دوربین 360 درجه ماشین ها چگونه کار می کند؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که جای پارک بسیار کوچکی نصیب‌تان شود و طوری در آنجا گیر کنید که در نهایت نه راه پس داشته باشید و نه پیش؟! همه ساله شاهد بزرگ‌تر شدن ابعاد ماشین‌ها هستیم. خودروهای SUV و سدان‌های فول سایز محبوبیت بیشتری پیدا کرده و هر اندازه که بزرگ‌تر می‌شوند، دردسرشان هم برای پارک در مکان‌های کوچک سخت‌تر می‌شود. اینجاست که فناوری کمکی برای پارک کردن به سراغ‌تان می‌آیند. یکی از این فناوری‌ها، دوربین‌های 360 درجه بسیار موثر و مفیدی هستند که دید واضحی از موقعیتی که در آن قرار دارید به شما می‌دهند. احتمالاً تا به حال در مورد این دوربین‌ها شنیده‌اید، اما اگر نمی‌دانید که نحوه کارکرد دوربین 360 درجه ماشین ها به چه صورت است، با ما در دیجی رو همراه باشید.

تجربه پارک بدون دغدغه

کمک پارکینگ‌ها مفهوم جدیدی نیستند. هر نسل جدید خودرو، سیستم کمک پارکینگ جدیدی دارد. اگر بخواهیم این قضیه را تاریخی بررسی کنیم باید بگوییم که برای اولین بار چرخ پنجم پارک در دهه 1930 نوعی از کمک پارکینگ‌های عجیب و غریب بود و حالا که در قرن بیست و یکم هستیم، دستیار پارکینگ شما از جدیدترین فناوری روز دنیا مانند سنسورهای اولتراسونیک و البته دوربین‌های 360 درجه استفاده می‌کند.

طبق مقررات فدرال آمریکا در سال 2018 تمام وسایل نقلیه جدید باید به دوربین‌های عقب و نمایشگرهای ویدویی مجهز شده باشند. اما برخی از خودروسازان گام را فراتر گذاشته و تصمیم گرفتند با اضافه کردن چند دوربین اضافی برای ارائه دید 360 درجه به رانندگان خود، رانندگی و به خصوص پارک کردن را راحت‌تر کنند.

کارخانه‌های ماشین‌سازی مختلف، نام‌های متفاوتی را برای این فناوری در نظر گرفته‌اند که از جمله این نام‌ها می‌توان به دید چشم پرنده، نمای کلی، نمای برتر و مانند این‌ها اشاره داشت. اما نکته اصلی اینجاست که هر جا این نام‌ها را شنیدید باید بدانید که در واقع به یک فناوری تقریباً یکسان اشاره دارند.

دوربین 360 درجه ماشین ها چگونه کار می کنند؟ 1

دوربین‌های 360 درجه چگونه کار می‌کنند؟

سیستم دید دوربین 360 درجه ماشین از مجموعه تصاویر دریافت شده از دوربین‌های متعددی که در اطراف خودرو تعبیه شده‌اند تشکیل شده است. این دوربین‌ها طبق یک محاسبه اصولی در نقاط استراتژیک روی یک خودرو نصب می‌شوند تا دید وسیعی به شما داده و از طریق آن‌ها بتوانید نقاط کور را هم ببینید. این نقاط معمولاً جلو پنجره، زیر آینه‌های بغل و انتهای عقب خودرو هستند.

بخش اصلی کار در کامپیوتر ماشین قرار دارد؛ جایی که این تصاویر جداگانه تبدیل به یک تصویر 360 درجه یکپارچه می‌شوند. نرم‌فزارهای موجود در کامپیوتر ماشین این تصاویر را از دوربین‌های مختلف دریافت کرده و طی یک سری فرآیندهای خاص این عکس‌ها را کنارهم برایتان قرار می‌دهند تا پارک کردن راحت‌تری را تجربه کنید.

درهم‌ریختگی‌های ناشی از لنز واید حذف شده و قسمت‌های روی هم افتاده نیز برش می‌خورند. در نهایت یک تصویر واقعی و درست به شما تحویل داده می‌شود که بتوانید به راحتی محیط اطراف خودروی خودتان را مشاهده کنید. حالا بدون کوچک‌ترین زحمتی تصمیم بگیرید که آیا به اندازه کافی ماشین را جلو برده‌اید یا هنوز هم باید بیشتر رانده شود.

توجه داشته باشید که تصویر 360 درجه ممکن است به خودی خود کاملاً دقیق نباشد اما همکاری این تصاویر با حسگرهای تعبیه شده در اطراف خودرو و البته امکان جابه‌جایی بین دوربین‌های مختلف برای نماهای متفاوت ایرادات آن را برطرف کرده و باعث می‌شود تا به تمامی نقاط کور دسترسی داشته باشید و نهایتاً راحت‌تر پارک کنید.

دوربین 360 درجه ماشین ها چگونه کار می کنند؟ 2

آیا می‌توان یک دوربین 360 درجه روی ماشین خود نصب کرد؟

کیت‌های دوربین 360 درجه مختلفی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را از مراکز مربوطه خریداری کرده و روی خودروی خود نصب کنید. این کیت‌ها شامل یک دسته دوربین و یک کنترلر برای اتصال دوربین‌ها به سیستم اطلاعات خودروی شما هستند.

در مورد کیفیت این دوربین‌ها باید بگوییم که وقتی صبحت از کیفیت و دقت به میان می‌آید، انتظار نداشته باشید که دوربین‌های 360 درجه به خوبی دوربین‌های فابریک کارخانه‌ها باشند؛ چراکه دوربین‌های کارخانه‌ای مختص خودروی خاص طراحی شده و ابعاد خودرو را به همراه سایر سنسورهای موجود روی آن در نظر می‌گیرند. علاوه‌براین دوربین‌ها توسط سازنده بارها روی خودرو تست شده‌اند.

با وجود این‌که دوربین‌های 360 درجه پس از فروش به اندازه دوربین‌های فابریک دقیق نبوده و کار کردن با آن‌ها کمی مشکل به نظر می‌رسد اما قطعاً وجود آن‌ها بهتر از نبودنشان است و پارک کردن را برایتان ساده‌تر می‌کند.
دوربین 360 درجه ماشین ها چگونه کار می کنند؟ 3

دوربین 360 درجه پارک کردن را آسان می‌کند

دوربین 360 درجه ماشین با سیستم دیدی که در اختیار شما می‌گذارد، رانندگی راحت‌تر و مطمئن‌تری را به همراه خواهد داشت چراکه دید بهتر از محیط اطراف و نقاط کوری که در آینه‌های سنتی دیده نمی‌شوند را به راحتی مشاهده خواهید کرد. این سیستم به شما کمک می‌کند تا از تصادفات احتمالی در حین پارک کردن به طرز قابل توجهی کاسته شود و به همین دلیل هم با نصب و استفاده از آن‌ها در هزینه و زمان صرفه‌جویی خواهید کرد.

علاوه بر سهولت پارک کردن، وجود دوربین‌ها امنیت بیشتری را به خودروی شما می‌دهد، به حدی که ممکن است بعد از  نصب دوربین 360 درجه به فکر خرید چند دوربین اضافی برای داشبورد ماشین خود هم بیفتید!

منبع Makeuseof
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها