نامحدود اما با «مصرف منصفانه» به چه معناست؟ نقدی بر تعرفه های جدید اینترنت غیر حجمی

بالاخره امروز وزیر ارتباطات تعرفه های اینترنت ثابت غیر حجمی را اعلام کرد و به انتظارات پایان داد. اما نکته‌ی جالبی که می‌توان در قیمت‌گذاری جدید دید، ذکر عنوان مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) بوده که چندین‌بار در سخنان وزیر ارتباطات تکرار شده است!

در گذشته مخابرات و تعدادی از اپراتورها به دو صورت حجمی و نامحدود به کاربران سرویس می‌دادند، اما به مرور سرویس نامحدود را از بسته های خود حذف کرده و کاربران را با انواع روش‌های تشویقی، مجبور به استفاده از بسته‌های حجمی کردند! از همین رو اعلام نرخ‌های جدید به نوعی برگشت به گذشته است اما به روش جدید و نام جدید!

بیشتر بخوانید:

نرخ های جدید اینترنت غیر حجمی اعلام شد

بسیاری از سرویس دهنده‌گان اینترنت در دنیا از قانون «Fair Usage Policy» یا همان «مصرف منصفانه» استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند کاربران در استفاده از ترافیک و پهنای باند عدالت را برقرار می‌کنند، چرا که در صورت استفاده بیش از حد تعدادی کاربر از پهنای باند، ممکن است کیفیت سرویس دیگر کاربران با افت شدیدی روبرو شود.

Fair Usage Policyاما اینکه در تعرفه‌های جدید اینترنت غیر حجمی ثابت چه سقفی مصرف منصفانه تلقی می‌شود، هنوز مشخص نیست. برای مثال در ایالات متحده استفاده ترافیک تا سقف 300 گیگابایت برای اینترنت 8 مگابیت بر بستر ADSL مصرف منصفانه به حساب می‌آید و بعد از تمام شدن سقف اصلی، سرعت اینترنت به 512 کیلوبایت کاهش پیدا می کند. شایان ذکر است که در صورت تمام شدن سقف ترافیک اصلی، اینترنت به هیچ وجه قطع نمی‌شود و تنها سرعت اصلی کاهش پیدا می‌کند.

به جهت اینکه در تعرفه‌های جدید اینترنت، سرعت از 512 تا 50 مگابیت در نظر گرفته شده، باید دید که اپراتور ها برای هرکدام از سرعت‌های تعیین شده چه سقفی در نظر خواهند گرفت.

نظر شما در مورد قانون مصرف منصفانه چیست؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط
3 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
علی
3 سال قبل

“به جهت اینکه در تعرفه‌های جدید اینترنت، سرعت از 512 تا 50 کیلوبیت در نظر گرفته شده،”

50 مگابیت دیگه!

محمد فلاح
3 سال قبل

والا نمیدونم. من قبلا یه سرویس میگرفتم 512 کیلو اما سرعتش تا 1 مگ هم واسه دانلود میکشید. اما ماهیانه 3 گیگ بود. الان همین سرویس با همین قیمت شده 20 گیگ. از این بابت خوشحالم. اما نمیدونم سرعتش به 1 مگ میکشه هنوز یا نه چون الان که تست کرم از 60 کیلو بیشتر نرسید. اگر این مشکل رو نداشته باشه. عالی شده. البته اگه اون 20 گیگ تموم بشه و سرعت افت کنه اما قطع نشه که خیلی خوبه اما نه در صورتی که اونقدر افت کنه که صفحه وب هم نشه باز کرد.