه خواهد بود؟

احتمال دیگر کاملاً خلاف احتمال اول است، ما همچنان در حال تغییر هستیم. طبق این تئوری، عوامل محیطی دیگر محرک تغییرات تکاملی نیستند و انتخاب جنسی تغییر کننده مسیر تکامل انسان‌ها در آینده است. ازآنجایی که مردم امروزه شریک زندگیشان را برمبنای ثروت و هوشمندی انتخاب می‌کنند، ویژگی‌هایی که این اهداف را تسهیل می‌کنند بیشتر خواهند شد. مثلاً بازیگران اغلب زیبا هستند و به همین دلیل جفت‌هایی زیبا انتخاب می‌کنند و بعد هم همین صفات به کودکان آن‌ها می‌رسد؛ و این تئوری درواقع تا حدودی برمبنای بند درون آمیزی نظریه داروین می‌باشد.

تئوری شماره ۳: تاثیر تکنولوژی بر تکامل

تکامل انسان‌ها در آینده چگونه خواهد بود؟

جای تعجبی نیست که پیشرفت‌های تکنولوژی همین الان هم بر بدن انسان‌ها تأثیر گذاشته است. از طریق ارتقاء ژن تا حتی ایمپلنت‌های پزشکی، بدن انسان‌ها هم‌اکنون نه بر طبق نظریه داروین، بلکه از طریق رباتیک و مهندسی ژنتیک در حال ارتقا است. حتی در این زمینه فلسفه‌ای به نام ترنس‌هیومنیسم (Transhumanism) نیز وجود دارد. با وجود انسان‌هایی که ازلحاظ ژنی بهبود پیداکرده‌اند و انسان‌هایی که اعضای ایمپلنت و مصنوعی دارند، تکنولوژی همین الان هم بر توسعه و تکامل بدن انسان‌ها تأثیرگذار بوده است.

تئوری شماره ۴: تکامل در فضا

تکامل انسان‌ها در آینده چگونه خواهد بود؟

همان‌طور که اشاره شد از الزامات تکامل، جمعیت کنترل‌شده و محل سکونت مشخص است. این موضوع شاید روی زمین غیرممکن باشد، اما به‌محض اینکه کلونی‌های منتخب و گلچین شده از انسان‌ها را به فضا بفرستیم، ما در حال ایجاد تمام شرایط لازم برای تکامل داروینی هستیم. به بیانی واقعی‌تر شاید ما درنهایت شاهد نسل آینده بشر در سایزها و اندازه‌های مختلف بسته به سیاره میزبانش و شرایطی که بیشتر متناسب با نجاتش هست، باشیم.

نظر شما درباره تکامل چیست؟ بنظر شما در آینده انسان‌ها به چه شکل خواهند بود؟ آیا فیزیک ما دچار تغییر می‌شود؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران دیجی رو حتما به اشتراک بگذارید!

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Harly
Harly
3 سال قبل

به نظر من این اطلاعات نادرست است من فکر می کنم آدم از ماهی تکامل یافته

ستاره
ستاره
پاسخ به  Harly
3 سال قبل

چه ربطی داشت الان.‌.

رضا
رضا
پاسخ به  Harly
3 سال قبل

پشماااااامم دش چقد باهوشی این هوشو هز کجا اوری داش ابنارو به منم یاد بده من نوکرتم داش اصلا چارلز داروین توی گور پشماش ریخ توروخدا رحم کن به ما انقد اطلاعاتتو به رخمون نکش

هراکلیتوس
هراکلیتوس
پاسخ به  Harly
2 سال قبل

اوسکل چه ربطی داره

هراکلیتوس
هراکلیتوس
2 سال قبل

نظریه اول بنظرم چرته چون بشر همیشه دنبال تکامل و برتری بوده و این روال ادامه خواهد داشت .