ویروس کرونا چگونه باعث مرگ انسان می‌شود؟

افزایش تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، که اغلب آن‌ها را کارکنان مراکز بهداشتی و افراد مسن تشکیل می‌دهند، یک سؤال اساسی را در ذهن‌ها ایجاد کرده است و آن هم اینکه ویروس جدید کرونا چگونه باعث بیماری شده و البته برخی را نیز به کام مرگ می‌برد؟

براساس آمارهای اولیه،‌ ویروس کرونا تنها در حدود 2 درصد از مبتلایان منجر به مرگ می‌شود و هیچ کس دقیقاً نمی‌داند علت این موضوع چیست. براساس تجاربی که پیش از این در بیماری‌های مشابهی مانند سندرم حاد تنفسی (سارس) به دست آمده، متخصصان فرض را بر این گذاشته‌اند که آنچه باعث تفاوت عوارض ویروس شده و از یک احساس سرماخوردگی ساده تا عفونت کشنده را منجر می‌شود، احتمالاً بستگی به نوع تعامل بین ویروس و سیستم ایمنی فرد دارد.

در حالی که ویروس در تمامی موارد ابتلا، به سلول‌های فرد میزبان حمله می‌کند و آنها را می‌کشد، جدی شدن بیماری به نحوه پاسخ‌دهی سیستم ایمنی بدن وی بستگی دارد که این مسئله نیز به نوبه خود می‌تواند به سن، جنس، ژنتیک و شرایط جسمی فرد وابسته باشد. صدمات اولیه ناشی از ویروس می‌تواند واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد که خود منجر به آسیب‌های بیشتر می‌شود.

متیو فریمن، یکی از متخصصان ویروس شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، در این باره می‌گوید:

آنچه در ابتدا روی می‌دهد آسیب اولیه و افزایش سلول‌های التهابی است، اما آسیب چنان گسترده است که سیستم ایمنی بدن نمی‌تواند به طور کامل بر آن غلبه کند. همین مسئله به نوبه خود باعث پاسخ ایمنی بیشتر، تولید سلول‌های ایمنی بیشتر و آسیب بیشتر می‌شود.

بیماری کرونا

ویروس کرونا هنگام عطسه یا سرفه کردن فرد آلوده در هوا انتشار پیدا می‌کند. از این طریق، ممکن است فرد بیمار مستقیماً ویروس را به شخصی دیگر انتقال دهد و یا با آلوده کردن سطوح باعث شود تا افراد سالم با ویروس تماس پیدا کنند و در نهایت این ویروس از طریق دهان یا بینی آن‌ها وارد بدن‌شان شود. در این بین، کارکنان مراکز بهداشتی به ویژه با خطر بیشتری مواجه هستند، چرا که به واسطه شغل خود در معرض دوز بسیار بالاتری از ویروس قرار دارند.

پس از آلوده شدن فرد، ویروس احتمالاً شروع به تکثیر در داخل سلول‌های مجاری هوایی می‌کند که دارای ساختار مویی هستند. آن دسته از ویروس‌های کرونا که باعث سرماخوردگی معمولی می‌شوند، در مجاری تنفسی فوقانی ایجاد عفونت می‌کنند، در حالی که تأثیر ویروسی مانند سارس عمیق‌تر بوده و ریه‌ها را درگیر می‌کند. دکتر فریمن در این رابطه می‌گوید: با قدرت گرفتن بیشتر ویروس کرونا، سلول‌های مرده بیشتری در مجاری هوایی جمع می‌شوند و تنفس را دشوار می‌کنند.

ویروس شناسی دیگر به نام آنتونی فر (Anthony Fehr) از دانشگاه کانزاس معتقد است:

اگر ویروس خیلی سریع شروع به تکثیر کند، به طوری که سیستم ایمنی بدن شما فرصت کافی برای پاسخ دادن نداشته باشد، و یا اگر پاسخ ایمنی بدن خیلی دیر انجام شود، آن وقت نمی‌تواند ویروس را کنترل کند و آشفته می‌شود.

این همان چیزی است که دانشمندان از آن به عنوان “طوفان سیتوکین” یاد می‌کنند، که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شروع به ارسال سلول‌های تهاجمی به ریه کند. در این مرحله، تنها ویروس نیست که به بدن آسیب می‌رساند، بلکه خود سیستم ایمنی هم بدن فرد آلوده را ویران می‌کند.

ویروس در ریه انسان

اریکا شنوی (Erica S. Shenoy)، یک متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان عمومی ماساچوست می‌گوید:

تجربه سایر ویروس‌های تنفسی نشان می‌دهد که عامل آسیب‌های وارد شده توسط این نوع ویروس‌ها ترکیبی است از خود ویروس که باعث آسیب به مجاری تنفسی می‌شود، عفونت‌های ثانویه و همچنین تداخل‌های به وجود آمده با پاسخ ایمنی در بدن فرد آلوده.

در حال حاضر گفته می‌شود که تداخل به وجود آمده بین سیستم ایمنی بدن و بیماری تنفسی، بیش از همه برای افرادی که مسن‌تر هستند و یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون بالا دارند، خطرناک است. البته کارشناسان بهداشت عمومی سخت در تلاش هستند تا اقشار آسیب‌پذیر را در مورد ویروس کرونا به صورت دقیق‌تری مشخص کنند.

فر معتقد است:

هر فردی با دیگری متفاوت است و نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن نیز در افراد جوان و پیر یا زن و مرد با هم تفاوت دارد. وقتی صحبت از افراد مختلف به میان می‌آید و اینکه چگونه برخی در اثر این ویروس جان خود را از دست می‌دهند و برخی دیگر زنده می‌مانند، عوامل بسیار زیادی می‌توانند دخیل باشند.

ساخت واکسن کرونا

وینت مناچری (Vineet Menachery)، ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی تگزاس، بر این باور است که ویروس کرونا احتمالاً مانند سارس عمل می‌کند. هنگامی که ویروس به ریه‌ها نفوذ می‌کند، می تواند به کیسه‌های هوایی که اکسیژن را جذب می‌کنند، آسیب برساند. با افزایش آسیب سلولی، بافت ریه شروع به سفت شدن می‌کند و قلب باید سخت‌تر کار کند تا مقدار محدود اکسیژن را به بخش‌های مختلف بدن برساند.

مناچری می‌گوید:

آنچه که این ویروس جدید را بسیار خطرناک می‌کند، آسیبی است که به ریه‌ها وارد می‌کند. با مختل شدن عملکرد ریه نیز تمام ارگان‌های بدن دچار مشکل می‌شوند.

اما در بیمارانی که بهبود می‌یابند، سیستم ایمنی بدن کار خود را به درستی انجام می‌دهد و با از بین بردن ویروس، التهاب را کاهش می‌دهد. با این حال کارشناسان هنوز در مورد نتایج بلند مدت آلودگی به ویروس کرونا در این افراد اتفاق نظر ندارند. این امکان وجود دارد که افراد بهبود یافته از بیماری، در برابر ابتلای دوباره به ویروس کرونا مصونیت داشته باشند، یا در آینده با عوارض کمتری روبرو شوند و یا اصلاً مصونیتی نداشته باشند. همچنین ممکن است مصونیت موقت به دست آورند. به هر حال، این هم یکی دیگر از سوالات بی‌پاسخ در مورد ویروس کرونا است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع washingtonpost
مطالب مرتبط
169 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
Ghaem
10 ماه قبل

ویبار دیگه طبیعت به انسان های مغرور گفت بشین بینیم باو

راد
پاسخ به  Ghaem
10 ماه قبل

طبیعت نبود تو آزمایشگاه های سری تولید شده،درواقع انسانهای مغرور به طبیعت گفتن بیشین بینیم باو

زنده باد ایرانی
پاسخ به  راد
9 ماه قبل

چرا امثال تو با این فکراتون دست از سر ملت بر نمیدارین ؟! اگه روزی یه صفحه کتاب بخونی آدم میشی به خدا !

ثقققق
پاسخ به  Ghaem
10 ماه قبل

قوانین خداوند در جان جاریست سنت هایش تغییر ناپذیرند قضا و قدرش بر زندگی موجودات و زنده و غیر زنده حاکم ساری و جاری است عوملی وجو دارد که به جهان نظم می بخشند از طرف خداوند وقتی تعداد جوندگان مار ها خرگوش ها گرک ها زیاد می شود طوری این موجودات کگم و زیاد می شوند که همدیگر را در تعدل نگه دارند حالا شما هی دعا کن که خداوندا من میخوابم نگذار گرک گوسفندانم را بخورد چون من نماز میخوانم ذکات می دهم خمس می دهم مالیات می دهم اما خداوند به تو عقل داده و به تو… بیشتر بخوانید »

امین نصر
پاسخ به  Ghaem
9 ماه قبل

انسانی ک در مقابل ی ویروس کوچیک درمانده و عاجز است برای هم شاخو شونه میکشن

حقيقت
10 ماه قبل

این چینی ها هر موجودی رو میخورن…. جقدر کثافتن واقعا ک باعث شیوع بیماری های جدید شدن

ماهان
پاسخ به  حقيقت
10 ماه قبل

بله کشوری که مسلمان نیست هر چیزی را می خرد

اتلبهتغح
پاسخ به  حقيقت
10 ماه قبل

اگر شما که خر نیستین جلو چشم یک سویسی سویدی المانی شروع کنید به اماده کردن کله پاچه و بعد ان را بخورین انها جالت تهوع بهشان دست می دهد عادت به خوردن یک غذا از کودکی به ما القا می شود از او گذشته ما از لحاظ شرعی در خوردن بعظی غذا ها خود داری می کنیم و گرنه تمام گوشت هاتی موجودان زنده کم و بیش مثل همند شما اگر ذبح شرغی شده یک گوسفند را که سیاه زخم دارد بخورین ان بیماری را می گیرین حالا باید به شما قحش بدهند خفاش یک پستاندار است هیچ فرقی… بیشتر بخوانید »

امیر
پاسخ به  اتلبهتغح
9 ماه قبل

ایخ چه بی مززززززه

ناشناس
پاسخ به  امیر
9 ماه قبل

فقط خدا را شکر کنید

ناشناس
پاسخ به  حقيقت
10 ماه قبل

و چقدر کثافت تر کسانی هستن که با وجود اونهمه هشدار باز هم پروازهای بین ایران و چین را کنسل نکردند

آبنبات جان
پاسخ به  ناشناس
10 ماه قبل

پرواز های ایران و چین لغو شد عزیز دلم تقریبا اوایل شیوع بیماری در چین …. بنظرم این همه خشم باید سر اونایی خالی بشه که از آب گل آلود در حال ماهی گرفتن هستند، ماسک و چیزایی از این قبیل رو با قیمت صد برابر میفروشن این که خیلی بد تر از خوردن گوشت خفاش و حتی ایجاد ویروس کروناست

آخوندا
پاسخ به  ناشناس
7 ماه قبل

….

آخرین ویرایش 7 ماه قبل توسط آخوندا
علی
پاسخ به  حقيقت
10 ماه قبل

*** نخور ما از اونا بدتریم اونا هرچی می بینن می خورن ما هرچه مزخرفات بیشتربهمون می گن بیشترباور می کتیم

H
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

ایوال عالی بودی

مهری
پاسخ به  حقيقت
10 ماه قبل

این ویروس آزمایشگاهیه الکی میگن از غذاست فیلم شیوع مال ۲۰۱۳ رو ببنید

ارش
پاسخ به  حقيقت
9 ماه قبل

چینی ها نشون می دم

ایتا
پاسخ به  حقيقت
9 ماه قبل

بله چینی ها این بیماری را آوردن توی ایران خدا ازشون نگذره

علیرضا
پاسخ به  حقيقت
9 ماه قبل

آره واقعا آشغال ها

آوین
10 ماه قبل

آخه یکی نیست بگه چینی خر همه چیو که نمی خورن

سیروس
پاسخ به  آوین
10 ماه قبل

خدالعنت کنه،این موش خوارهای عوضی رو

منمود
پاسخ به  آوین
10 ماه قبل

واقعا

ممدقلی
پاسخ به  آوین
10 ماه قبل

زارت

ناشناس
پاسخ به  آوین
9 ماه قبل

خدا لعنتشون کنه

NEDA
10 ماه قبل

میگن که خود چینی ها با روس ها این ویروس رو ساختن که البته اگر شواهد مبنی بر این حرفو کنار هم بذاریم میبینیم همچین بی راهم نیستش..مثلا یکیش همین کار کرد عجیبو غریب ویروس ویا اینکه روسیه با وجود اینکه همسایه چین هست اما هنوز کسی درگیر نشده

سیمین
پاسخ به  NEDA
10 ماه قبل

عزیزم اگه کار یه کشور باشه اونم کار آمریکاست چطوره خودشون تا مردمشون ابولا یا کرونا میگیرن چیزیشون نمیشه چون داروشو دارن..همونجور که ابولا رو ساختن انداختن به جون مردم آفریقا…مگه چین مرض داره مردم خودشو بکشه

هانی
پاسخ به  NEDA
10 ماه قبل

خانمی بهتره یه نگاه به نقشه جهان بندازی تا بلکه بفهمی که روسیه و چین همسایه نیستن
و این مزحرفات رو هم الکی بلغور نکنید

آبنبات جان
پاسخ به  هانی
10 ماه قبل

در خصوص صحبت های ایشون نظری ندارم اما درمورد شما باید بگم روسیه و چین مرز مشترک دارن و کشور های همسایه محسوب میشن پس دفعه دیگه که خواستید حرفای کسی رو نقض کنید از صحت اطلاعات خودتون مطلع باشید

محمد
پاسخ به  NEDA
10 ماه قبل

پس چرا چینی ها خودشون گرفتن؟ غیر منطقی نظر نده

سحر
پاسخ به  NEDA
10 ماه قبل

عقل داری اخه تو هرچی میشه میگید امریکا و خارج کاراوناس.اخه فکرکنید این ویروس از خفاش چینی ها خفاش خوردن اون ویروسی که اون خفاش داشته به خودش صدمه نمیزنه اما به انسان اره .بعدشم همه کشورا ویروس کرونا گرفتن پس کارکسی نیس.فقط توایران بیشتر چون اون احمقای بالادستی یه ماه قبل جلوش نگرفتن و ب مردم نگفتن تا بیشترشد

حسین
پاسخ به  NEDA
10 ماه قبل

البته ویروس موجود زندس ساختنی نیست.

Mhm
پاسخ به  حسین
9 ماه قبل

ویروس موجود زنده نیست

ایمان
پاسخ به  NEDA
10 ماه قبل

علم پزشکی هم میگه این ویروس از خفاش بوده به انسان منتقل شده. چیزی از خود ساختگی باشه چین با یک میلیاردنیم جمعیت که بیشترین. مبتلایان به این ویروس بوده از یه سوی دیگر اقتصاد خودشو بخطر نمیدازه بیاد با همکاری روس ویروسی بسازن اونم داخل خاک کشور خودشون مردم خودشو قربانی کنه هرکی گفته بدون از جهل نادانیش بوده

نوید
پاسخ به  NEDA
10 ماه قبل

آفرین

مرسانا
10 ماه قبل

واقعا ک همه چی خوردن داره اخه چقدر ……

سجاد
پاسخ به  مرسانا
10 ماه قبل

اصلا از مواد خوردنی انتقال داده نشده این ویروس رو ساختن

افسانه
10 ماه قبل

حالم ازچینی های اشغال خوربهم میخوره…کثافتا چ ویرووسی ب جونمون انداختن خدا لعنتشون کنه..هیچکس چینیارو راه نداد..ایران خودشیرین راهوبازکرده براشون😡

حمید
پاسخ به  افسانه
10 ماه قبل

عزیزم راس میگی

شکیبا
پاسخ به  افسانه
10 ماه قبل

آره بخدا ایران همه رو راه میده

محمد حسین
پاسخ به  افسانه
10 ماه قبل

آره عزیزم راست میگی

امید
پاسخ به  افسانه
10 ماه قبل

اگر کار ایرانیهای کله پاچه خور باشه چی

ندا
پاسخ به  افسانه
10 ماه قبل

دوست عزیز شما اول همه باید حالت از اون آدم هایی بهم بخوره که بخاطر منافع اجازه دادن ویروس وارد کشورمون بشه من همش میگم اونها به طور ناگهانی با ویروس آشنا شدن اما ایران با علم بر اینکه میدونست کرونا چیه با ندونم کاری اجازه داد تا از جای دوری ویروس وارد کشورمون بشه و جون مردممون رو ب خطر بندازه

سعیدقوماهوآ
پاسخ به  افسانه
9 ماه قبل

سلوم.من چیی استم. خا من تماس برقرار قوهه تا که باهم گپ کورته درباره هش.خوددان را ناراحت نکوهه.منتظر استم.۰۹۳۵*****
معن کله تاچه را بیشتر دوز داشت تا خفاش.ما اجبارا سوسگ خوردن قوهه🐽🤦‍♂️
من در ایران عشق اختیار جوماهه،و زندگی گذران آهوهه

افسانه
10 ماه قبل

چینی اشغال خور چ ویرووسی انداختین ب جونمون..خدابخیرازاین ب بعد باید منتظرچی باشیم خدا لعنتتون کنه….

محسن
پاسخ به  افسانه
10 ماه قبل

اره والله همه چی میخورنتد گوشت سگ موش مار تاره شتیدم شروع به بچه دارشدن میکنند ولی چهارماهه جنین را درمیارنتد و بالذت برای شام زن وشوهر با اب و تاب میخوردنند نوش جانشان .حالا نمیدانتد مدفع ایرانیها خوشمزه تره شاید صادرکنیم بهوچنین

رضا
10 ماه قبل

کار امریکاس

.
پاسخ به  رضا
10 ماه قبل

ایول تو پیدا کردی چی به چیه تو فردا خودتو به بهداشت کشور معرفی کن حتما شاید درمانش هم پیدا کنی با این مغزی که داری

محسن
پاسخ به  رضا
10 ماه قبل

عس نگو

هومن
پاسخ به  رضا
10 ماه قبل

خخخخخخخخخخخخخخخ

علی
پاسخ به  رضا
10 ماه قبل

اره پیاز شده ده تومن کاره اونه خخخ

علی
10 ماه قبل

من واکسن کرونا رو تولید کردم

ش
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

واقعا

اوای
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

واقعا ب ماهم بگو

A
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

افری

سجاد
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

سلام
واکسنش‌چیه؟

زهرا
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

ایول باو 🤣🤣🤣

محمد
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

اره استفاده کن وس خودت خخ

شکیبا
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

واسه ماهم بگو

س
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

باش😂

ن
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

همچنین

mmn
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

اگه توی خواب تولید کنی.

حمیدرضا
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

نه بابا

امین
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

امید وارم که همینطور باشه

Saa
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

چیزی مصرف میکنی بزار کنار هنوز جونی

ارمان
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

لایک با معنی ایرانیش

Mamali_1996
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

ساقیت کیه

سعید
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

بزنش به خودت نگیری، حیفی

بابی
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

یه دو تا دود دیگه بگیری واکسن ایدزم کشف میکنی

زهرا
پاسخ به  علی
10 ماه قبل

چی

تبسم
10 ماه قبل

چی؟

مهدی
10 ماه قبل

عجب بشر یا این همه ادعانمیتونه کاری کنه. فکر کنمکار امریکاییهاوشرکتهای دارو سازیشه

مهرسا‌
پاسخ به  مهدی
10 ماه قبل

من ک میگم کار آمریکا هس

پ

علی
پاسخ به  مهرسا‌
10 ماه قبل

منم گرفتم ولی به کسی نگفتم از کار اخراجم میکنن

ذبیح اکبری
10 ماه قبل

این ویروس ساخته شده است خود به خود نیومده جوری ساختنش که دارویی براش نباشه به زودی داروش هم میاد چون اوناکه ساختنش داروشم به فروش میرسانند.

کامی
پاسخ به  ذبیح اکبری
10 ماه قبل

اش تر خینه بخورید تا دچار کرونا نشید در کرمانشاه موجود است که آن را با دوغ گندم شلغم سیاه مخلوط و خشک مکنن و میگن تر خینه دوای درد

نسترن
پاسخ به  ذبیح اکبری
10 ماه قبل

درسته

امیر
پاسخ به  ذبیح اکبری
9 ماه قبل

احسنت

ایرانی
پاسخ به  ذبیح اکبری
9 ماه قبل

خدا شفات بده انشالله

يسنا
10 ماه قبل

واقعا ترسناک اونم با وضع ایران که زیاد اماده ی مقابله با کرونا نیست

سعید
پاسخ به  يسنا
10 ماه قبل

با این مواد غذایی هایی که ما مصرف میکنیم با سرما خوردگی میمیریم حالا کرونا رو کجای دلمون بزاریم

هلن
پاسخ به  يسنا
10 ماه قبل

میگن دو درصد کشنده ست!!! ۴۳ نفر گرفتن ۸ نفر فوت شدن!!! من ریاضیم خرابه یا دو درصد و برای دوستان بعد توضیح دادن!!!؟!؟؟

امیر
پاسخ به  يسنا
10 ماه قبل

فقط انبرنساع خوبش میکنه

🐺🐺
10 ماه قبل

هم وطن عزیز چینی ها یک عمره دارن خفاش میخورن هیچیشون نشده یکم فکر کنید خوب

محسن
پاسخ به  🐺🐺
10 ماه قبل

بله خفاش خوردنند ولی جنین چطوره موش چطور سگ چطوره شما هم کمی فکر کنید

سحر
پاسخ به  🐺🐺
10 ماه قبل

توام فکر کن قبلا خغاش نمیخوردن تازه شروع کردم عاقل تست کردن وقتی میگن خفاش چرا الکی شایع میکنید کار امریکاس بدبختا عرضه هیچکاری ندارید هکه چیو میندازید گردن امریکا

ایرانی
پاسخ به  🐺🐺
9 ماه قبل

لطفا برید در رابطه با ساختار ویروس ها کمی مطالعه کنید و بعد نظر بدهید و بگید ساختگیه .

میرا
پاسخ به  🐺🐺
9 ماه قبل

سوال منم هست!!

زینب
10 ماه قبل

خخخ
دم خدا گرم دید نه با اتوبوس میبوس هواپیما قطار سیل زلزه نسلمون منقرض نمیشه گفت بزار یک ویروس بندازم به جونشونشون خود به خود بمیرن

م ر
پاسخ به  زینب
10 ماه قبل

خخخخ زه مار نوبت تو هم میشه خیلی زود

زهره
10 ماه قبل

چینی های کثافت اشغال خور خدالعنتتون کنه انشاالله
شماهمیشه کارتون اشغال خوردن بود حالا چی شد یهو ویروس کرونا گرفتید چه اسمی هم گذاشتید
همه اش نقشتون هست این ویروس خودساختگی هست وداروش هم هست ووجود داره اما فعلا میخواهین همه درگیر این ویروس بشن بعد با افتخاربگن ما این دارو رو ساختیم وبه هرقیمتی بفروشن خر خودتونید
ودرجمله ی اخرم میگم مرگ بر امریکا هرچی میکشیم از دست این امریکا هست
انشاالله ترامپ ویروس کروناا بگیری وبرات تویکی صددرصد کشنده باشه انشاالله انشاالله ترامپ کثافت

محسن
پاسخ به  زهره
10 ماه قبل

اره والله ولی دلرو ویرس برای خفاش و سگ و مار هست اگرهم باشه پس داروی ویرس جتین چی این لجنها جنین خودشان را در میارنند شام با اقا خانم میل میکنند بخاطر مغوی بودنش

علیرضا
پاسخ به  زهره
10 ماه قبل

راجب ساختگی بودنش خودم هم نمیتونم نظر بدم اما بهتره اینم بدونی که اکثر بیماری های ویروسی دارو ندارن اونایی هم که دارن به صورت غیر مستقیم فقط عوارض بیماریو کم میکنه تا به بدن فرصت بده تا باهاش مبارزه کنه در ضمن وقتی به مردم یک کشور برای فرهنگ ورسوم جامعش توهین میکنی مثل این میمونه یکی بیاد به ایرانی ها چون کله پاچه میخورن فحش بده وبگه عجب مردم نجسی
پ.ن:شیوع این بیماری هم ربطی به این کاره چینیا نداره وگرنه چینیا چند صد ساله خفاش که سهله موش،سگ ،جنین وحشره میخورن و ویروسه که جهش پیدا کرده

مهدی
پاسخ به  علیرضا
10 ماه قبل

اولا کله پاچه نجس نیست و اگه ایرانی ها هم خام خوری که سهله زنده خوری کنن از خوک هم نجس ترن دوما اگه چیزی سبب آسیب رسوندن به دیگران بشه توهین به فرهنگ هیچ باید همچین آدمایی رو از بین برد

علیرضا
پاسخ به  مهدی
10 ماه قبل

من یه سوال دارم شما از کجا فهمیدید کله پاچه نجس نیس ایا دارید از دیدگاه دینی میگید اگه اینطوره من اینو رد نمیکنم منظورم اینه اگه یه کسی که ایرانی نباشه این فکرو میکنه و دلیل اینکه کله پاچه واسه ما عادیه وحتی خوشمزس اینه که تو فرهنگمون بوده واز اول بچگی باهاش مواجه بودیم واسه چین هم همین طوره ویه چیزیه که جزو هنجار های جامعشونه ولی باز به این معنی نیس که همه ی چینیا اینجورین همون طور که تو ایران همه کله پاچه خور نیستن

مهدی
پاسخ به  علیرضا
10 ماه قبل

این که حیوون حلال گوشته مگه اینکه جای مکروهی داشته باشه که اون هم حروم نیس و نجس فقط مکروهه و کله پاچه اینطور نیس می دونید که. بعدهم یه کشور مسلمون رو با غیر مسلمون مقایسه نکنید چون فرهنگ اسلام خیلی غنی تر از هر فرهنگی هست. نه دین و آیین اونها که به هیچ جنبده ای رحم نمی کنن حتی با وجودی که می دونن براشون گاها ضرر هم داره

Kookie☆
پاسخ به  زهره
10 ماه قبل

اسن وسط آمریکا چیکارس؟
اونایی که باید ویروس و بگیرن همین رهبر و رییس جمهورن که همه جوره مارو بدبخت کردن چینی هاعم ریدن بیشتر به زندگیمون.

محمد
پاسخ به  زهره
10 ماه قبل

به خدا توکل داشته باشید ماباید عقیده و باور راسخی داشته باشیم تا پروردگار اراده به عملی ننماید فعلی خلق نخواهد شد. خدا با مسلمانان واقعی است تنهامون نمیزاره.

ایرانی
پاسخ به  زهره
9 ماه قبل

خدا شفات بده انشالله

مهدی
10 ماه قبل

سلام دیدار به قیامت با یک مرگ دسته جمعی الان بهترین موقع برای توبه و استغفار هست ان شاء الله خدا قبول کنه توبه و ترک گناه حتی کوچکترینش. و دعای دسته جمعی برای ظهور امام زمان عجل الله تعالی نمی دونم چرا همه غافل شدیم که در بهترین وبد ترین شرایط ظهور امام زمان کارساز هست. اللهم عجل لولیک الفرج الهی آمین

آرش
پاسخ به  مهدی
10 ماه قبل

موافقم اللهم عجل لولیک الفرج

صادق
پاسخ به  مهدی
10 ماه قبل

سلام به نظر من ویروس کرونا دست غیب و دست انتقام خداست برای مسئولین بی کفایت و بی شرف کشورمان که در آن تر و خشک رو با هم میسوزونه الهی همشون بگیرند و بمیرند و درس عبرتی برای بقیه باشه که بروند توبه کنند شاید خدا یه رحمی بهشون بکنه هر چند اونا به مردم بدبخت و مظلوم و مستضعف رحم نکردند

بی نشان
پاسخ به  مهدی
10 ماه قبل

شرایط سخت شد مردم شریف ایران یاد خدا افتادن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

ایرانی
پاسخ به  بی نشان
9 ماه قبل

داداش ما خیلی وقته تو شرایط سختیم … ، شاید شما یاد خدا نبودی .

مهناز
پاسخ به  مهدی
10 ماه قبل

ببینین هیچکدوممون از این ویروس جون سالم بدر نمیبریم… منم فکرمیکردم نمیگیرم همه جوره هم رعایت کردم از خونه هم بیرون نیامدم اما گرفتم الان… ببینین از اونی که فکرشم میکنید بدتره. تب بالارونده که قطعم نمیشه تا بکشه و خفگی

مهدی
پاسخ به  مهناز
10 ماه قبل

خدا همه ی مریضا و شفا بده برادر من هم فکر میکنه گرفته هر چی خدا بخاد

علی
پاسخ به  مهدی
10 ماه قبل

شماجاماهم دعاکن برو قم

رامین
پاسخ به  مهدی
9 ماه قبل

چرند نگو که هرچی میکشیم از شما مذهبیای خشک مقدسه….. بخاطر چهارتا طلبه چینی
که تو قم درس حوزه میخونن خبر مرگشون…. یک کشور درگیر شد…. بیشرف ها

aaa
پاسخ به  رامین
9 ماه قبل

می خواهی آمارت را بدهم به وزارت اطلاعات . گنده تراز دهنتت حرف نزن

m
10 ماه قبل

دقیقا چجوری میکشه

Unknown
10 ماه قبل

این یه جنگ بیولوژیکه و این ویروس ساختگیه وگرنه چینیا همیشه ازین آتو آشغالا میخوردن یه فیلم بود به اسم شیوع که دقیقا چند سال پیش ساخته بودن که ماجراش مثل همین کرونا بود و یه رمان علمی تخیلی دیگه به نام چشمان تاریکی

مرگ بر چین
پاسخ به  Unknown
10 ماه قبل

به آمریکا چه ربطی داره؟ شیطان بزرگ الان چینه که اقتصاد و سلامتی مردم تو دنیا رو داره نابودمیکنه…

بی نام
10 ماه قبل

منتظر یه زلزله باشیم.به خاطر اینکه فکر مردمو از کرونا منحرف کنن یه زلزله میاد که مردم مشغول اون بشن کرونا رو فراموش کنن😉😉

حسام
پاسخ به  بی نام
10 ماه قبل

سلام دوستان یادتونه یه زمانی بچه دزدی بود همه فکرشون مشغول این بود حالا هم این ویروس رو آوردن همه رو درگیر این ویروس کردن آنچه این چیزا رو به پیش ما میکشه فقط نحوه تمرکز ما روی این هستش که گسترش پیدا میکنه چه ویروس باشه چه چیز دیگه .بیخیال شید .

آرمین
پاسخ به  بی نام
10 ماه قبل

واقعا حرفتون درست ومنطقی هست همه مقامات کشورها یه مشت آشغالن ک فقط به،نفع خودشون کارمیکنن

کیا
پاسخ به  بی نام
10 ماه قبل

خدا خودت کمکمون کن من خیلی میترسم واقعا امکانات ایران ضعیفه و امادگیشو نداره

امیر ارسلان
10 ماه قبل

سلام من دیابت دارم چند روز پیش در یه همایش چند صد نفری بودم و با افراد خیلی زیادی در ارتباط بودم از روزی که اومدم از همایش قند خونم بطور عجیبی پایین اومده با اینکه مصرف انسولینو تقریبا به نصف کمتر رسوندم همش افت قند دارمو هیچ کار سخت هم انجام نمیدم در هر دو ساعت قند خونمو چک میکنم از ۷۰ بالاتر نمیاد حتی با خوردن دو تا نوشابه ی قوطی و به زور روزی دو بار بتونم ادرار کنم در صورتی که قبلا با خوردن نصف نوشابه تکرور ادرار میگرفتم آیا کسی هست که راهنمایی کنه ممنون… بیشتر بخوانید »

علی
پاسخ به  امیر ارسلان
10 ماه قبل

سلام.داداش یکم گیاه بومادران بگیر دم کن با نبات بخور تنظیم میشی.چون خیلی تلخه و افت قند پیدانکنی بانبات بخوری بهتره

مهد
پاسخ به  امیر ارسلان
10 ماه قبل

خدا بهمون رحم کنه

حامد
10 ماه قبل

مافرداپس فرداهم دچارسیل هستیم این چه بدبختی بود

حسین
10 ماه قبل

سلام برای ویروس های دیگه هم درمانی قطعی نیست.اینکه کار خود چین در ساخت ویروس باشه اشتباه . الآن تنها راهی که روبروی ماست که خودمون و خانواده رو به هر طریقی دربرابر این ویروس حفظ کنیم و امیدی به هیچ کس نداشته باشیم که نیست.

احسان
10 ماه قبل

فقط همین مونده بود رو سنگ قبرمون بزنن میدن چین😅

ویدا
10 ماه قبل

ملت ما بافرهنگ هستند و همه با رعایت نکات بهداشتی به امید خدا از این بحران عبور می کنیم. همه با هم و در کنار هم باشیم

بی نام
10 ماه قبل

از اون چیزی که به وجود آمده پادزهرشم تو خودش هست

طاها
10 ماه قبل

کار امریکاییهاس فیلم شیوع ساخته ی آمریکا هم همینو میگه خدا لعنتشون کنه تا می بینن یه کشوری پیشرفت می کنه به جای اینکه تلاش کنه خودشو جلو بکشه یه ویروس می ندازه جلوی مردم تا سرگرمشون کنه و خودشون پیشرفت کنن

همه
پاسخ به  طاها
9 ماه قبل

آخه آدم نفهم آمریکا چطور ویروس ساخته که بخواد پیشرفت کنه ؟ در ضمن آمریکا برا چی باید بر علیه خودش فیلم بسازه ؟ تو اگه خیلی باهوشی پاشو برو کمک مردم کن بجای اینکه دری وری بگی .

طاهره
10 ماه قبل

آه خدا به داد بنده های بی گناهش برسه آخه خدایا ما چ گناهی کردیم این چینی ها یه گهی خوردن ب ما چ آخه من فک میکنم این ها همش کاره خداست آخه گناه زیاد شده اخرلزمان شده خدایا به هممون رحم کن ترحم کن خداجونم

Jalaludin
10 ماه قبل

هیچ وقت طبیعت جنگ با بشر را شروع نمیکند
ویروس دست ساخت بشر است
دست ساخت آمریکا
آمریکا جنگ بیولوژیکی را با ایران شروع کرده است

همه
پاسخ به  Jalaludin
9 ماه قبل

شما الآن طبیعت هستی ؟ تا حالا تو عمرت یه مستند دیدی ؟

صادق خان
10 ماه قبل

همش بایدسرمردم گرم یه داستانی باشه یه بارسیل،لزلزله،ترور،بمب گذاری،نمیدونم تحریموهزارتاداستان باورنکردنی الانم که کرونا پس تاداستان بعدی جورشه مراقب باشیدابچه های قندعسل

صادق خان
10 ماه قبل

همش بایدسرمون گرم یه داستانی باشه یه بارسیل،ابولا،زلزله،قتل،ترور،بمب گذاری،تحریموهزارتاداستان باورنکردنیه دیگه بچه های عزیزتاداستان بعدی جورشه خدانگهدارتون

ReYhAnEH
10 ماه قبل

اون کشوری که فیلمشا ساخت واکسنشم داره

بهمن
10 ماه قبل

سلام به همه
تو این مملکت که هر لحظه اش مرگو زندگی ……
ما خانه به دوشان غم سیلاب نداریم…..

اقبال
10 ماه قبل

من اقبال دشتیاری هستم از تالش هشتپر استان گیلان . نظر شخصی من این هست پزشکان و ویروس شناسان ما میتوانند واکسن ویا پادزهر کرونا ویروس را از خون بچه ها بگیرن وبه بدن افراد مسن ویا ضعف سیستم ایمنی تزریق نمایند
تا فرد بهبود یابد .

الهام
پاسخ به  اقبال
6 ماه قبل

اقبال جان اولا محل زندگیت به ما چه ربطی داره؟ در ثانی ،بنظرت این ایده قبلا به ذهن هزاران دانشمند در سراسر دنیا نرسیده ؟ قبل از اظهار فضل، بیشتر فکر کنید

رسول
10 ماه قبل

سلام رسول هستم امسال بد ترین وپر ماجراترین سال برایه ایرانی ها بود اولش هم با سیل شروع شد سالی که نکوست از بهارش پیداس ارزو میکنم هیچ ایرانی مریض نشه

سامان
10 ماه قبل

آخرشم دقیق نگفت و متوجه نشدیم چطور آدمو می کشه…

سامان
10 ماه قبل

آخرشم دقیق نگفت و متوجه نشدیم چطور آدمو می کشه…لطفا برام بفرستید…

Ramin
10 ماه قبل

این چینی های *** کوچیک دیگه خفاش چی بود خوردین../؛

سعید سریری
10 ماه قبل

اصلا آمادگیشو ندارن،اصلا،نمیدونم اگه برای عزیزام اتفاقی بیفته چیکار کنم،خودمم اگه بمیرم میشم دردسر برای خانوادم تو این شرایط،دوستان اوضاع خطرناکتر از این حرفاس،شستن دستم درست،ولی خوب فکر کنید همش کشکه،کشک

احسان
پاسخ به  سعید سریری
10 ماه قبل

این ویروس به سیستم تنفسی بدن حمله میکنه وسیستم ایمنی بدن به جای حمله به ویروس اشتباها به ریه حمله میکنه وبدن مجبور میشه از قلب برای کشیدن وپمپاژ خون کار و فعالیت بیشتری بطلبه و درنتیجه قلب از کارمیافته

امیره
10 ماه قبل

آیا تا الان دارویی برای ویروس کرونا پیدا نشد