آی پینز

شادترین کشورهای جهان در سال 2019 را بشناسید

احساس شادی و خوشحالی می‌تواند معانی بسیار متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشد. این امر، به ناچار باعث می شود که تعیین کمیت و درجه‌بندی آن در بین افراد مختلف بسیار دشوار باشد. هر چه باشد، چیزی که ممکن است زندگی را برای یک شهرنشین شاد و لذت بخش کند، می‌تواند برای یک عاشق طبیعت و زندگی روستایی مانند برزخ باشد. پس چطور می‌توانیم شادترین کشورهای جهان را رتبه‌بندی کنیم؟

خوشبختانه، نیازی نیست به صورت حضوری به کشورهای مختلف مراجعه کرده و روحیات ساکنین آن‌ها را از نزدیک بررسی کنیم! بلکه موسسه تحقیقات شادی (Happiness Research Institute) این کار را به صورت مداوم انجام داده و سالیانه گزارش کاملی را از میزان شادی در نقاط مختلف جهان منتشر می‌کند. محققان این مؤسسه سطح دوپامین ساکنین نقاط مختلف جهان را در قالب یک نمودار چندین ساله رصد کرده و به دقت می‌توانند ببینند که میزان شادی طی ده سال گذشته چگونه تغییر کرده‌اند.

به تازگی موسسه تحقیقات شادی گزارش جدید خود را منتشر کرده و این گزارش بیان می‌کند که علی‌رغم تداوم رشد اقتصادی، میزان شادی مردم در سطح جهانی در حال کاهش است. البته علاوه بر مسائل اقتصادی، عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند که بر این امر تاثیر می‌گذارند، از جمله مسائل سیاسی و میزان رشد جمعیت.

با توجه به یافته‌های سال گذشته، این گزارش 156 کشور را بر این اساس که شهروندان‌شان تا چه حد خود را خوشحال و شاد می‌دانند، رتبه‌بندی کرده است. امسال همچنین به بررسی این مساله نیز پرداخته شده که از سال 2012 به این سو،  چگونه ارزیابی افراد از زندگی و احساسات خود، چه مثبت و چه منفی، در سراسر جهان تغییر کرده است.

با این مقدمه کوتاه، در ادامه شما را با 10 کشور شاد دنیا از دید موسسه تحقیقات شادی آشنا خواهیم کرد. با دیجی رو همراه باشید.

شادترین کشورهای جهان در سال 2019

شادترین کشورهای جهان

10- اتریش

اتریش امسال با کنار زدن استرالیا توانسته به جمع 10 کشور شاد دنیا بپیوندد. این کشور به ویژه در زمینه حمایت اجتماعی و آزادی شهروندان خود امتیاز بسیار بالایی به دست آورده و بدون شک بخش بزرگی از این موفقیت را مدیون پایتخت خود، یعنی شهر وین است. بر اساس آمارهای جهانی، وین در حال حاضر یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی بوده و در این بخش هم توانسته از یکی از مهم‌ترین شهرهای استرالیا به نام ملبورن پیشی بگیرد.

شادترین کشورهای جهان

9- کانادا

دومین کشور بزرگ جهان نسبت به سال گذشته دو رتبه نزول کرده اما همچنان در اکثر فاکتورهای کیفیت زندگی یکی از بهترین کشورهای دنیا است. میزان بالای امید به زندگی و جمعیت کم کانادا نسبت به مساحت آن باعث شده تا فضای کافی برای رشد جمعیتی مهیا بوده و هر کس بتواند در گوشه‌ای دنج و ارام زندگی شادی را برای خود و خانواده‌اش بسازد.

شادترین کشورهای جهان

8- نیوزلند

نیوزلند امسال توانسته رتبه هشتم را برای خود حفظ کند و همچنان در بین 10 کشور شاد دنیا باقی بماند. فرقی نمی‌کند که برای یک سفر تفریحی به نیوزلند بروید و یا به صورت دائم در آنجا اقامت داشته باشید، جو آرام و کم استرس این کشور باعث شده تا احساس رضایت و شادی افراد در سطح بالایی باشد. این کشور همچنین به همراه کانادا تنها کشورهای لیست هستند که در خارج از قاره اروپا قرار دارند.

شادترین کشورهای جهان

7- سوئد

سوئد با گرفتن جای کانادا در رتبه هفتم، بار دیگر توانسته به واسطه حمایت اجتماعی عالی و امید به زندگی بالا، خود را به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا در زمینه شادی و احساس رضایت شهروندان، معرفی کند.

شادترین کشورهای جهان

6- سوئیس

این کشور بی‌طرف در سال 2015 در صدر شادترین کشورهای جهان قرار داشت، اما به مرور تنزل کرده تا اینکه امسال به رتبه ششم رسیده است. با این حال، به خاطر اقتصاد پر رونق، امید به زندگی شگفت‌انگیز و نوعی معافیت مالیاتی که باعث شده ثروتمندان را از سراسر جهان جذب کند، همچنان یکی از شادترین کشورهای جهان است.

شادترین کشورهای جهان

5- هلند

هلند هم در زمینه میزان شاد بودن جزو برترین کشورهای جهان است. سبک زندگی خاص و آرام هلندی‌ها باعث شده تا این افراد در زندگی احساس رضایت بیشتری داشته باشند. امید به زندگی و آزادی به طور خاص از نقاط قوت این کشور اروپایی است که لبخند را بر چهره بسیاری از ساکنان آورده است.

شادترین کشورهای جهان

4- ایسلند

کشور جزیره‌ای ایسلند با وجود اینکه ارتباطی با سیار خشکی‌های جهان نداشته و در واقع یک کشور منزوی است، اما برابری افراد در آن حرف اول را می‌زند. در این کشور کم جمعیت، مالیات کمی از شهروندان گرفته می‌شود، خدمات بهداشتی رایگان است و امکان تحصیلات عالی برای همه مهیا است، به طوری که از هر 10 ایسلندی یک نفر حداقل یک کتاب نوشته است! چشم‌اندازهای زیبا و مناظر طبیعی فوق العاده هم باعث می‌شود تا ساکنین ایسلند احساس شادی هر چه بیشتری کنند. در سال 2018، این کشور اولین کشوری لقب گرفت که پرداخت حقوق مساوی برای زنان و مردان را اجرا کرد.

شادترین کشورهای جهان

3- نروژ

رتبه سوم لیست به نروژ تعلق گرفته است. البته جایگاه این کشور نسبت به سال گذشته یک پله سقوط کرده و نسبت به سال 2017 هم که صاحب شادترین مردمان جهان بود، دو رتبه نزول کرده است. با این حال، این کشور همواره به عنوان زیباترین کشور اروپایی توصیف شده که فساد مالی اندک، حمایت اجتماعی فوق‌العاده و آزادی از جمله صفات بارز آن بوده و در زمینه شاخص‌های رفاهی جهان نیز همواره یکی از برترین کشورهای جهان بوده است.

شادترین کشورهای جهان

2- دانمارک

دانمارک هم از جمله کشورهای شاد جهان است که همواره در لیست برترین‌ها جایگاه خوبی داشته است. این کشور در سال 2016 در رده نخست قرار داشت و امسال هم تا یک قدمی این رتبه پیش رفته است. امید به زندگی عالی و شکاف طبقاتی کم دانمارک، باعث شده تا این کشور از نظر میزان شادی وضعیت بسیار خوبی داشته و حتی این امید را داشته باشد که سال آینده بتواند دوباره به رتبه اول صعود کند.

شادترین کشورهای جهان

1- فنلاند

فنلاند امسال توانسته از رتبه اول سال پیش خود دفاع کرده و در صدر شادترین کشورهای جهان باقی بماند. این کشور 5.5 میلیون نفری در بسیاری از شاخص‌های این رده‌بندی امتیاز بالایی به دست آورده است. از جمله ویژگی‌های بارز فنلاند می‌توان به سخاوت مردم آن، فساد بسیار کم، تولید ناخالص داخلی فوق‌العاده، آزادی اجتماعی عالی، مناظر و چشم اندازهای زیبا و ساختار اجتماعی درست و اصولی، اشاره کرد که باعث شده این کشور به یکی از بهترین سکونت‌گاه‌های انسانی تبدیل شود.

کشورهایی که بیشترین افت را در شاخص‌های شادی داشته‌اند

در بالا به 10 کشور شاد دنیا اشاره کردیم، اما بد نیست نگاهی هم به کشورهایی داشته باشیم که بیشترین افت را در این زمینه داشته‌اند. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات شادی، ونزوئلا در طی 10 سال گذشته بیشترین افت را در شاخص‌های شادی داشته و پس از آن هم کشورهایی همچون سوریه ، بوتسوانا ، یمن و هند قرار گرفته‌اند. شاید شنیدن نام هند در اینجا کمی عجیب باشد، اما این کشور 1.4 میلیارد نفری با وجود رشد اقتصادی مداومی که در طی یک دهه گذشته داشته، با افزایش جمعیت چشمگیری نیز روبرو بوده است. این طور که گزارش شده، کاهش حمایت اجتماعی در طی سال‌های گذشته مهم‌ترین عامل در زمینه افت شاخص‌های شادی هند بوده است.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ali
ali
4 سال قبل

ایران چندمه?