فلای تودی

اینستاگرام به استفاده غیرمجاز از فناوری تشخیص چهره متهم شد

اوایل سال جاری بود که فیسبوک به استفاده غیرمجاز از داده‌های تشخیص چهره متهم و مجبور به پرداخت غرامت 650 میلیون دلاری شد. حال، اینستاگرام هم به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت با یک دادخواست جدید روبرو شده است که ادعا می‌کند این اپلیکیشن شبکه اجتماعی بدون رضایت کاربران خود اقدام به جمع‌آوری داده‌های بیومتریک آنان کرده است. در این دادخواست آمده که اینستاگرام داده‌های بیومتریک بیش از 100 میلیون نفر از کاربران خود را بدون اطلاع و رضایت آنان جمع آوری، ذخیره و از آن‌ها بهره‌برداری کرده است. با دیجی رو همراه باشید.

دادخواستی که روز دوشنبه توسط کلی والن (Kelly Whalen)، مستندساز و فعال رسانه‌ای، در یکی از دادگاه‌های کالیفرنیا مطرح شد، ادعا می‌کند که ابزار برچسب زدن چهره در اینستاگرام از قابلیت شناسایی چهره برای ایجاد “قالب‌های چهره” استفاده کرده و سپس آن‌ها را در پایگاه‌های داده فیسبوک ذخیره می‌کند. به گفته وی، اینستاگرام به طور خودکار و بدون اطلاع و رضایت کاربران از این ابزار استفاده می‌کند؛ حتی اگر افراد موجود در تصاویر، دارای اکانت اینستاگرام نباشند! والن که ساکن شهر ایلینویز است، می‌گوید از سال 2011 به طور مرتب و مداوم از اینستاگرام استفاده کرده است.

فناوری تشخیص چهره

در شکایت مطرح شده علیه اینستاگرام آمده:

فیسبوک با ذخیره داده‌های بیومتریک محافظت شده کاربران اینستاگرام، از آن‌ها برای تقویت قابلیت تشخیص چهره در کلیه محصولات خود، از جمله اپلیکیشن پیام‌رسان فیسبوک استفاده می‌کند و این اطلاعات را بین بخش‌های مختلف به اشتراک می‌گذارد.

به گفته بلومبرگ، این اقدام اینستاگرام ناقض قوانین ایالتی حفظ حریم خصوصی است که جمع‌آوری غیرمجاز داده‌های بیومتریک را منع کرده‌اند. بر اساس قانون محلی ایالت کالیفرنیا برای هر مورد از چنین تخلفی تا 1000 دلار جریمه در نظر گرفته شده و اگر هیئت منصفه به این نتیجه برسد که شرکت متخلف این اقدام را عامدانه و به شکلی بی‌پروا انجام داده، می‌تواند جریمه را تا 5000 دلار برای هر مورد نیز افزایش دهد.

در واکنش به ارائه این دادخواست، فیسبوک بیانیه‌ای رسمی منتشر کرده و انجام هرگونه تخلفی را رد کرده است. در ایمیلی هم که به بلومبرگ ارسال شده، استفانی اوتوی (Stephanie Otway)، سخنگوی فیسبوک، گفته: “این شکایت کاملاً بی‌اساس است و اینستاگرام از فناوری تشخیص چهره استفاده نمی‌کند.”

منبع beebom
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها