فلای تودی

حقایقی جالب و خواندنی در مورد صدا که نمی‌دانستید

همه ما با انواع و اقسام صداها احاطه شده‌ایم. مهم نیست در کجا باشید، گوش‌های بالاخره نوعی از امواج صوتی را دریافت می‌کنند و شاید بتوان گفت امکان رهایی از صدا را به هیچ عنوان نداریم!

صداها به ما کمک می‌کنند تا از چیزهای اطراف خود لذت ببریم و آن‌ها را شناسایی کنیم. چه صدای جیر جیر پرندگان باشد و چه صدایی که با فشردن کلیدهای صفحه کلید ایجاد می‌شود، مغز ما همواره در حال پردازش حجم زیادی از اطلاعات تنها از طریق امواج صوتی و گوش دادن است.

البته، امواج صوتی چیزی بیش از حس شنوایی ما هستند و حتماً به یاد دارید که در کلاس فیزیک هم مطالب زیادی در مورد این نوع امواج خوانده بودیم. اگر دوست دارید در مورد صدا و امواج صوتی بیشتر بدانید و با نکات جالبی در این خصوص آشنا شوید، در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا حقایق و دانستنی‌های جالب در مورد صدا را با هم مرور کنیم.

حقایقی جالب در مورد صدا

1- امواج صوتی نمی‌تواند در فضا حرکت کنند زیرا هیچ مولکولی برای عبور آن‌ها وجود ندارد. در اینجا و روی زمین، ما مولکول‌های هوا را داریم که با ارتعاش خود صدا را به گوش‌مان می‌رسانند، اما در فضا چنین چیزی وجود ندارد و سکوت مطلق حکم‌فرما است.

حقایقی جالب در مورد صدا

2- آیا می‌دانستید صدای گریه نوزاد انسان از صدای بوق ماشین بلندتر است؟ بله، صدایی که نوزاد در حین گریه کردن ایجاد می‌کند حدود 115 دسی بل است در حالی که صدای بوق ماشین در حالت معمول 100 تا 110 دسی بل می‌باشد.

حقایقی جالب در مورد صدا

3- صدای فوران آتشفشان بلندترین صدای طبیعی در روی زمین است.

حقایقی جالب در مورد صدا

4- سگ‌ها قادر به شنیدن صداهای با فرکانس بسیار بالاتر از انسان هستند. آن‌ها می‌توانند صداهایی را بشنوند که ما از شنیدنشان عاجز هستیم.

حقایقی جالب در مورد صدا

5- مگس‌ها هیچ صدایی را نمی‌شنوند، حتی وزوز خودشان!

حقایقی جالب در مورد صدا

6- از آنجایی که ذرات آب نسبت به هوا به هم نزدیک‌تر هستند، صدا می‌تواند چهار برابر سریع‌تر در آب حرکت کند.

حقایقی جالب در مورد صدا

7- صدا با سرعتی در حدود 1235 کیلومتر در ساعت یا 343 متر در ثانیه حرکت می‌کند.

حقایقی جالب در مورد صدا

8- تحقیقات نشان داده گاوهایی به موسیقی گوش می‌دهند، نسبت به گاوهایی که موسیقی برایشان پخش نمی‌شود، شیر بیشتری تولید می‌کنند!

حقایقی جالب در مورد صدا

9- اگر در مقابل هرم چیچن ایتزا دست بزنید، پژواک صدایی شبیه صدای پرنده خواهید شنید! (چیچن ایتزا اثری باستانی از تمدن مایا است که در کشور مکزیک واقع شده است).

حقایقی جالب در مورد صدا

10- برای به صدا در آوردن شلاق، باید آن را سریع‌تر از سرعت صوت به حرکت درآورد!

حقایقی جالب در مورد صدا


بیشتر بخوانید:


11- در برخی فیلم‌های ترسناک از امواج مادون صوت استفاده می‌شود که کمتر از محدوده شنوایی انسان هستند. این امواج به هنگام پخش شدن باعث ایجاد لرز، اضطراب و حتی تپش قلب در انسان می‌شوند!

حقایقی جالب در مورد صدا

منبع indiatimes
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها