خرید از ترندیول

تلسکوپ هابل بعد از یک ماه از کما خارج شد!

تلسکوپ هابل ناسا از اواخر ماه اکتبر دچار نقص فنی شده بود و از آن زمان در کما به سر می‌برد. اما امروز، آژانس فضایی آمریکا اعلام کرد که در حال به راه انداختن هابل است. پس از بروز نقص‌هایی در همگام‌سازی قطعات و ابزارهای این تلسکوپ که مستلزم قرار دادن آن در حالت ایمن بود، ناسا می‌گوید موفق شده ایرادها را برطرف کند و اکنون هابل به طور عادی کار می‌کند. به گفته ناسا هر چهار بخش هابل هم اکنون فعال بوده و به جمع‌آوری داده‌ها مشغولند.

در 23 اکتبر (1 آبان)، ناسا برای اولین بار متوجه شد که ابزارهای هابل پیام‌های همگام سازی را از واحد کنترل تلسکوپ دریافت نمی‌کنند. این مشکل ارتباطی برای چندین روز ادامه یافت و در نهایت ناسا را ​​بر آن داشت تا تلسکوپ را در حالت ایمن قرار دهد و به نوعی به کما بفرستد؛ چیزی که به دلیل حساسیت سخت افزار هابل بیرون آمدن از آن زمان زیادی طول می‌کشد. تغییرات سریع نیرو یا دما برای طول عمر تلسکوپ هابل خوب نیست و از همین رو ناسا مجبور است به مرور اقدام به راه‌اندازی مجدد آن کند.

تلسکوپ فضایی هابل

این دومین بار در سال 2021 بود که ناسا تلسکوپ هابل را برای انجام تعمیرات خاموش می‌کرد. پیش از این، در ماه ژوئیه (اواخر خرداد) نیز برای حل مشکلی دیگر، چنین اقدامی اتخاذ شده بود. با توجه به قدمت 31 ساله هابل، این احتمال وجود دارد که این تلسکوپ به پایان عمر مفید خود در فضا نزدیک شده باشد. اما در حال حاضر ناسا انتظار دارد هابل تا پایان دهه جاری با تلسکوپ وب همکاری کند. پس از تاخیرهای متعدد، انتظار می‌رود تلسکوپ وب سرانجام در 22 دسامبر (1 دی) به فضا پرتاب شود.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها