تصاویر مفهومی آیفون انعطاف‌پذیر با الهام از گلکسی فولد!

بالاخره پس از شایعات و گمانه‌زنی‌های فراوان، اولین گوشی انعطاف‌پذیر سامسونگ تحت عنوان گلکسی فولد، رنگ واقعیت به خود گرفت و تا حدود دو ماه دیگر در دسترس خریداران قرار خواهد گرفت؛ البته خریدارانی که حاضرند برای تهیه این محصول نوآورانه نزدیک 2000 دلار هزینه کنند! این گوشی نیز مانند هر محصول دیگری که در نوع خود اول است، با بازخوردهای مختلفی روبرو شده و طیف نظرات مثبت و منفی در مورد آن بسیار گسترده است. در حالی که برخی از کاربران و منتقدان تحت تأثیر کیفیت ساخت بالای گلکسی فولد و عملکرد ظاهراً بدون نقص آن قرار گرفته‌اند، گروه دیگری آن را بیش از حد بزرگ و غیر کاربردی می‌دانند.

اگر سامسونگ به وعده‌های خود وفادار باشد، در آینده شاهد عرضه منظم مدل‌های جدیدی از این خط تولید نوپا خواهیم بود، و این یعنی بسیاری از مشکلاتی که در گلکسی فولد می‌بینیم، در نسخه‌های بعدی می‌تواند برطرف شده و گوشی انعطاف‌پذیر سامسونگ را به تکامل برساند. ما همچنین می‌دانیم که تعدادی از تولید کنندگان دیگر هم محصولی مشابه را در دست ساخت دارند و همین وجود رقابت در بازار می‌تواند به برطرف شدن سریع‌تر ایرادها و مشکلات و در نهایت شکل گیری یک رده جدید از گوشی‌های هوشمند، کمک کند.

با این اوصاف، سؤالی که ممکن است ذهن برخی از کاربران و علاقه‌مندان گوشی‌های هوشمند را درگیر کند، این است که آیا اپل هم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان گوشی در دنیا، به سمت ساخت مدل‌های انعطاف‌پذیر خواهد رفت؟ در پاسخ باید گفت، اخیراً شاهد انتشار اسناد و مدارک مربوط به پتنت‌هایی بوده‌ایم که نشان می‌دهند ظاهراً اپل نیز به فکر ساخت چنین محصولی است و با در نظر گرفتن این موضوع که این شرکت همواره به تولید محصولات رده بالا علاقه‌مند بوده، مطمئناً قیمت 2000 دلاری گوشی انعطاف‌پذیر سامسونگ می‌تواند وسوسه کننده بوده و اپل را نیز به ورود در این عرصه ترغیب کند. البته طبق رسم همیشگی اپل، اگر هم این شرکت در حال توسعه گوشی انعطاف‌پذیر باشد، مطمئن باشید که تا چند ماه قبل از رونمایی آن، این مسئله را به صورت رسمی تأیید نخواهد کرد.

البته عدم تأیید اپل و ارائه اطلاعات از جانب این شرکت باعث نشده تا ذهن خلاق طراحان از کار بایستد و در یکی دو روز گذشته شاهد انتشار تصاویری مفهومی از گوشی انعطاف‌پذیر احتمالی اپل بوده‌ایم که دیدن آن‌ها به هیچ وجه خالی از لطف نیست. یکی از جدیدترین تصاویر این محصول احتمالی، توسط Foldable.news منتشر شده و ترکیبی جالب توجه از سبک طراحی آیفون‌های کنونی، نمایشگرهای منعطف و سوراخ دوربین سلفی در صفحه نمایش، را به معرض نمایش گذاشته است.

آیفون انعطاف‌پذیر

از لحاظ طراحی باید گفت، تصاویر مفهومی اخیر کاملاً منطقی و قابل قبول به نظر می‌رسند. این گوشی در حالت بسته شباهت زیادی به آیفون‌های نسل کنونی اپل دارد و در هنگام باز شدن نیز می‌توان مانند آیپد از آن استفاده کرد؛ رویکردی که به احتمال زیاد اپل در طراحی گوشی انعطاف‌پذیر خود به دنبال آن خواهد بود. در تصاویر مفهومی می‌توان حالت نیمه باز گوشی را نیز مشاهده کرد. با اینکه به نظر نمی‌رسد این حالت کاربرد زیادی داشته باشد اما به هر حال ایده آن بسیار جالب و دوست داشتنی است. همان طور که در گلکسی فولد سامسونگ هم مشاهده کردیم، نوع طراحی این گوشی‌های انعطاف‌پذیر به شکلی است که در هنگام بسته بودن بسیار باریک و بلند به نظر می‌رسند و از همین رو می‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک نسبت تصویری گوشی‌ها باز هم تغییر کرده و به بلندتر شدن نمایشگر آن‌ها بینجامد.

در حال حاضر باید در نظر داشته باشیم که تصاویر رندر شده اخیر، دستگاهی را نشان می‌دهند که حداقل چند سال دیگر تا معرفی آن باقی مانده، بنابراین کاملاً قابل درک است که این آیفون انعطاف‌پذیر از لحاظ طراحی کاملاً بهتر از گلکسی فولد بوده و بدنه نازک‌تر و صفحه نمایش بزرگ‌تری داشته باشد. اگر اپل تصمیم به اضافه کردن چنین گوشی هوشمندی را به سبد محصولات خود داشته باشد، احتمالاً با نسل سوم گوشی‌های انعطاف‌پذیر سامسونگ رقابت خواهد کرد و تا آن زمان مطمئناً شاهد تغییرات بزرگی در خط تولید گلکسی فولد خواهیم بود. به عنوان مثال، سامسونگ امیدوار است که به زودی و احتمالاً تا سال آینده میلادی بتواند دوربین سلفی را به کلی به زیر صفحه نمایش منتقل کرده و به این ترتیب از قید و بند بریدگی و سوراخ و در کل هر نوع بخش زائد در صفحه نمایش، رها شود.

در حالی که چنین تصاویر مفهومی‌ای عمدتاً بر مبنای اطلاعات بسیار کم و ناقص، طراحی می‌شوند اما با این حال می‌توانند دید ما را نسبت به ایده‌های احتمالی بازتر کرده و کاملاً الهام بخش باشند. نظر شما چیست؟ آیا اپل در نهایت آیفون انعطاف‌پذیر خود را به شکلی که در تصاویر دیده می‌شود، روانه بازار خواهد کرد؟ حتماً نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان دیجی رو در میان بگذارید.

منبع phonearena
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar