آی پینز

9 دلیلی که تکنولوژی در سال 2018 جهان را به جای بهتری تبدیل کرد

از جلوگیری از قاچاق کودک تا کشیدن نقشه محل‌های مسکونی، دولت‌ها و شرکت‌ها در پی یافتن روش‌های جدیدی برای استفاده از تکنولوژی در سال 2018 برای کمک به مردم در سراسر جهان هستند. هم اکنون 9 کاربرد جدید تکنولوژی در این زمینه‌ها که طی یک سال اخیر به وقوع پیوسته است را با هم مرور می‌کنیم. با دیجی‌رو همراه باشید.

1. تحویل واکسن با هواپیمای بدون سرنشین

یک نوزاد یک ماهه در وانواتو به عنوان نخستین فردی در جهان لقب گرفت که با واکسنی که توسط یک هواپیمای بدون سرنشین تحویل داده شد، مورد واکسیناسیون قرار گرفت. یونیسف، تحویل این واکسن را به جزیره‌ای در اقیانوس آرام، جهشی بزرگ در راستای سلامت جهانی نامید.

2. اپلیکیشن یابنده‌ی کرم جونده‌ی محصولات

یک برنامه به کشاورزان در جهت شناسایی آفات و بیماری‌ها کمک می‌کند‌ و برنده‌ی نخستین Africawide hackaton شد که هدف آن یافتن راه حل‌هایی برای غلبه بر قحطی بود‌. برنامه‌ی AgriPredict، احتمال وجود آفت‌ها و هجوم دسته‌ی کرم‌های گرسنه‌ای را پیش‌بینی می‌کند که محصولات کشاورزی را می‌خورند و در کشور‌های جنوب صحرای آفریقا و هند ویرانی به بار می‌آورند.

3. پشه‌هایی برای مقابله با شیوع زیکا

هواپیماهای بدون سرنشین، میلیون‌ها پشه‌ی استریل را برای مبارزه با پشه‌ی انتقال‌دهنده‌ی ویروس زیکا جهت جلوگیری از شیوع آن در برزیل اسپری می‌کنند‌. پس از آزاد شدن، این پشه‌های استریل نر در آزمایشگاه متولد شده با پشه‌های ماده‌ی Aedes aegypti که مولد ویروس زیکا هستند و در صورت نیش زدن انسان‌ها سبب بروز تب و عفونت می‌شوند لقاح می‌یابند اما تخم‌های زیستا تولید نمی‌کنند.

4. هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره‌ها در هند

کشور هند از هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره برای نقشه برداری از شهرک‌های پرجمعیت مسکونی استفاده می‌کند تا ارائه‌ی خدمات ضروری را برای محله‌های فقیر نشین تسریع کند.

5. اپلیکیشن‌های ایجاد کننده‌ی امنیت

برنامه‌هایی مثل Safecity، خانم‌ها را قادر می‌سازند تا مناطق مستعد آزار و اذیت را در هند به پلیس و اداره‌ی حمل و نقل گزارش دهند تا آن‌ها نیروهای گشت‌ خود را در این مکان‌ها افزایش داده و با افزایش نور منطقه از ایجاد مزاحمت‌ها جلوگیری کنند.

6. جلوگیری ماهواره‌ها از کار اجباری

کشور تایلند پس از این که از طرف اتحادیه‌ی اروپا تهدید به ممنوعیت صادرات ماهی شد به کمک ماهواره‌ها از کار اجباری در این صنعت مولتی بیلیون دلاری جلوگیری به عمل آورد.

7. تبدیل پلاستیک به سوخت

ما هم اکنون ماشینی در اختیار داریم که ضایعات پلاستیکی را به دیزل و بنزین تبدیل می‌کند‌. هدف، جمع آوری زباله‌هاست قبل از این که به اقیانوس‌ها منتهی شده و آن‌ها را آلوده کنند.

8. مقابله با آزار و اذیت در محل کار

برنامه‌ی VR که توسط Vantage Point طراحی شده است به کارکنان از طریق اشتراکات شبیه سازی شده آموزش می‌دهد هنگامی که در محیط کار با آزار و اذیتی مواجه می‌شوند، چگونه عکس‌العمل نشان دهند.

9. حفاظت  کودکان از قاچاقیان کودک

یک سیستم Blockchain که توسط ConsenSys توسعه یافته است چشم‌ها و اثر انگشت کودکانی را که قصد خارج شدن از مرز دارند را اسکن می‌کند و از اولیای کودکان برای تاییدیه استعلام لازم را درخواست می‎نماید.

منبع Economictimes
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها