بلیط هواپیما فلای تودی

با 15 دانستنی درباره موز آشنا شوید

اگرچه پیدا کردن افرادی که از موز بدشان می‌آید کار آسانی نیست، ولی اکثر ما چیز زیادی هم درباره‌ی موز نمیدانیم‌. در این مقاله حقایقی درباره‌ی موز گفته می‌شود که باورش سخت است:

۱- دی‌ان‌ای
شاید برایتان جالب باشد که نصف محتوای دی‌ان‌ای انسان با دی‌ان‌ای موز مشابه است!

۲- رادیواکتیو
موز‌ها تا حدی رادیواکتیو هستند. در واقع شما با خوردن ۵۰ موز، همان مقدار تشعشع وارد بدنتان کردید که هنگام تهیه عکس‌های دندان پزشکی با اشعه ایکس‌ وارد بدن شده‌است

۳- آب
همانند بدن انسان، درصد زیادی از موز را آب تشکیل داده است‌. در حقیقت ۷۵ درصد موز آب است.

۴- قرمز و سبز

با 15 دانستنی درباره موز آشنا شوید

موز‌ها در ابتدا به رنگ قرمز و سبز بودند! برای اولین بار، در سال ۱۳۸۶ کشاورزی اهل جامائیکا موز‌های زرد خوشمزه‌ای را روی بوته‌هایش پیدا کرد که از جهش موز‌های سبز و قرمز به وجود آمده بودند.

۵- هَنگ‌اُوِر
موز‌ میتواند مرهم خوبی برای هَنگ‌اُور (احساس سرگیجه و سر‌درد بعد از مصرف اتانول) باشد!

۶- پوست موز

با 15 دانستنی درباره موز آشنا شوید

جالب است بدانید در قرن ۱۹ سر خوردن روی پوست موز هنوز جنبه‌ی کمدی پیدا نکرده‌بود و خطری جدی محسوب می‌شد! در اواسط قرن ۱۹، موز در نیویورک به عنوان میوه‌ای که مصرف آن در خیابان راحت است شهرت زیادی پیدا کرد. از طرفی موج شدید مهاجرت به شهر‌ها و عدم رعایت اصول بهداشتی یکی از مشکلات آن زمان بود. زباله‌ها در خیابان‌ها رها می‌شدند و حالا پوست موز هم به آن اضافه شده بود! اگرچه پوست موز تازه، خطری ایجاد نمی‌کرد اما پوست پوسیده به شدت لغزنده بود. آمار شکستگی دست و پا به علت سر خوردن روی پوست موز آنقدر بالا رفته بود که درباره‌ی خطرات پوست موز در مدارس توضیح می‌دادند.

۷- استرس
اگر جز افراد پر‌استرس هستید، پیشنهاد ما به شما مصرف موز است! تحقیقات ثابت کرده خوردن موز تاثیر به‌سزایی در کاهش استرس دارد.

۸- اتیلن
موز‌ها همیشه سبز و کال چیده می‌شوند اما به خاطر آزادسازی اتیلن‌-نوعی هورمون رشد در گیاهان-‌در راه رسیدن به فروشگاه‌ها رسیده و آماده می‌شوند.

۹- موزه

با 15 دانستنی درباره موز آشنا شوید

در کالیفرنیا موزه‌ی موز وجود دارد! در این موزه ۱۷۰۰۰ نوع موز نگهداری می‌شود.

۱۰- احساس خوشحالی
در موز پروتئینی وجود دارد که در بدن به سروتونین تبدیل می‌شود. سروتونین هورمون به‌وجود آورنده‌ی احساس خوشحالی و آرامش است.

۱۱- مغذی بودن
به علت املاح و شکر موجود در موز، شما با مصرف ۲ عدد موز میتوانید انرژی لازم برای ۹۰ دقیقه ورزش را تامین کنید. چربی،کلسترول و سدیم موز صفر است و سرشار از ویتامین C و B6، پتاسیم و منگنز است. به علاوه موز باعث کاهش احتمال سکته‌ی قلبی و سرطان می‌شود.

۱۴- اّور دوز
با مصرف ۴۸۰ موز به علت ورود مقدار زیاد پتاسیم، بدن واکنش شدیدی نشان می‌دهد که می‌تواند منجر به مرگ شخص شود

۱۵- گیاهی علفی

با 15 دانستنی درباره موز آشنا شوید

بوته‌های موز جز بلندترین گیاهان علفی (گیاهی که در ساختار آن چوب وجود ندارد) می‌باشند. بعضی از آن‌ها تا 6 متر رشد می‌کنند. موز بر روی ساقه اصلی میروید و خوشه‌های موز گاهی آنقدر بزرگ‌اند که وزنشان به ۱۰۰ پوند‌ (454‌کیلوگرم) می‌رسد

منبع Healthy Sport quora MentalFloss
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سایه
سایه
1 سال قبل

موز حاوی رادیو اکتیو هست و برای زن باردار خطرناک می باشد