ویروس کرونا چگونه باعث مرگ انسان می‌شود؟

افزایش تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، که اغلب آن‌ها را کارکنان مراکز بهداشتی و افراد مسن تشکیل می‌دهند، یک سؤال اساسی را در ذهن‌ها ایجاد کرده است و آن هم اینکه ویروس جدید کرونا چگونه باعث بیماری شده و البته برخی را نیز به کام مرگ می‌برد؟

براساس آمارهای اولیه،‌ ویروس کرونا تنها در حدود 2 درصد از مبتلایان منجر به مرگ می‌شود و هیچ کس دقیقاً نمی‌داند علت این موضوع چیست. براساس تجاربی که پیش از این در بیماری‌های مشابهی مانند سندرم حاد تنفسی (سارس) به دست آمده، متخصصان فرض را بر این گذاشته‌اند که آنچه باعث تفاوت عوارض ویروس شده و از یک احساس سرماخوردگی ساده تا عفونت کشنده را منجر می‌شود، احتمالاً بستگی به نوع تعامل بین ویروس و سیستم ایمنی فرد دارد.

در حالی که ویروس در تمامی موارد ابتلا، به سلول‌های فرد میزبان حمله می‌کند و آنها را می‌کشد، جدی شدن بیماری به نحوه پاسخ‌دهی سیستم ایمنی بدن وی بستگی دارد که این مسئله نیز به نوبه خود می‌تواند به سن، جنس، ژنتیک و شرایط جسمی فرد وابسته باشد. صدمات اولیه ناشی از ویروس می‌تواند واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد که خود منجر به آسیب‌های بیشتر می‌شود.

متیو فریمن، یکی از متخصصان ویروس شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، در این باره می‌گوید:

آنچه در ابتدا روی می‌دهد آسیب اولیه و افزایش سلول‌های التهابی است، اما آسیب چنان گسترده است که سیستم ایمنی بدن نمی‌تواند به طور کامل بر آن غلبه کند. همین مسئله به نوبه خود باعث پاسخ ایمنی بیشتر، تولید سلول‌های ایمنی بیشتر و آسیب بیشتر می‌شود.

بیماری کرونا

ویروس کرونا هنگام عطسه یا سرفه کردن فرد آلوده در هوا انتشار پیدا می‌کند. از این طریق، ممکن است فرد بیمار مستقیماً ویروس را به شخصی دیگر انتقال دهد و یا با آلوده کردن سطوح باعث شود تا افراد سالم با ویروس تماس پیدا کنند و در نهایت این ویروس از طریق دهان یا بینی آن‌ها وارد بدن‌شان شود. در این بین، کارکنان مراکز بهداشتی به ویژه با خطر بیشتری مواجه هستند، چرا که به واسطه شغل خود در معرض دوز بسیار بالاتری از ویروس قرار دارند.

پس از آلوده شدن فرد، ویروس احتمالاً شروع به تکثیر در داخل سلول‌های مجاری هوایی می‌کند که دارای ساختار مویی هستند. آن دسته از ویروس‌های کرونا که باعث سرماخوردگی معمولی می‌شوند، در مجاری تنفسی فوقانی ایجاد عفونت می‌کنند، در حالی که تأثیر ویروسی مانند سارس عمیق‌تر بوده و ریه‌ها را درگیر می‌کند. دکتر فریمن در این رابطه می‌گوید: با قدرت گرفتن بیشتر ویروس کرونا، سلول‌های مرده بیشتری در مجاری هوایی جمع می‌شوند و تنفس را دشوار می‌کنند.

ویروس شناسی دیگر به نام آنتونی فر (Anthony Fehr) از دانشگاه کانزاس معتقد است:

اگر ویروس خیلی سریع شروع به تکثیر کند، به طوری که سیستم ایمنی بدن شما فرصت کافی برای پاسخ دادن نداشته باشد، و یا اگر پاسخ ایمنی بدن خیلی دیر انجام شود، آن وقت نمی‌تواند ویروس را کنترل کند و آشفته می‌شود.

این همان چیزی است که دانشمندان از آن به عنوان “طوفان سیتوکین” یاد می‌کنند، که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شروع به ارسال سلول‌های تهاجمی به ریه کند. در این مرحله، تنها ویروس نیست که به بدن آسیب می‌رساند، بلکه خود سیستم ایمنی هم بدن فرد آلوده را ویران می‌کند.

ویروس در ریه انسان

اریکا شنوی (Erica S. Shenoy)، یک متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان عمومی ماساچوست می‌گوید:

تجربه سایر ویروس‌های تنفسی نشان می‌دهد که عامل آسیب‌های وارد شده توسط این نوع ویروس‌ها ترکیبی است از خود ویروس که باعث آسیب به مجاری تنفسی می‌شود، عفونت‌های ثانویه و همچنین تداخل‌های به وجود آمده با پاسخ ایمنی در بدن فرد آلوده.

در حال حاضر گفته می‌شود که تداخل به وجود آمده بین سیستم ایمنی بدن و بیماری تنفسی، بیش از همه برای افرادی که مسن‌تر هستند و یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون بالا دارند، خطرناک است. البته کارشناسان بهداشت عمومی سخت در تلاش هستند تا اقشار آسیب‌پذیر را در مورد ویروس کرونا به صورت دقیق‌تری مشخص کنند.

فر معتقد است:

هر فردی با دیگری متفاوت است و نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن نیز در افراد جوان و پیر یا زن و مرد با هم تفاوت دارد. وقتی صحبت از افراد مختلف به میان می‌آید و اینکه چگونه برخی در اثر این ویروس جان خود را از دست می‌دهند و برخی دیگر زنده می‌مانند، عوامل بسیار زیادی می‌توانند دخیل باشند.

ساخت واکسن کرونا

وینت مناچری (Vineet Menachery)، ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی تگزاس، بر این باور است که ویروس کرونا احتمالاً مانند سارس عمل می‌کند. هنگامی که ویروس به ریه‌ها نفوذ می‌کند، می تواند به کیسه‌های هوایی که اکسیژن را جذب می‌کنند، آسیب برساند. با افزایش آسیب سلولی، بافت ریه شروع به سفت شدن می‌کند و قلب باید سخت‌تر کار کند تا مقدار محدود اکسیژن را به بخش‌های مختلف بدن برساند.

مناچری می‌گوید:

آنچه که این ویروس جدید را بسیار خطرناک می‌کند، آسیبی است که به ریه‌ها وارد می‌کند. با مختل شدن عملکرد ریه نیز تمام ارگان‌های بدن دچار مشکل می‌شوند.

اما در بیمارانی که بهبود می‌یابند، سیستم ایمنی بدن کار خود را به درستی انجام می‌دهد و با از بین بردن ویروس، التهاب را کاهش می‌دهد. با این حال کارشناسان هنوز در مورد نتایج بلند مدت آلودگی به ویروس کرونا در این افراد اتفاق نظر ندارند. این امکان وجود دارد که افراد بهبود یافته از بیماری، در برابر ابتلای دوباره به ویروس کرونا مصونیت داشته باشند، یا در آینده با عوارض کمتری روبرو شوند و یا اصلاً مصونیتی نداشته باشند. همچنین ممکن است مصونیت موقت به دست آورند. به هر حال، این هم یکی دیگر از سوالات بی‌پاسخ در مورد ویروس کرونا است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع washingtonpost
مطالب مرتبط

161
دیدگاه خود را ثبت کنید

63 دیدگاه
98 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
154 نویسنده
جدیدها قدیمی‌ها بیشترین رای
Ghaem

ویبار دیگه طبیعت به انسان های مغرور گفت بشین بینیم باو

راد

طبیعت نبود تو آزمایشگاه های سری تولید شده،درواقع انسانهای مغرور به طبیعت گفتن بیشین بینیم باو

زنده باد ایرانی

چرا امثال تو با این فکراتون دست از سر ملت بر نمیدارین ؟! اگه روزی یه صفحه کتاب بخونی آدم میشی به خدا !

ثقققق

قوانین خداوند در جان جاریست سنت هایش تغییر ناپذیرند قضا و قدرش بر زندگی موجودات و زنده و غیر زنده حاکم ساری و جاری است عوملی وجو دارد که به جهان نظم می بخشند از طرف خداوند وقتی تعداد جوندگان مار ها خرگوش ها گرک ها زیاد می شود طوری این موجودات کگم و زیاد می شوند که همدیگر را در تعدل نگه دارند حالا شما هی دعا کن که خداوندا من میخوابم نگذار گرک گوسفندانم را بخورد چون من نماز میخوانم ذکات می دهم خمس می دهم مالیات می دهم اما خداوند به تو عقل داده و به تو… بیشتر بخوانید »

امین نصر

انسانی ک در مقابل ی ویروس کوچیک درمانده و عاجز است برای هم شاخو شونه میکشن

حقيقت

این چینی ها هر موجودی رو میخورن…. جقدر کثافتن واقعا ک باعث شیوع بیماری های جدید شدن

ماهان

بله کشوری که مسلمان نیست هر چیزی را می خرد

اتلبهتغح

اگر شما که خر نیستین جلو چشم یک سویسی سویدی المانی شروع کنید به اماده کردن کله پاچه و بعد ان را بخورین انها جالت تهوع بهشان دست می دهد عادت به خوردن یک غذا از کودکی به ما القا می شود از او گذشته ما از لحاظ شرعی در خوردن بعظی غذا ها خود داری می کنیم و گرنه تمام گوشت هاتی موجودان زنده کم و بیش مثل همند شما اگر ذبح شرغی شده یک گوسفند را که سیاه زخم دارد بخورین ان بیماری را می گیرین حالا باید به شما قحش بدهند خفاش یک پستاندار است هیچ فرقی… بیشتر بخوانید »

ناشناس

و چقدر کثافت تر کسانی هستن که با وجود اونهمه هشدار باز هم پروازهای بین ایران و چین را کنسل نکردند

آبنبات جان

پرواز های ایران و چین لغو شد عزیز دلم تقریبا اوایل شیوع بیماری در چین …. بنظرم این همه خشم باید سر اونایی خالی بشه که از آب گل آلود در حال ماهی گرفتن هستند، ماسک و چیزایی از این قبیل رو با قیمت صد برابر میفروشن این که خیلی بد تر از خوردن گوشت خفاش و حتی ایجاد ویروس کروناست

علی

*** نخور ما از اونا بدتریم اونا هرچی می بینن می خورن ما هرچه مزخرفات بیشتربهمون می گن بیشترباور می کتیم

H

ایوال عالی بودی

مهری

این ویروس آزمایشگاهیه الکی میگن از غذاست فیلم شیوع مال ۲۰۱۳ رو ببنید

ارش

چینی ها نشون می دم

ایتا

بله چینی ها این بیماری را آوردن توی ایران خدا ازشون نگذره

آوین

آخه یکی نیست بگه چینی خر همه چیو که نمی خورن

سیروس

خدالعنت کنه،این موش خوارهای عوضی رو

منمود

واقعا

ممدقلی

زارت

NEDA

میگن که خود چینی ها با روس ها این ویروس رو ساختن که البته اگر شواهد مبنی بر این حرفو کنار هم بذاریم میبینیم همچین بی راهم نیستش..مثلا یکیش همین کار کرد عجیبو غریب ویروس ویا اینکه روسیه با وجود اینکه همسایه چین هست اما هنوز کسی درگیر نشده

سیمین

عزیزم اگه کار یه کشور باشه اونم کار آمریکاست چطوره خودشون تا مردمشون ابولا یا کرونا میگیرن چیزیشون نمیشه چون داروشو دارن..همونجور که ابولا رو ساختن انداختن به جون مردم آفریقا…مگه چین مرض داره مردم خودشو بکشه

هانی

خانمی بهتره یه نگاه به نقشه جهان بندازی تا بلکه بفهمی که روسیه و چین همسایه نیستن
و این مزحرفات رو هم الکی بلغور نکنید

آبنبات جان

در خصوص صحبت های ایشون نظری ندارم اما درمورد شما باید بگم روسیه و چین مرز مشترک دارن و کشور های همسایه محسوب میشن پس دفعه دیگه که خواستید حرفای کسی رو نقض کنید از صحت اطلاعات خودتون مطلع باشید

محمد

پس چرا چینی ها خودشون گرفتن؟ غیر منطقی نظر نده

سحر

عقل داری اخه تو هرچی میشه میگید امریکا و خارج کاراوناس.اخه فکرکنید این ویروس از خفاش چینی ها خفاش خوردن اون ویروسی که اون خفاش داشته به خودش صدمه نمیزنه اما به انسان اره .بعدشم همه کشورا ویروس کرونا گرفتن پس کارکسی نیس.فقط توایران بیشتر چون اون احمقای بالادستی یه ماه قبل جلوش نگرفتن و ب مردم نگفتن تا بیشترشد

حسین

البته ویروس موجود زندس ساختنی نیست.

Mhm

ویروس موجود زنده نیست

ایمان

علم پزشکی هم میگه این ویروس از خفاش بوده به انسان منتقل شده. چیزی از خود ساختگی باشه چین با یک میلیاردنیم جمعیت که بیشترین. مبتلایان به این ویروس بوده از یه سوی دیگر اقتصاد خودشو بخطر نمیدازه بیاد با همکاری روس ویروسی بسازن اونم داخل خاک کشور خودشون مردم خودشو قربانی کنه هرکی گفته بدون از جهل نادانیش بوده

نوید

آفرین

مرسانا

واقعا ک همه چی خوردن داره اخه چقدر ……

سجاد

اصلا از مواد خوردنی انتقال داده نشده این ویروس رو ساختن

افسانه

حالم ازچینی های اشغال خوربهم میخوره…کثافتا چ ویرووسی ب جونمون انداختن خدا لعنتشون کنه..هیچکس چینیارو راه نداد..ایران خودشیرین راهوبازکرده براشون😡

حمید

عزیزم راس میگی

شکیبا

آره بخدا ایران همه رو راه میده

محمد حسین

آره عزیزم راست میگی

امید

اگر کار ایرانیهای کله پاچه خور باشه چی

ندا

دوست عزیز شما اول همه باید حالت از اون آدم هایی بهم بخوره که بخاطر منافع اجازه دادن ویروس وارد کشورمون بشه من همش میگم اونها به طور ناگهانی با ویروس آشنا شدن اما ایران با علم بر اینکه میدونست کرونا چیه با ندونم کاری اجازه داد تا از جای دوری ویروس وارد کشورمون بشه و جون مردممون رو ب خطر بندازه

سعیدقوماهوآ

سلوم.من چیی استم. خا من تماس برقرار قوهه تا که باهم گپ کورته درباره هش.خوددان را ناراحت نکوهه.منتظر استم.۰۹۳۵*****
معن کله تاچه را بیشتر دوز داشت تا خفاش.ما اجبارا سوسگ خوردن قوهه🐽🤦‍♂️
من در ایران عشق اختیار جوماهه،و زندگی گذران آهوهه

افسانه

چینی اشغال خور چ ویرووسی انداختین ب جونمون..خدابخیرازاین ب بعد باید منتظرچی باشیم خدا لعنتتون کنه….

محسن

اره والله همه چی میخورنتد گوشت سگ موش مار تاره شتیدم شروع به بچه دارشدن میکنند ولی چهارماهه جنین را درمیارنتد و بالذت برای شام زن وشوهر با اب و تاب میخوردنند نوش جانشان .حالا نمیدانتد مدفع ایرانیها خوشمزه تره شاید صادرکنیم بهوچنین

رضا

کار امریکاس

.

ایول تو پیدا کردی چی به چیه تو فردا خودتو به بهداشت کشور معرفی کن حتما شاید درمانش هم پیدا کنی با این مغزی که داری

محسن

عس نگو

هومن

خخخخخخخخخخخخخخخ

علی

اره پیاز شده ده تومن کاره اونه خخخ

علی

من واکسن کرونا رو تولید کردم

ش

واقعا

اوای

واقعا ب ماهم بگو

A

افری

سجاد

سلام
واکسنش‌چیه؟

زهرا

ایول باو 🤣🤣🤣

محمد

اره استفاده کن وس خودت خخ

شکیبا

واسه ماهم بگو

س

باش😂

ن

همچنین

mmn

اگه توی خواب تولید کنی.

حمیدرضا

نه بابا

امین

امید وارم که همینطور باشه

Saa

چیزی مصرف میکنی بزار کنار هنوز جونی

ارمان

لایک با معنی ایرانیش

Mamali_1996

ساقیت کیه

سعید

بزنش به خودت نگیری، حیفی

بابی

یه دو تا دود دیگه بگیری واکسن ایدزم کشف میکنی

زهرا

چی

تبسم

چی؟

مهدی

عجب بشر یا این همه ادعانمیتونه کاری کنه. فکر کنمکار امریکاییهاوشرکتهای دارو سازیشه

مهرسا‌

من ک میگم کار آمریکا هس

پ

علی

منم گرفتم ولی به کسی نگفتم از کار اخراجم میکنن

ذبیح اکبری

این ویروس ساخته شده است خود به خود نیومده جوری ساختنش که دارویی براش نباشه به زودی داروش هم میاد چون اوناکه ساختنش داروشم به فروش میرسانند.

کامی

اش تر خینه بخورید تا دچار کرونا نشید در کرمانشاه موجود است که آن را با دوغ گندم شلغم سیاه مخلوط و خشک مکنن و میگن تر خینه دوای درد

نسترن

درسته

امیر

احسنت

ایرانی

خدا شفات بده انشالله

يسنا

واقعا ترسناک اونم با وضع ایران که زیاد اماده ی مقابله با کرونا نیست

سعید

با این مواد غذایی هایی که ما مصرف میکنیم با سرما خوردگی میمیریم حالا کرونا رو کجای دلمون بزاریم

هلن

میگن دو درصد کشنده ست!!! ۴۳ نفر گرفتن ۸ نفر فوت شدن!!! من ریاضیم خرابه یا دو درصد و برای دوستان بعد توضیح دادن!!!؟!؟؟

امیر

فقط انبرنساع خوبش میکنه

🐺🐺

هم وطن عزیز چینی ها یک عمره دارن خفاش میخورن هیچیشون نشده یکم فکر کنید خوب

محسن

بله خفاش خوردنند ولی جنین چطوره موش چطور سگ چطوره شما هم کمی فکر کنید

سحر

توام فکر کن قبلا خغاش نمیخوردن تازه شروع کردم عاقل تست کردن وقتی میگن خفاش چرا الکی شایع میکنید کار امریکاس بدبختا عرضه هیچکاری ندارید هکه چیو میندازید گردن امریکا

ایرانی

لطفا برید در رابطه با ساختار ویروس ها کمی مطالعه کنید و بعد نظر بدهید و بگید ساختگیه .

میرا

سوال منم هست!!

زینب

خخخ
دم خدا گرم دید نه با اتوبوس میبوس هواپیما قطار سیل زلزه نسلمون منقرض نمیشه گفت بزار یک ویروس بندازم به جونشونشون خود به خود بمیرن

م ر

خخخخ زه مار نوبت تو هم میشه خیلی زود

زهره

چینی های کثافت اشغال خور خدالعنتتون کنه انشاالله
شماهمیشه کارتون اشغال خوردن بود حالا چی شد یهو ویروس کرونا گرفتید چه اسمی هم گذاشتید
همه اش نقشتون هست این ویروس خودساختگی هست وداروش هم هست ووجود داره اما فعلا میخواهین همه درگیر این ویروس بشن بعد با افتخاربگن ما این دارو رو ساختیم وبه هرقیمتی بفروشن خر خودتونید
ودرجمله ی اخرم میگم مرگ بر امریکا هرچی میکشیم از دست این امریکا هست
انشاالله ترامپ ویروس کروناا بگیری وبرات تویکی صددرصد کشنده باشه انشاالله انشاالله ترامپ کثافت

محسن

اره والله ولی دلرو ویرس برای خفاش و سگ و مار هست اگرهم باشه پس داروی ویرس جتین چی این لجنها جنین خودشان را در میارنند شام با اقا خانم میل میکنند بخاطر مغوی بودنش

علیرضا

راجب ساختگی بودنش خودم هم نمیتونم نظر بدم اما بهتره اینم بدونی که اکثر بیماری های ویروسی دارو ندارن اونایی هم که دارن به صورت غیر مستقیم فقط عوارض بیماریو کم میکنه تا به بدن فرصت بده تا باهاش مبارزه کنه در ضمن وقتی به مردم یک کشور برای فرهنگ ورسوم جامعش توهین میکنی مثل این میمونه یکی بیاد به ایرانی ها چون کله پاچه میخورن فحش بده وبگه عجب مردم نجسی
پ.ن:شیوع این بیماری هم ربطی به این کاره چینیا نداره وگرنه چینیا چند صد ساله خفاش که سهله موش،سگ ،جنین وحشره میخورن و ویروسه که جهش پیدا کرده

مهدی

اولا کله پاچه نجس نیست و اگه ایرانی ها هم خام خوری که سهله زنده خوری کنن از خوک هم نجس ترن دوما اگه چیزی سبب آسیب رسوندن به دیگران بشه توهین به فرهنگ هیچ باید همچین آدمایی رو از بین برد

علیرضا

من یه سوال دارم شما از کجا فهمیدید کله پاچه نجس نیس ایا دارید از دیدگاه دینی میگید اگه اینطوره من اینو رد نمیکنم منظورم اینه اگه یه کسی که ایرانی نباشه این فکرو میکنه و دلیل اینکه کله پاچه واسه ما عادیه وحتی خوشمزس اینه که تو فرهنگمون بوده واز اول بچگی باهاش مواجه بودیم واسه چین هم همین طوره ویه چیزیه که جزو هنجار های جامعشونه ولی باز به این معنی نیس که همه ی چینیا اینجورین همون طور که تو ایران همه کله پاچه خور نیستن

مهدی

این که حیوون حلال گوشته مگه اینکه جای مکروهی داشته باشه که اون هم حروم نیس و نجس فقط مکروهه و کله پاچه اینطور نیس می دونید که. بعدهم یه کشور مسلمون رو با غیر مسلمون مقایسه نکنید چون فرهنگ اسلام خیلی غنی تر از هر فرهنگی هست. نه دین و آیین اونها که به هیچ جنبده ای رحم نمی کنن حتی با وجودی که می دونن براشون گاها ضرر هم داره

Kookie☆

اسن وسط آمریکا چیکارس؟
اونایی که باید ویروس و بگیرن همین رهبر و رییس جمهورن که همه جوره مارو بدبخت کردن چینی هاعم ریدن بیشتر به زندگیمون.

محمد

به خدا توکل داشته باشید ماباید عقیده و باور راسخی داشته باشیم تا پروردگار اراده به عملی ننماید فعلی خلق نخواهد شد. خدا با مسلمانان واقعی است تنهامون نمیزاره.

ایرانی

خدا شفات بده انشالله

مهدی

سلام دیدار به قیامت با یک مرگ دسته جمعی الان بهترین موقع برای توبه و استغفار هست ان شاء الله خدا قبول کنه توبه و ترک گناه حتی کوچکترینش. و دعای دسته جمعی برای ظهور امام زمان عجل الله تعالی نمی دونم چرا همه غافل شدیم که در بهترین وبد ترین شرایط ظهور امام زمان کارساز هست. اللهم عجل لولیک الفرج الهی آمین

آرش

موافقم اللهم عجل لولیک الفرج

صادق

سلام به نظر من ویروس کرونا دست غیب و دست انتقام خداست برای مسئولین بی کفایت و بی شرف کشورمان که در آن تر و خشک رو با هم میسوزونه الهی همشون بگیرند و بمیرند و درس عبرتی برای بقیه باشه که بروند توبه کنند شاید خدا یه رحمی بهشون بکنه هر چند اونا به مردم بدبخت و مظلوم و مستضعف رحم نکردند

بی نشان

شرایط سخت شد مردم شریف ایران یاد خدا افتادن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

ایرانی

داداش ما خیلی وقته تو شرایط سختیم … ، شاید شما یاد خدا نبودی .

مهناز

ببینین هیچکدوممون از این ویروس جون سالم بدر نمیبریم… منم فکرمیکردم نمیگیرم همه جوره هم رعایت کردم از خونه هم بیرون نیامدم اما گرفتم الان… ببینین از اونی که فکرشم میکنید بدتره. تب بالارونده که قطعم نمیشه تا بکشه و خفگی

مهدی

خدا همه ی مریضا و شفا بده برادر من هم فکر میکنه گرفته هر چی خدا بخاد

علی

شماجاماهم دعاکن برو قم

رامین

چرند نگو که هرچی میکشیم از شما مذهبیای خشک مقدسه….. بخاطر چهارتا طلبه چینی
که تو قم درس حوزه میخونن خبر مرگشون…. یک کشور درگیر شد…. بیشرف ها

m

دقیقا چجوری میکشه

Unknown

این یه جنگ بیولوژیکه و این ویروس ساختگیه وگرنه چینیا همیشه ازین آتو آشغالا میخوردن یه فیلم بود به اسم شیوع که دقیقا چند سال پیش ساخته بودن که ماجراش مثل همین کرونا بود و یه رمان علمی تخیلی دیگه به نام چشمان تاریکی

مرگ بر چین

به آمریکا چه ربطی داره؟ شیطان بزرگ الان چینه که اقتصاد و سلامتی مردم تو دنیا رو داره نابودمیکنه…

بی نام

منتظر یه زلزله باشیم.به خاطر اینکه فکر مردمو از کرونا منحرف کنن یه زلزله میاد که مردم مشغول اون بشن کرونا رو فراموش کنن😉😉

حسام

سلام دوستان یادتونه یه زمانی بچه دزدی بود همه فکرشون مشغول این بود حالا هم این ویروس رو آوردن همه رو درگیر این ویروس کردن آنچه این چیزا رو به پیش ما میکشه فقط نحوه تمرکز ما روی این هستش که گسترش پیدا میکنه چه ویروس باشه چه چیز دیگه .بیخیال شید .

آرمین

واقعا حرفتون درست ومنطقی هست همه مقامات کشورها یه مشت آشغالن ک فقط به،نفع خودشون کارمیکنن

کیا

خدا خودت کمکمون کن من خیلی میترسم واقعا امکانات ایران ضعیفه و امادگیشو نداره