هواپیمای «بوئینگ 777 ایکس» اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد

شرکت آمریکایی بوئینگ اولین پرواز آزمایشی هواپیمای 777 ایکس را با موفقیت انجام داد. این هواپیما که از آن به عنوان بزرگترین هواپیمای دو موتوره جهان یاد می‌شود، 76.72 متر طول دارد و طول بال‌های آن هم به 71.8 متر می‌رسد.

مدل 9-777 از این هواپیما که بر پایه مدل محبوب 777 ساخته شده صبح روز شنبه باند فرودگاه پین فیلد در اورت واشنگتن را ترک کرد و اولین پرواز آزمایشی خود را به مدت 3 ساعت و 51 دقیقه انجام داد. در نهایت نیز با طی مسافتی 25 مایلی به سمت جنوب،‌ در فرودگاه بوئینگ فیلد سیاتل فرود آمد.

پرواز موفقیت آمیز این هواپیما دوباره امیدها به بوئینگ را افزایش داده و این غول صنعت هوانوردی را تاحدودی از سایه مشکلات اخیر مکس 737 خارج کرده است. اخیراً‌ اعلام شد که هواپیمای مکس 737 در زمینه طراحی دارای مشکلاتی جدی است که منجر به دو سقوط مرگبار شده است. این هواپیما در اکتبر 2018 در اندونزی و مارس 2019 در اتیوپی سقوط کرد و از آن پس تمامی استفاده‌کنندگان این مدل در سراسر جهان پرواز آن را ممنوع کردند.

بال‌های تاشوی بوئینگ 777 ایکس
بال‌های تاشوی بوئینگ 777 ایکس

پرواز آزمایشی بوئینگ 777 ایکس توسط دو خلبان آموزش دیده با نام‌های ون چینی و کریگ بمبن انجام شد. این خلبانان با یک برنامه از پیش تعیین شده دقیق، هواپیما را در سرعت‌‌ها و ارتفاع‌های مختلف هدایت کردند و این در حالی بود که یک تیم مستقر در سیاتل تمام داده‌های مربوط به پرواز را به صورت همزمان کنترل می‌کرد.

بنا به گفته مقامات بوئینگ،‌ هواپیمای 777 ایکس علاوه بر ابعاد بزرگ، راندمان بهتری هم دارد. در واقع این مدل در مقایسه با رقبا 10 درصد مصرف سوخت کمتری داشته و گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید می‌کند و همچنین هزینه عملیاتی آن هم 10 درصد کمتر است. دستیابی به این راندمان بهتر به واسطه آیرودینامیک پیشرفته، استفاده از جدیدترین نسل کامپوزیت فیبر کربن و بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین موتور تجاری ساخته شده تاکنون (موتور ساخت GE Aviation به نام GE9X) محقق شده است. علاوه بر همه این‌ها، بال هواپیما هم به شکل تاشو طراحی شده تا در باند تمام فرودگاه‌هایی که از مدل فعلی 777 استفاده می‌کنند بدون مشکل تردد کند.

مدل 9-777 در یک پیکربندی معمولی دو طبقه، قادر به حمل 426 مسافر خواهد بود و در مقایسه با مدل‌های مشابه از کابین بزرگ‌تر و جادارتر، پنجره‌های بزرگ‌تر و صندوق‌های بزرگ‌تر برای قرار دادن چمدان در بالای سر مسافران، برخوردار است. به گفته بوئینگ ارتفاع کابین و سیستم تنظیم رطوبت آن هم بسیار بهتر از قبل شده و همچنین در حین پرواز سر و صدای کمتری داشته و نسبت به مدل‌های دیگر تجربه پرواز نرم‌تر و لذت بخش‌تری را برای مسافران به همراه خواهد داشت.

شرکت بوئینگ تاکنون بیش از 300 سفارش ساخت از ناوگان‌های سراسر جهان برای هواپیمای جدید خود دریافت کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به بریتیش ایرویز، کاتای پاسیفیک، هواپیمایی امارات، لوفت‌هانزا، هواپیمایی قطر و سنگاپور ایرلاینز اشاره کرد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع digitaltrends
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها