تیک تاک آدرس مک میلیون‌ها دستگاه اندرویدی را جمع کرده است!

بر اساس گزارشی که به تازگی منتشر شده، تیک تاک (TikTok) به عنوان یک برنامه شبکه اجتماعی بسیار پرطرفدار اما بسیار بحث برانگیز چینی، آدرس مک (MAC) میلیون‌ها گوشی اندرویدی را بدون اجازه کاربران آن‌ها جمع‌آوری کرده است. به نقل از وال استریت ژورنال و به گفته کارشناسان امنیتی حوزه موبایل، این برنامه برای جمع‌آوری داده‌های مخفی خود از “یک لایه رمزگذاری اضافی و غیرمعمول” استفاده کرده که گفته می‌شود سیاست حریم خصوصی گوگل پلی را نقض می‌کند. البته ظاهراً این جمع‌آوری آدرس‌های مک در نوامبر سال گذشته متوقف شده است.

جمع‌آوری مخفیانه داده‌ها ناگهانی یکی از دلایلی است که تیک تاک را در دو بازار بزرگ خود یعنی هند و آمریکا با مشکل مواجه کرده است. در حالی که هند استفاده از برنامه تیک تاک را به عنوان بخشی از یک برنامه جامع برای مقابله با اپ‌های چینی ممنوع کرده است، رئیس جمهور آمریکا اخیراً تهدید کرده که اگر ByteDance (توسعه دهنده تیک تاک) مدیریت این برنامه در آمریکا را تا 15 سپتامبر (25 شهریور) به یک شرکت آمریکایی واگذار نکند، آن را ممنوع خواهد کرد.

برنامه تیک تاک

در همین حال، ByteDance در پاسخ به سؤالات مطرح شده پیرامون گردآوری داده‌ها گفته “این شرکت متعهد است که از حریم شخصی و امنیت کاربران تیک تاک محافظت کند”. به گفته مسئولان این شرکت چینی:

ما نیز مانند رقبای خود، دائماً برنامه خود را به‌روز می‌کنیم تا در برابر چالش‌های امنیتی روز دنیا مصون باشیم.

تیک تاک مضمون گزارش اخیر را انکار نکرده، اما ادعا کرده که “نسخه فعلی برنامه آدرس‌های مک را جمع‌آوری نمی‌کند”. گوگل هم به عنوان مالک فروشگاه پلی استور و صاحب امتیاز اندروید هنوز بیانیه‌ای را در این خصوص منتشر نکرده است.

با توجه به تهدید دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت قریب الوقوع تیک تاک در ایالات متحده، این شرکت چینی در حال مذاکره‌ای ناخواسته با مایکروسافت است تا مدیریت بخش آمریکا را به این غول فناوری واگذار کند. مایکروسافت هم این موضوع را تأیید کرده و گفته است مشغول مذاکره بر روی معامله‌ای است می‌تواند میلیاردها دلار ارزش داشته باشد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع beebom
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها