ایلان ماسک: بعد از پرتاب فالکن هوی، مسابقات فضایی را شاهد خواهیم بود!

به نظر من، پرتاب موشک فالکن هوی (Falcon Heavy) دیگر شرکت‌ها و کشور‌ها را تشویق می‌کند که دیدگاه خود را گسترش دهند و بگویند:”ما می‌توانیم بیشتر و بهتر کار کنیم.” این دیدگاه، خیلی خوب است؛ زیرا ما به دنبال به راه انداختن یک مسابقه‌ی فضایی جدید هستیم. مسابقات فضایی هیجان انگیز هستند!

ایلان ماسک جدیدترین موشک خود، یعنی فالکن هوی را با موفقیت در مرکز فضایی کندی، واقع در فلوریدا پرتاب کرد. این اقدام اسپیس اکس، موقعیت‌های جدیدی را پیش‌ روی ایلان ماسک و شرکتش قرار می‌دهد، اما مهم‌تر از آن، این اتفاق می‌تواند منجر به ایجاد یک تغییر رویه‌ی کاملا محسوس شود.

به زبان ساده، پرتاب فالکن هوی می‌تواند از چندین لحاظ در زمینه‌ی فضایی از موثرترین اتفاقات سال‌های اخیر باشد. به گفته‌ی ماسک:

این پرتاب، برای دیگر موشک‌های سنگین به معنای باخت است.

هم‌چنین، این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد یک حس “امکان‌پذیر بودن” در میان دیگر رقیبان شود، و اسپیس اکس بی‌شک در فضا به دنبال رقیب است. مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت اسپیس اکس (SpaceX) هم‌چنین اضافه کرد:

من فکر می‌کنم که با این موفقیت، دیگر شرکت‌ها و کشورها تشویق می‌شوند که با توجه به این که اسپیس اکس یک شرکت تجاری است و با سرمایه‌گذاری شخصی راه اندازی شده و با وجود این می‌تواند به این موفقیت برسد، پس آن‌ها هم قابلیت انجام این کار را دارند. به همین خاطر، من فکر می‌کنم که دیگر شرکت‌ها هم سطح انتظارات خود را بالاتر می‌برند و باور می‌کنند که آن‌ها هم می‌توانند بهتر و بیشتر در این زمینه تلاش کنند. این به معنی ایجاد رقابت است که به نفع همگان خواهد بود. ما به دنبال ایجاد یک مسابقه‌ی فضایی جدید هستیم.”

بعضی کارشناسان معتقدند که با پرتاب موشک فالکن هوی، در کهکشان به سوی همگان باز شده است. این موشک می‌تواند نقشی بسیار مهم در عملیات‌های علمی در سیاره‌های دیگر داشته باشد. فالکن هوی حتی می‌تواند در زمینه‌های دفاعی، تجاری، نجوم‌شناسی و کاوش‌های انسانی موثر باشد. علاوه بر این، پرتاب فالکن هوی بی‌شک روی تلاش کشور‌های دیگر در ارتباط با کاوش در فضا موثر خواهد بود.

رقابت فضایی قرن 20‌ام بین دو طرف جنگ سرد، یعنی اتحاد شوروی و ایالات متحده، اثری بسیار عمیق روی پیشرفت علم، ریاضیات و فناوری داشت. اگر حدس ایلان ماسک درست باشد و یک رقابت فضایی شکل بگیرد، قطعا اتفاقات هیجان انگیزی در انتظار ما خواهد بود.

دیگر کشور‌ها و دیگر شرکت‌ها نیز احتمالا مشتاق باشند که به این رقابت بپیوندند و تا حدی بعضی از آن‌ها الان هم در آن حضور دارند. مدیرعامل آمازون، جف بزوس، سال گذشته در گزارشی با Geek Wire بیان داشت که هرساله حدود 1 میلیارد دلار از سهام آمازون را به فروش می‌رساند و از این پول برای سرمایه‌گذاری در شرکت بلو اریجین (Blue Origin)، که شرکت هوا و فضای خود بزوس است، استفاده می‌کند. علاوه بر این، رشد اقتصادی چین در چند دهه‌ی گذشته در پیشرفت فضایی آن‌ها نیز منعکس شده است. چین در حال به چالش کشیدن سلطه‌ی ایالات متحده در فضا، هوش مصنوعی و فناوری‌های مشابه است.

برایان ویدن، مدیر برنامه ریزی بنیاد دنیای ایمن (Secure World Foundation) گفته است:

درگیری‌های آینده در زمین، به احتمال خیلی زیاد دارای فضایی نیز خواهند بود. رقابت فضایی بعدی، به احتمال زیاد بیش از دو رقیب را به خود می‌بیند.

کشورهایی همانند چین و هند، کشوری که سال گذشته 104 ماهواره را با یک موشک به قسمت پایین جو زمین حمل کرد، در حال به چالش کشیدن آمریکا و روسیه در فضا هستند. اگر پیش‌بینی ایلان ماسک درست باشد، دیگر شرکت‌های خصوصی نیز به این رقابت می‌پیوندند. به نظر می‌رسد که هر اتفاقی که رخ دهد، به هر حال زمان‌های فوق‌العاده هیجان انگیزی را پیش روی خود داریم.

در پایین، ویدیوکلیپی از درون ماشین رودستر تسلا که با موشک فالکن هوی به فضا پرتاب شده است را مشاهده می‌کنید؛ آهنگ‌های مرتبط با فضای دیوید بویی انتخاب خوبی برای اقدامات باورنکردنی ایلان ماسک هستند!

بیشتر بخوانید:

منبع inquisitr
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها