چگونه کاریزماتیک باشیم و همه را به خود جذب کنیم؟

کاریزماتیک چیست؟

آیا تا به حال با افرادی که شخصیتی کاریزماتیک دارند برخورد کرده‌اید؟ به نظر می‌رسد این اطراف ذاتا با کاریزمای درون به دنیا آمده‌اند، اما امروز می‌خواهیم به شما بگوییم که هر فردی می‌تواند کاریزمای درون خود را ارتقاء دهد. شما تنها با آشنایی با چند نکته، تمرین کردن آن‌ها و اعمال این نکات در رفتار فردی خود می‌توانید آدم‌های اطرافتان را همانند آهنربا جذب کرده و حس اعتماد و داشتن شخصیت موثر را در آن‌ها بیدار کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند نکته‌ی بسیار کاربردی در این زمینه آشنا شوید و از حالا به بعد جزء همان افراد کاریزماتیکی باشید که آرزویش را داشتید!

بیشتر بخوانید: 10 کاری که افراد دوست‌داشتنی هرگز انجام نمی‌دهند!

به خاطر داشته باشید که افراد با کاریزما به دنیا نمی‌آیند بلکه کاریزما چیزی است که شما با یادگیری و تمرین در شخصیت خود اعمال می‌کنید.

هر وقت با شخصی دوست داشتنی آشنا شدید که دلیل علاقه‌ی خود به آن فرد را به طور دقیق نتوانید توضیح دهید، شما قطعا با یک فرد کاریزماتیک در ارتباط بوده‌اید. شما هم می‌توانید کاریزماتیک باشید و تنها کاری که نیاز دارید در مورد این موضوع انجام دهید، این است که چند نکته‌ی خاص را روی رفتار و برخورد خود با دیگران اعمال کنید. کاریزما در رفتار و گفتار شماست. کاریزما دقیقا همان کاری است که شما انجام می‌دهید. به عبارت دیگر می‌توان گفت نوع رفتار و عملکرد بوده که از شما یک فرد کاریزما می‌سازد. نحوه‌ی برخورد فیزیکی شما، برخوردهای اجتماعی، ناخودآگاهتان و همچنین شیوه‌ی رفتارتان با بقیه‌ی مردم، همگی در ارنقاء کاریزمای درون شما نقش عمه‌ای ایفا می‌کنند.

کارشناس رفتاری و نویسنده Olivia Fox Cabane داستان بسیار جالبی را از ستاره‌ی محبوبی که نامش برای همه آشنا است یعنی مرلین مونرو (Marilyn Monroe) نقل می‌کند:

چگونه کاریزماتیک باشیم و همه را به خود جذب کنیم؟

در ساعت شلوغی روزی، مرلین مونرو یکی از عکاسانش را به همراه خود در Grand Central Station در نیویورک داشت. ایستگاه بسیار شلوغ بود و عده‌ی زیادی در آن تردد می‌کردند، اما نکته‌ی جالب این بود که کسی وی را شناسایی نکرد. مرلین مونرو نیز بدون انجام هیچگونه حرکت جالب توجهی سمت ایستگاه مورد نظر خود حرکت کرد بدون اینکه کسی حتی متوجه حضورش شود.

Cabane در ادامه اظهار دارد:

مونرو سعی داشت تا نکته‌ای را به ما گوشزد کند. نکته‌ی مهم این‌جا بود که مرلین مونرو می‌توانست انتخاب کند تا به عنوان فرد مهم در میان جمعیت دیده شود یا به عنوان همان Norma Jean Baker (نام حقیقی وی) ساده حتی در شلوغ‌ترین مرکز شهر به نظر برسد. آن روز در ایستگاه مترو، او تصمیم گرفت تا Norma Jean باشد اما وقتی که به روی صحنه برگشت، تصمیم گرفت تا مرلین مونرو درون خود را بیدار کند. سپس با زیرکی از عکاس خود پرسید که آیا دوست دارد مرلین مونرو را ببیند؟ بعد از پرسیدن این سئوال او با ژست گرفتن و حرکات منحصر به فرد خود همانند آهن ربا تمامی توجه‌ها را به سمت خود جلب کرد. مردم داخل ایستگاه مترو همگی ایستادند و محو درخشش و زیبایی این ستاره‌ی بی نظیر شدند.

در این که مرلین مونرو (Marilyn Monroe) زیبا بود هیچ شکی نیست، اما او می‌خواست ثابت کند که کاریزما چیزیست که شما آن را خلق کرده و بدست می‌آورد، نه چیزی که با آن بدنیا می‌آیید! تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که مرلین مونروی وجودی خودتان را از درون Norma Jean Baker بیرون بکشید. مطمئنن او در درون شماست پس باید تمرین کرده و آن را پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید که به هر حال در این مسیر شما به اندکی جسارت و شجاعت احتیاج دارید. ارتقاء کاریزما در واقع روندی است که باید تمام کارهایی را که انجام می‌دهید را زیر ذره‌بین بگذارید و به دقت به آن‌ها توجه کنید.

ممکن است خیلی از چیزهایی که در این پروسه در رفتار خود مشاهده می‌کنید، خوشتان نیاید اما به خاطر داشته باشید که هرگز نباید خود را به خاطر این رفتارها سرزنش کرده و بکوبید. توجه داشته باشید که در این روند قرار نیست شخصیت خود به عنوان یک انسان مورد تغییر قرار دهید، بلکه تنها کافیست شیوه‌ی ارتباط برقرار کردن خود با آدم‌های اطرافتان را تغییر دهید.کاریزماتیک

استاد هنر « حضور در لحظه » باشید

لحظه مهم‌ترین جنبه‌ی کاریزما به شمار می‌رود. گام دوم بعد از حضور، اعتماد به نفس بوده که جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده است. حضور به معنای تعامل واقعی با بقیه‌ی آدم‌ها است. به ویژه شما باید به دیگران نشان دهید که تمام توجه‌هتان به آن‌هاست و این موضوع بدون اعتماد به نفس امکان‌پذیر نیست. زیرا بدون آن شما به عنوان فردی خجالتی و بی علاقه به ارتباط با دیگران به نظر می‌رسید. پس نکته‌ی حائز اهمیت در این بخش این است که حتما ویژگی حضور در لحظه و اعتماد به نفس را تقویت کرده و تمرین کنید.

هنگامی که بحث از کاریزما می‌شود ممکن است فکر کنید که باید خیلی عالی به نظر برسید اما در حقیقت کاریزما بدین معنا نیست که ویژگی‌های مثبت خود را به نمایش بگذارید، بلکه باید سعی کنید به سایر افراد حس خوب ببخشید. کاریزمای واقعی باعث ایجاد حس خوب در افراد می‌شود. به عبارت دیگر افراد بعد از پایان تعامل با شما، حس بهتری نسبت به خود دارند.

حقیقت این است که انسان‌ها دوست دارند تا راجع به خودشان صحبت کنند. افرادی که در زندگی شما کاریزماتیک و دوست داشتنی هستند به شما این اجازه را می‌دهند تا راجع به خودتان صحبت کنید. مثبت اندیش باشید، انتظارات خود را متوقف کنید و تمام حواستان را به شخص مقابل بدهید. کاریزما به همین سادگی است!

به تمام صحبت‌های طرف مقابلتان توجه داشته باشید. برای سهولت این‌کار تصور کنید که در حال تماشای فیلم و یا کتاب خواند هستید، باید به آرامی شخصیت اصلی را بشناسید. روی توجه‌تان سرمایه‌گذاری کنید و روی صحبت آن‌ها متمرکز شوید. مهم‌تر از همه هیچ‌گاه در حین صحبت افراد به جوابی که می‌خواهید به آن‌ها دهید فکر نکنید این کار ممکن است در ابتدا خیلی کاربردی به نظر بیاید ولی تنها باعث می‌شود تا افراد حس کنند که شما به آن‌ها گوش فرا نمی‌دهید. باید بین این دو عمل تعادل ایجاد کنید. نمی‌توانید تمام روز به صحبت‌های بقیه گوش فرا دهید! اینکه باید چگونه با آن‌ها صحبت کرده و با اعتماد به نفس ابراز وجد کنید نیز بسیار حائز اهمیت است.

اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

داشتن اعتماد به نفس کافی در کاریزماتیک شدن شخصیت شما نقش به‌سزایی دارد اما همان‌طور که می‌دانید ساختن آن خیلی کار آسانی نیست! در این مرحله از اعتماد به نفس شما نباید مغرور و گستاخ باشید در عین حال نیز نباید مثال افراد خجالتی یا ترسو نیز به نظر بیایید. همه‌ی این‌ها در نهایت به احساسی که به خود دارید، مرتبط می‌شود. برای ایجاد حس خوب درونی و همچنین ساخت اعتماد به نفس، کافیست سعی کنید به طور منظم ورزش کنید، از لباس‌هایی استفاده کنید که در آن‌ها احساس راحتی دارید و سعی کنید در مورد مسائلی صحبت کنید که درک خوبی از آن‌ها دارید. همه‌ی این موارد در کنار هم و تمرین مکرر آن‌ها در ساخت اعتماد به نفس درونی نقش به سزایی خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که نیازی نیست مدام تنها راجع‌به مسائلی که در مورد آن‌ها اطلاع دارید صحبت کنید، سعی کنید در حین حفظ اعتماد به نفس خود، در مورد مسائلی که کنجاو هستید نیز با بقیه‌ی افراد صحبت کنید. اکثر افراد هنگامی که وارد مکالمه‌ای می‌شوند که از آن اطلاعی ندارند، استرس می‌گیرند و سریعا به جای آن‌‌که کاملا با نداشتن اطلاعات راجع به موضوع خاص احساس راحتی کنند، شروع به جبهه گیری ‌کرده و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. اگر در این موارد از حالت دفاعی خود به حالت کنجکاوی تغییر فاز دهید، بسیار با اعتماد به نفس‌تر در نظر سایر افراد دیده می‌شوید! جدای از این موضوع، کنجکاوی یکی از علائمی است که باعث می‌شود شما حالت حضور در جمع خود را پررنگ‌تر کنید. جالب است که بدانید در این حالت در حالیکه مستقیما لازم نیست دنبال جوابی در ذهن خود باشید، به طور کامل در مکالمه شرکت دارید.کاریزماتیک

افرادی که دارای اعتماد به نفس و کاریزما هستند، هدفمند زندگی خود را می‌گذرانند. Jordan Lejuwaan توصیه می‌کند تا چیزی را انتخاب کنید که هر روز به شما انگیزه دهد و به دنبال هدف خود بروید:

یک علت، هدف یا دیدگاه را انتخاب کرده و آن را زندگی کنید. به چیزی که انتخاب کرده‌اید باور داشته باشید و بعد از آن خواهید دید که هر حرکت شما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از هر کاری که انجام می‌دهید مطمئن باشید و به بقیه هم نشان دهید به کاری که می‌کنید کاملا اطمینان و باور دارید. جوری وانمود کنید که می‌دانید هدفتان چیست و به کدام سمت می‌روید حتی اگر 100% هم از این موضوع اطمینان نداشته باشید!

افرادی که دارای کاریزما هستند، همیشه نمی‌دانند که قرار است چه کاری انجام دهند اما جوری به نظر می‌آید که گویا از هر قدم خود کاملا اطمینان دارند. به یاد داشته باشید که اگر شما وارد یک سناریو شده‌اید پس باید جوری رفتار کنید که تمام نمایش‌نامه را از بر می‌باشید. همه‌ی ما لحظاتی داریم که در بعد از انجام کاری به خودمان می‌گوییم «کاملا احمقانه بود!». اکنون وقت آن رسیده که آن لحظات را به طور کامل از ذهن خود پاک کرده و به دست فراموشی بسپارید. مطمئن باشید بعد از انجام این کار رفتار شما به طرز قابل توجه‌ای دستخوش تغییرات بزرگی خواهید شد. اعتماد به نفس در واقع یعنی با خودتان و هر کاری که انجام می‌دهید راحت باشید! به خاطر داشته باشید که اگر بتوانید اعتماد به نفس را در خود تقویت کنید، نصف بیشتر مسیر کاریزماتیک بودن را پیموده‌اید!

به مبانی مکالمه و تکنیک‌های صحبت کردن تسلط داشته باشید

افراد کاریزماتیک کسانی هستند که می‌دانند دقیقا چگونه با مردم صحبت کنند. این افراد می‌دانند که چگونه باید آغازگر یک مکالمه از جای درست باشند و در عین حال راحتی بقیه افراد را نیز در این مکالمه ایجاد کنند. اگر در مراحل اولیه‌ی شروع یک مکالمه به مشکل برخوردید، باید حتما تمرین کنید. این مرحله ممکن است کمی برایتان سخت باشد اما به خاطر داشته باشید که اگر به اندازه‌ی کافی شجاعت و جسارت به خرج دهید و از لحاظ ذهنی خود را آماده کنید، خیلی برایتان لذت بخش خواهد بود. در ابتدا ممکن است انجام این کار برایتان سختی‌هایی را نیز به همراه داشته باشد اما بعد از چند بار تکرار، تمرین و تجربه همه‌چیز برایتان راحت‌تر و بهتر پیش خواهد رفت!

اگر نمی‌دانید که یک مکالمه را چگونه باید آغاز کنید، خلاقیت را به میان بیاورید. اول از همه به این که دوست دارید راجع‌به چه مسائلی صحبت کرده یا اصلا حرفی به میان نیاورید! قطعا مسائلی وجود دارند که حرف زدن در مورد آن‌ها باعث احساس ناراحتی در شما می‌شود. به یاد داشته باشید که این‌گونه مسائل احتمالا طرف مقابلتان را نیز ناراحت خواهد کرد پس هرگز حرفی از آن‌ها به میان نیاورید. اگر چیزی برای آغاز مکالمه به ذهنتان خطور نمی‌کند می‌توانید از قواینن فلسفی، تاریخی و تشبیهی استفاده کنید. برای جلوگیری از به وجود آمدن سکوت معذب کننده، هر کاری از دستتان بر می‌اید انجام دهید.

افراد خوش صحبت معمولا تجربیات و داستان‌هایشان را با مردم به اشتراک گذاشته و همچنین از حس شوخ طبعی خود برای جذابیت بیشتر مکالمه استفاده می‌کنند. در این میان به خاطر داشته باشید ک اگر در حین مکالمه از گفتن یک شوخی یا جوک خیلی مطمئن نیستید، به هیچ عنوان آن را مطرح نکنید. اگر شوخ طبیعی به جا و درست باشد در جذابیت و محبوبیت فرد بسیار موثر واقع خواهد شد.

در نهایت سعی کنید از افراد سئوال بپرسید. مردم دوست دارند تا شنیده شوند و همانطور که Siimon Reynolds می‌گوید:

سئوال پرسیدن فرصت خوبی برای دوست داشتنی شدن خود شماست!

فردی که سئوال می‌پرسد معمولا کسی است که جمع را تحت کنترل خود گرفته است و به خاطر داشته باشید شخصی که سئوالات خود را هوشمندانه مطرح می‌کنید بسیار عاقل به نظر می‌آید و همین دو مشخصه باعث می‌شوند تا کاریزمای شما تا چندین برابر افزایش پیدا کند.

برای مثال به مجری‌های برنامه‌های تلویزیونی توجه کنید، این افراد از دوست داشتنی‌ترین و کاریزماتیک‌ترین افراد تلقی می‌شوند زیرا علاوه بر این‌که شوخ‌طبع هستن، اکثر مواقع هم از مهمانان خود فقط سئوال می‌پرسند و به طرز بسیار خاص و منحصر به فردی کنترل موقعیت را نیز به دستان خود می‌گیرند. به یاد داشته باشید که کاریزما بیشتر از این‌که به بقیه راجع به خودتان بگویید، شنیدن و یادگیری در مورد بقیه‌ی افراد است.کاریزماتیک

برقراری تماس چشمی موثر را تمرین کنید

برخی اوقات برقراری تماس چشمی مناسب، می‌تواند بیشتر از هر مکالمه‌ای باعث ایجاد ارتباط شود. نوع نگاه و تماس چشمی شما با شخص مقابل می‌توان بیانگر این باشد که شما به وی اهمیت داده، به سخنانش گوش می‌دهید و همچنین فرد مقابل به عنوان یک شخص پذیرفته‌اید. نگاه کردن مداوم به اطراف یا زمین باعث می‌شود که شما به فرد مورد نظر حس بی‌میلی را القاء کنید.

Ramit Sethi نویسنده و موسس I Will Teach You To Be Rich پیشنهاد انجام تمرین زیر را می‌دهد:

سعی کنید در ابتدا ارتباط چشمی را بیشتر از حدی که همیشه داشتید، حفط کنید. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ شخص مقابل چه واکنشی را از خود نشان می‌دهد؟ به خاطر داشته باشید، خیلی فرصت برای انجام این تمرین دارید. شما می‌توانید این کار را هنگام برخورد با یک گارسون، باریستا یا حتی شخص صندوق‌دار نیز انجام دهید!

سعی کنید زبان بدن خود را تقویت کنید

افراد کاریزماتیک به راحتی می‌توانند هر حسی که دارند را به شکل‌های مختلف برای مخاطب خود بیان کنند. استفاده از زبان بدن به شما کمک می‌کند تا به عباراتی که به صورت کلمه بیان می‌کنید، تاکید داشته باشید. هیچ‌کس شخصی که بی حرکت جایی ایستاده و مشغول به صحبت حس را جذاب و کاریزماتیک نمی‌داند. سعی کنید به مخاطب خود لبخند بزنید اگر هم خیلی از زبان بدن و نحوه‌ی آغاز آن اطمینان ندارید، می‌توانید آن را روی افراد نزدیک و یا حتی حیوان خانگی خود امتحان و تمرین کنید.

همچنین باید هشیار باشید که حرکات بدنی نادرست و نامناسب را بدانید و از به کار بردن آن‌ها اجتناب کنید. اگر از برخی از حرکات فیزیکی خود و خوشایند بودن آن اطمینان ندارید توصیه‌ی ما این است که حتما از یک دوست یا شخصی که به آن اعتماد دارید سئوال بپرسید، در غیر این صورت هرگز نمی‌توایند آن را اصلاح کنید.کاریزماتیک

در هنگام شک، سعی کنید رفتار فرد مقابل را کپی برداری کنید

برخی مواقع هماهنگی با حرکات فیزیکی و سطح انرژی افراد به شما کمک می‌کند تا جذاب‌تر و کاریزماتیک‌تر به نظر بیایید و با انجام این تکنیک در واقعیت نتیجه‌ی بسیار مثبتی را از آن‌ها خواهید گرفت. برای این‌کار لازم نیست که به طور مداوم با آن‌ها موافقت کنید تنها کافیست تا سعی کنید جوری به نظر بیایید که تا حدودی با آن‌ها هم‌سو و هم‌فکر هستید. این شیوه در واقع یکی از ترفندهایی است که به وسیله‌ی آن می‌توانید جذابیت خود را افزایش دهید. همچنین سعی کنید به رفتار و حرکات بقیه‌ی افراد توجه کنید و قسمت‌های مورد علاقه‌تان را الگو برداری کنید.

Joyce Newman، رئیس Newman Group به شما توصیه می‌کند که به افراد به چشم شخصیت کاریزماتیک نگاه کنید:

سعی نکیند رفتار بقیه را عینا کپی کنید، بلکه تلاش کنید تا نکات برجسته‌ی رفتار آن‌ها را الگوبرداری کرده و در رفتارتان، با سبک منحصر فرد خود اعمال کنید. در این مورد بسیار دقت داشته باشید زیرا این ترفند همان اندازه که می‌تواند باعث موفقیت شما شود، در عین حال ممکن است خطر آفرین باشد.

به رفتار سلبریتی‌های هالیوودی یا هر فردی که از نظر شما کاریزماتیک است به دقت توجه کنید و نکات جالب و جذاب آن‌ها را به خاطر بسپارید سپس این نکات را طبق ویژگی‌های شخصیتی خود اصلاح کرده و به کار گیرید، این ترفند قطعا بسیار کاربردی خواهد بود. به خاطر داشته باشید که شما هم می‌توانید دوست داشتنی‌تر و کاریزماتیک باشید و لزوما تغییراتی که در  خودتا ایجاد می‌کنید، نباید خیلی بزرگ و اساسی باشند. تنها سعی کنید با حضور، اعتماد به نفس، تسلط روی رفتار و صحبت و کنترل و دقت روی زبان بدن خودتان، شاهد پیشرفت و افزایش کاریزمای درون خود شوید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Unknow
Unknow
4 سال قبل

عالییی

زهرا بختیاری
زهرا بختیاری
4 سال قبل

دقیقا :). همه ی اینا مهمن برای کاریزما داشتن.