بلیط هواپیما

خلاقیت کده؛ تبدیل خط کش به پرگار و 2 ترفند جالب دیگر

امروز در دیجی رو باز هم با بخش خلاقیت کده در خدمت شما هستیم و قصد داریم تا سه ترفند و نکته بسیار جالب را معرفی نماییم. استفاده از اینگونه ترفندها و خلاقیت‌ها، حس خوبی داشته و ذهن ما را به سمت خلق ایده‌های نو و بهتر سوق می‌دهد.

مطلب امروز از سه بخش تشکیل شده است: در بخش اول نحوه استفاده از خط کش به عنوان پرگار را یاد خواهیم گرفت. در قسمت دوم استفاده‌ای جالب و سرگرم کننده از دریل را تجربه خواهیم کرد (که البته علل فیزیکی آن هم برای علاقه‌مندان قابل بررسی و جذاب خواهد بود) و در انتها یک حباب ساز ساده خواهیم ساخت.

پرگار

اگر می‌خواهید یک پرگار دم دستی و ساده در کیف خود داشته باشید و هر زمان که نیاز بود به سادگی دایره‌هایی با شعاع مشخص رسم نمایید با ما همراه باشید تا روش این کار را یاد بگیریم.

برای تبدیل خط کش خود به یک پرگار و در واقع یه ابزاری دو منظوره (!) باید با یک دریل بر روی خط کش سوراخ‌هایی (مطابق شکل‌های زیر) ایجاد کنید. دقت کنید اولین سوراخ در واقع مرکز دایره خواهید بود و با ایجاد سوراخ‌های بعدی در واقع شعاع‌هایی را که مورد نیازتان می‌باشد ایجاد می‌کنید. پس از اتمام کار، دو مداد برداشته، یکی از آن‌ها را در سوراخ اول قرار داده و فشار نسبتاً کمی به صفحه کاغذ وارد نمایید تا خط کش تکان نخورد. حال نسبت به شعاع مد نظر خود، نوک مداد بعدی را در یکی از سوراخ‌های دیگر روی خط کش قرار داده و دایره دلخواهتان را ترسیم کنید. به همین سادگی!

دریل

اگر شما هم در خانه خود یک دریل شارژی دارید، می‌توانید علاوه بر سوراخ کردن اشیاء مختلف، کمی هم با آن سرگرم شوید! حتماً می‌پرسید چگونه؟ ابتدا باید بک لامپ ال ای دی کوچک تهیه کرده و سپس دو سر آن را به دو رشته سیم متصل کرده و سر دیگر سیم‌‌ها را نیز به دو قسمت ورودی برق دریل وصل کنید.

پس از این کار، یک سیم مفتول نسبتاً محکم و مقاوم را مقابل شکل خم کرده و به صورت هندل ماشین‌های قدیمی در آورید. این مفتول را در دهانه دریل قرار داده و با سفت کردن پیچ دریل آن را در جای خود محکم کنید. حال دریل را بر روی لبه میز گذاشته و هندل را بچرخانید. نتیجه جالبی را مشاهده خواهید کرد؛ لامپ ال ای دی روش می‌شود!

حباب ساز

برای ساخت یک حباب ساز ساده فقط کافیست تا یک باتری کتابی 9 ولت تهیه کنید و سپس دو کلید معمولی را مطابق شکل طوری به دو قطب باتری وصل کنید که اتصالی با هم نداشته باشند. حال اگر کلیدها را داخل آب فر و کنید، اطراف آن‌ها حباب‌هایی تشکیل شده و به آرامی به سطح آب حرکت می‌کنند.

حتماً نطرات خود را در مورد این بخش با ما در دیجی رو در میان بگذارید.

خلاقیت کده را روزهای زوج رأس ساعت 19 در دیجی رو مطالعه کنید.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها