اکانت‌های غیرفعال جیمیل به زودی حذف خواهند شد

گوگل اخیراً اعلام کرده که سیاست جدیدی را در رابطه با اکانت‌های غیرفعال اتخاذ خواهد کرد که هدف از آن افزایش امنیت و بهینه‌سازی فضای ذخیره‌سازی است. بر همین اساس، از اواخر امسال حساب‌های قدیمی و بلااستفاده‌ای که حداقل دو سال غیرفعال بوده‌اند، حذف خواهند شد. البته، این سیاست جدید صرفاً بر اکانت‌های شخصی گوگل اعمال شده و حساب‌های مدیریت شده توسط کسب‌وکارها یا مدارس مستثنی خواهند بود. همچنین، حساب‌های دارای ویدیو در یوتیوب نیز به منظور حفظ محتوا حذف نمی‌شوند. با دیجی رو همراه باشید.

کاربران زمان کافی برای بازیابی اطلاعات مهم خود دارند

فرآیند حذف اکانت‌های غیرفعال از دسامبر 2023 آغاز خواهد شد و گوگل قصد دارد رویکردی مرحله‌ای را در پیش بگیرد و کار را با حساب‌های جیمیل که ایجاد شده‌اند اما هرگز استفاده نشده‌اند، آغاز خواهد کرد. همچنین، برای اطمینان از اینکه کاربران نسبت به حذف اکانت خود آگاهی کامل دارند، در ماه‌های منتهی به حذف چندین اعلان به آدرس ایمیل مورد نظر و ایمیل بازیابی ارسال می‌شود. هدف از این اطلاع‌رسانی‌های دقیق هم این است که به کاربران زمان کافی برای انجام اقدامات لازم یا بازیابی اطلاعات مهم قبل از حذف دائمی حساب‌هایشان داده شود.

برای فعال نگه داشتن یک حساب کاربری گوگل، کاربران باید به صورت دوره‌ای وارد آن شوند یا کارهای اساسی مانند خواندن یا ارسال ایمیل، استفاده از گوگل درایو، تماشای ویدیوهای یوتیوب، دانلود برنامه از فروشگاه گوگل پلی، انجام جستجوهای گوگل، یا ورود به برنامه‌های شخص ثالث را انجام دهند. علاوه بر این، طبق گفته گوگل، اضافه کردن اکانت به یک دستگاه اندرویدی و استفاده از آن نیز فعالیت محسوب می‌شود.

جیمیل

علاوه بر همه این‌ها، سرویس گوگل فوتوز (Google Photos) در حال حاضر یک خط مشی جداگانه برای ورود و استفاده دو ساله دارد که مانع از غیرفعال تلقی شدن حساب‌ها می‌شود. اکانت‌]ای دارای اشتراک فعال در فروشگاه گوگل پلی، مانند Google One یا برنامه‌های شخص ثالث، نیز فعال در نظر گرفته می‌شوند.

انگیزه اصلی از اعمال این تغییرات، تقویت مباحث امنیتی است. حساب‌های غیرفعال، به‌ویژه آن‌هایی که از گذرواژه‌های قدیمی یا تکراری استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر هستند. تجزیه و تحلیل‌های داخلی گوگل نشان می‌دهند که حساب‌های رها شده در مقایسه با حساب‌های فعال حداقل 10 برابر کمتر احتمال دارد که تایید دو مرحله‌ای را فعال کنند. بنابراین، هدف گوگل از حذف این حساب‌های غیرفعال، کاهش خطرات مرتبط با سرقت هویت، انتشار هرزنامه، و انتشار محتوای مخرب است.


بیشتر بخوانید:


علاوه بر این، این رویکرد باعث می‌شود تا گوگل نیز همسو با استانداردهای صنعت فناوری، اطلاعات شخصی استفاده نشده خود را به حداقل برساند. شایان ذکر است که گوگل بعد از حذف آدرس‌های جیمیل، آن‌ها را برای استفاده مجدد در دسترس قرار نداده و آزاد نمی‌کند. بنابراین، حتی پس از حذف یک اکانت جیمیل نیز نمی‌توان آن آدرس را هنگام ساختن اکانت جدید انتخاب کرد.

گوگل به کاربران خود توصیه می‌کند که حتماً یک ایمیل بازیابی برای اکانت خود تعریف کنند و همچنین پیشنهاد می‌کند که از ابزار Inactive Account Manager برای آگاهی از غیرفعال بودن حساب‌ها و انجام اقدامات مناسب در صورت غیرفعال شدن آن‌ها استفاده کنند. از قابلیت‌های این ابزار می‌توان به ارسال فایل‌ها به مخاطبین مورد اعتماد، راه‌اندازی پاسخگوی خودکار جیمیل یا حذف اکانت اشاره کرد.

منبع gizmochina
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها