نگاهی به دوربین هواوی میت 30 پرو: پادشاه عکاسی در نور کم

سال گذشته میت 20 پرو به لطف سه دوربین عالی در عقب و نرم افزار قدرتمند به دستگاهی باورنکردنی برای عکاسی با گوشی هوشمند تبدیل شد. هواوی کار سختی برای معرفی پرچمداری جدید با دوربین بهتر داشت. به لطف ال جی که اولین بار گوشی‌هایی با دوربین‌ سه گانه را معرفی کرد، روز به روز بر تعداد گوشی‌هایی که از چنین دوربینی استفده می‌کنند، افزوده شده است. اما هواوی در گوشی میت 30 پرو دست به تغییراتی زده که این گوشی را تا حدود زیادی از رقبا متمایز می‌کند. لنز اصلی این گوشی برخلاف آنچه که معمولاً در پرچمدارها می‌بینیم، 12 یا 48 مگاپیکسلی نیست، بلکه هواوی از یک لنز 40 مگاپیکسلی استفاده کرده و البته جالب‌تر اینکه اندازه سنسور آن هم بسیار بزرگتر می‌باشد. این لنز 40 مگاپیکسلی دارای گشودگی دیافراگم 1/1.7 است که امکان جذب نور بیشتر را فراهم کرده و باعث بهبود عملکرد دوربین در شرایط نور کم می‌شود.

لنز فوق عریض 40 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم 1/1.54 هم در حال حاضر هیچ رقیبی ندارد. این لنز نه تنها در شمار مگاپیکسل بلکه در اندازه سنسور هم یک سروگردن بالاتر از لنزهای مشابه است. به طور معمول، لنز اصلی گوشی‌ها نسبت به سایر لنزها، از سنسور بزرگتری استفاده می‌کند اما همان طور که گفته شد، این قضیه درباره میت 30 پرو صادق نیست. ضبط فیلم اولترا اچ دی با نرخ 60 فریم در ثانیه هم از دیگر قابلیت‌های این لنز فوق عریض است که باعث شده به قدرتمندترین لنز از نوع خود، در بین گوشی‌های هوشمند تبدیل شود.

اپلیکیشن دوربین هواوی میت 30 پرو

یکی دیگر از تفاوت‌های میت 30 پرو با دیگر گوشی‌ها برنامه دوربین آن است که از ویژگی‌های فراوان، حالت‌ها و تنظیمات گوناگون بهره می‌برد و کاربران خود را شگفت زده می‌کند. هواوی به رابط میت 30 پرو نیز سر و سامان داده و جزئیات طراحی قدیمی را کنار گذاشته و با دکمه‌ها و متن ساده‌تر رابط بسیار بهتری را ارائه کرد.

گردونه انتخاب حالت باید برای کسانی که از گوشی‌های جدید دیگر استفاده می‌کنند چیزی آشنا باشد. در زیر گردونه حالت، دکمه شاتر را در قسمت جلویی و مرکزی پیدا خواهید کرد که همراه با پیش نمایش گالری در سمت چپ و دکمه دوربین در سمت راست کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. وقتی گوشی را در حالت پرتره قرار می‌دهید اسلایدر بزرگنمایی در سمت راست و دکمه تنظیمات و دکمه تنظیمات سریع در قسمت بالای گوشی قرار می‌گیرند. تعداد حالت‌های عکسبرداری بسیار زیاد و متنوع می‌باشد از جمله: دیافراگم، حالت شب، پرتره، عکس، فیلم، پرو، اسلوموشن، پانوراما، تک رنگ، لنزهای AR، نقاشی روشن، اچ دی آر، تایم لپس، تصویر متحرک، استیکرها، اسناد و نمای دوگانه.

عملکرد برنامه دوربین نیز با روشن کردن حالت Super-Smooth فوق العاده می‌شود. هنگامی که عکس می‌گیرید و برای مشاهده آن به قسمت گالری می‌روید گوشی پیغام “Processing” را نشان می‌دهد و گاهی اوقات برای بارگذاری تصویر به چند ثانیه زمان نیاز دارد. احتمالا این مشکل نرم افزاری بوده و امیدواریم این مشکل تا زمان ورود گوشی به بازارهای جهانی برطرف شود.

یک ویژگی مفید دیگر در میت 30 پرو وجود دارد که هنگام گرفتن عکس‌های سلفی با دست مخالف خود می‌توانید از نمایشگر آبشاری به عنوان دکمه شاتر استفاده کنید. اما مشکلی که وجود دارد اینست که استفاده از آن در سناریوهای واقعی چندان باب میل کاربران نخواهد بود زیرا گوشی بسیار لغزنده است.

Master AI، ابزار تشخیص صحنه هواوی نیز به طور پیش فرض فعال شده است که رنگ‌ها و کنتراست را بر اساس صحنه مورد نظر تنظیم می‌کند. این ابزار عملکرد بسیار خوبی ارائه می‌دهد، اما گاهی اوقات رنگ‌ها بیش از حد روشن یا تیره می‌شوند.

دوربین هواوی میت 30 پرو در روز روشن

هواوی میت 30 پرو در روشنایی روز می‌درخشد. ویژگی‌های پردازش عکس باعث می‌شود تا جزئیات کل تصویر حتی در نور درخشان روز حفظ شود. همانطور که می‌بینید در یک تصویر بسیار جالب و رنگارنگ، رنگ‌ها به خوبی نمایش داده می‌شوند. نمونه عالی از عکاسی در روز روشن، تصویری از حیاط یک منزل است. گوشی جزئیات تصویر آسمان و ابرهای آبی و کابل‌ها، علامت‌ها و سیاهی‌های روی دیوار، درب همسایه و بوته‌های موجود در باغ را ثبت کرده است. رنگها و حتی سایه‌های موجود در تصاویر، کامل و بی‌نقص ظاهر شده‌اند.

میت 30 پرو رنگ‌ها و اجزای آن را به خوبی به تصویر می‌کشد و یک تصویر جذاب را با حفظ تعادل رنگ خلق می‌کند. در عکس‌های گیاهان، پویایی رنگ گلها و لوگوی Iceland به رنگ نارنجی کاملا مشهود است.

حالت بزرگنمایی در میت 30 پرو

از نظر بزرگنمایی میت 30 پرو به پای طراحی دوربین تله فوتوی پریسکوپی پی 30 پرو نمی‌رسد. با این وجود، با توجه به عدم وجود سیستم‌های اپتیکی فوق‌العاده، عملکرد چندان بدی ندارد. دوربین تله فوتوی 8 مگاپیکسلی جزئیات بسیار فوق‌العاد‌ه‌ای را با وجود داشتن سنسوری “با وضوح پایین” ثبت می‌کند و شما از دیدن آن‌ها شگفت زده‌ خواهید شد. با توجه به اینکه هفت متر دورتر از سوژه عکس گرفته شده اما تصویر دودکش کاملاً واضح دیده می‌شود. تفاوت بین آجرهای دیوار و آجر تو خالی روی سقف نیز کاملا مشخص است. همه‌ی اینها به تصویری واضح و روشن منتهی می‌شود که خوشایند و مطلوب مخاطب هستند.

جزئیات تصاویر در میت 30 پرو

همانطور که در تصاویر می‌بینید ثبت جزئیاتی دقیق و واضح برای میت 30 پرو کار چندان سختی نیست. دوربین با تصاویری از آجر، جاده، اشیاء دور، گیاهان و حتی گربه‌ای آزمایش شد! نتایج سطح باورنکردنی از جزئیات بدون آثاری بیش از حد اغراق‌آمیز که در برخی از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند مشاهده می‌کنیم را نشان می‌دهد. عکس‌های گربه و بوته‌ها با وضوح کامل، جزئیات ظریفی را نشان می‌دهند. حتی هنگام بزرگنمایی چیزی فراتر از آنچه با چشم خود می‌بینید را در عکس‌هایی که با این گوشی گرفته می‌شود نظاره‌گر خواهید بود. به طور خاص، چشمان گربه از فاصله دور کاملاً برق می‌زند و حتی می‌توانید احساس کنید که چقدر موهای گربه نرم است.

تصاویر منظره

به لطف فاصله کانونی گسترده بین سه سنسور دوربین اصلی، ثبت تصاویر زیبا و جذاب از منظره‌ کار سختی برای میت 30 پرو نیست. بسیاری از ما دوست داریم عکسی پر احساس و پر انرژی از یک صحنه خاص بگیریم و هر دوربینی قادر به ثبت اینگونه تصاویر و انتقال چنین انرژی و احساسی نیست. با این حال، به نظر می‌رسد که هواوی در انجام این کار موفق ظاهر شده است. دوربین هواوی میت 30 پرو در ثبت تصویری از خیابان دلگیر و رنگ و رورفته که به نمایندگی خودرو کشیده می‌شود تا نمای واضح و دقیق از پارک، عملکردی عالی از خود نشان می‌دهد.

داشتن دوربین زاویه دید فوق گسترده 40 مگاپیکسلی نیز در ثبت چنین تصاویری به شما کمک می‌کند. بسیاری از دوربین‌های با زاویه دید فوق گسترده وضوح پایین‌تری نسبت به دوربین عقب دارند اما هواوی در اینجا کاری بی نظیر انجام داده و باعث شده دوربین زاویه دید فوق گسترده همان وضوح تصویر دوربین اصلی را داشته باشد. این امر به خلق عکس‌های واضح و شفاف با نمای دیدنی و جزئیات و طیف پویایی زیاد منجر می‌شود. مثال خوب این عکس تصویر دو گل در عکس اول است. در این تصویر، آسمان در معرض دید قرار دارد و علاوه بر این، جزئیات زیادی از دیوارهای آجری و کفپوش را به نمایش می‌گذارد.

حالت پرتره

 

حالت پرتره در میت 30 پرو اگرچه به خوبی اپل یا گوگل نیست اما همچنان عملکرد بسیار خوبی دارد. دقت روی سوژه اصلی بسیار خوب بوده و جلوه‌ای باورپذیرتر نسبت به بسیاری از دستگاه ‌های دیگر ارائه می‌دهد. در حالت پرتره، اشیاء دورتر نسبت به اشیایی که به سوژه نزدیکتر هستند تار می‌شوند. تشخیص دقیق لبه‌، حوزه‌ای است که می‌توانست از نظر تناسب و یکنواختی اجزای تصویر بیشتر بهبود یابد. در بسیاری از عکس‌ها قابلیت تشخیص لبه کاملاً دقیق بود اما در تصویر خانمی در کافه جزئیات لبه‌ها تیره و تار می‌شود. همچنین بازوها در تصویری از یک مرد نیز جلوه‌ای عجیب و غریب به لبه‌ها داده است.

باید گفت که عکس زن کنار پارکینگ بسیار فوق العاده است. سوژه به خوبی تشخیص داده شده و رنگ، تشخیص لبه، فوکوس روی سوژه و واضح بودن آن و هرآنچه که برای خلق یک تصویر بسیار زیبا لازم است را در خود جای داده و یکی از بهترین عکس‌های پرتره‌ای که تا به حال با یک گوشی گرفته شده را خلق می‌کند.

HDR

اپلیکیشن دوربین هواوی، HDR را در تب “More” خود پنهان می‌کند اما به نظر می‌رسد حتی در حالت HDR شاهد یک عکس معمولی خواهیم بود به این معنی که شما اغلب تفاوت زیادی بین عکس‌های عادی و  HDR یک صحنه مشابه احساس نمی‌کنید. میت 30 پرو در هر سه دوربین جزئیات فوق العاده‌ای از سایه‌ها و بخش‌های روشن عکس ثبت می‌کند. اگر به استفاده از حالت HDR در عکاسی عادت ندارید تصاویر ثبت شده برای شما فوق‌العاده به نظر می‌رسند. هواوی سعی کرده است میزان نور و روشنایی که در این حالت در اطراف اشیاء دریافت می‌کنید را کم کند. حتی در شرایط فوق العاده سخت این دستگاه اطلاعات و جزئیات زیادی از بخش‌های روشن و سایه‌ها را نمایش می‌دهد. به طور معمول انتظار می‌رود دوربین های گوشی های هوشمند به دلیل کوچک بودن سنسور در این زمینه عملکرد خوبی نداشته باشند اما ویژگی پردازش هواوی به همراه سنسور 1.1.7 اینچی آن به این معناست که هیچ چیز چالش برانگیزی برای این دوربین وجود ندارد. به عکس ساختمان‌ بلند توجه کنید. گوشی تصویر خورشید را نشانه گرفته اما هنوز هم تمام جزئیات ساختمان و ابرها را در خود جای می‌دهد.

عملکرد دوربین میت 30 پرو در نور کم

خلق تصاویری فوق‌العاده در شرایط نور کم ویژگی بارز میت 30 پرو است که البته با توجه به سابقه هواوی تعجبی ندارد. سخت افزار فوق‌العاده و حتی نرم افزار بهتر آن در کنار هم تصاویری خلق می‌کنند که شاید تصور چنین تصویر زیبایی برای ما غیرممکن بود. به تصویر کارخانه‌ی پشت ساحل نگاه کنید. در ظاهر، شاید تصویر چندان جالب به نظر نرسد اما این تصویر در تاریکی شب گرفته شده و در حالی که شن و ماسه روبروی عکاس در این تصویر با چشم دیده نمی‌شد اما میت 30 پرو توانست این جزئیات را به تصویر بکشد. علاوه براین، در این شاهکار باورنکردنی، تصویر درختان و کارخانه‌ها نیز به شکلی مناسب در تصویر قرار گرفته‌اند.

پس از آن، تصویر پل ایستگاه قطار را می‌بینید که با دوربین تله فوتوی 8 مگاپیکسلی گرفته شده است. در این تصویر، همانطور که مشاهده می‌کنید نرده‌ها به خوبی دیده می‌شود و علائم را می‌توان به راحتی خواند و جزئیات بیشتر صحنه حفظ شده است.

در آخر، تصاویر پارک ماشین و شهر فوق العاده جالب است. در این تصاویر ضمن حفظ پویایی، جزئیات نیز به خوبی ارائه شده و در واقع، دوربین میت 30 پرو چیزهایی را در تاریکی به ما نشان می‌دهد که در حالت معمولی با چشم خود نمی‌توانیم ببینیم. از این نظر، می‌توان میت 30 پرو را پادشاه بلامنازع عکاسی در نور کم دانست.

منبع androidauthority
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها