برنامه روزانه 18 دقیقه‌ای که در سه گام اهداف زندگی شما را محقق می‌کند

همه ما اهداف و آرزوهایی داریم که در تلاش هستیم آن‌ها را عملی کنیم و یک زندگی شاد و موفق را تجربه کنیم. این اهداف زندگی شاید چندان هم دور از دسترس نباشند اما وقتی زندگی روزمره و کار، ذهن ما را درگیر می‌کنند این اهداف و آرزوها را فراموش می‌کنیم. گاهی ممکن است سال‌ها به همین منوال بگذرد و ما درگیر زندگی و کار روزمره شده باشیم و هیچ تلاشی برای رسیدن به اهداف زندگی خود انجام نداده باشیم. وقتی چیزهای بسیار زیادی در زندگی وجود دارند مثل کار و درآمد و خانواده و … که توجه و دقت ما را می‌طلبند و وقت زیادی از ما می‌گیرند چطور می‌توان برای تحقق اهداف زندگی تلاش کرد؟

راز موفقیت در این امر، مدیریت زمان است. تقریبا هیچ کسی را نمی‌توان پیدا کرد که ادعا کند وقت اضافی بسیاری دارد و نمی‌داند که باید با این وقت چه کند. این به معنای آن است که همه ما روز خود را طوری آغاز می‌کنیم که انگار زمان از پیش از دست رفته است و قرار نیست کار جدید و مفیدی در آن انجام دهیم. اما اگر زمان خود را مدیریت کنید و از آن به طور بهینه استفاده نمایند می‌توانید به همه اهداف زندگی خود برسید. درست کردن لیست کارهایی که باید انجام دهید و کارهایی که نباید انجام دهید برای این منظور سودمند خواهد بود اما دشوارترین قسمت ماجرا، تمرکز کردن و متمرکز ماندن است. چون همه ما از این لیست‌ها داشته‌ایم اما پس از مدتی همه چیز را فراموش می‌کنیم و به دور تکراری زندگی روزمره بازمی‌گردیم.

برنامه روزانه 18 دقیقه‌ای که در سه گام اهداف زندگی شما را محقق می‌کند

بنابراین شما به یک ترفند نیاز دارید، یک مراسم روزانه که وقت زیادی را از شما نگیرد و شما را از کارهای روزمره باز ندارد اما طوری عمل کند که شما را روز به روز به اهداف زندگی نزدیک‌تر کند. پس به خاطر داشته باشید که فقط با درست کردن لیست آرزوها و اولویت‌ها نمی‌توان به اهداف زندگی رسید بلکه شما باید برنامه ریزی داشته باشید و هر روز گام‌هایی کوچک اما پیوسته را در مسیر صحیح زندگی خود بردارید. این برنامه سه مرحله‌ای که در دیجی رو به شما آموزش خواهیم داد تنها با صرف 18 دقیقه در هر روز شما را به اهداف زندگی‌تان خواهد رساند.

گام اول برای رسیدن به اهداف زندگی (5 دقیقه)

این مرحله را هر روز انجام دهید. پیش از آن که سراغ کامپیوتر خود بروید ابتدا بنشینید، دفتر خود را بردارید و در یکی از صفحات خالی آن بنویسید که چه چیزهایی این روز را موفقیت آمیز خواهد کرد. رسیدن به کدام اهداف واقع بینانه و کوچک باعث خواهند شد که در انتهای این روز موفق به نظر برسید و این احساس را داشته باشید که روز شما به هدر نرفته است و قدمی مثبت در راستای اهداف زندگی خود برداشته‌اید.

پس از نوشتن این کارها و هدف‌های کوچک و قابل دسترسی، تقویم و سررسید روزانه خود را بردارید و انجام این کارها را بین ساعات روز تقسیم کنید. کارهای دشوارتر و مهم‌تر را در ابتدای روز انجام دهید، حتی اگر ممکن باشد قبل از چک کردن ایمیل‌ها و شروع کار روزمره. اگر به نظر می‌رسد که انجام این کارها در یک روز محقق نخواهد شد مجددا لیست خود را اولویت بندی کنید و تعدادی از کارها را حذف کنید (به روز بعد موکول کنید). در مورد محل و نحوه انجام این کارها هم تصمیم بگیرید و فراموش نکنید که اختیار همه این موارد در دستان شما است.

گام دوم (یک دقیقه در هر ساعت)

شما هر ساعت یک بار به تمرکز مجدد نیاز دارید، برای این کار لازم است که ساعت، موبایل یا کامپیوتر خود را تنظیم کنید تا در طول ساعات کاری هر ساعت یک بار زنگ بزند. وقتی صدای زنگ یا آلارم را شنیدید یک نفس عمیق بکشید. سراغ لیستی که نوشته بودید بروید و از خودتان بپرسید که آیا یک ساعت گذشته را به طور مفید و خلاقانه سپری کرده‌اید یا خیر. سپس به تقویم نگاه کنید و خودتان را برای انجام کارهای ساعت بعد آماده کنید. به این ترتیب می‌توانید زندگی خود را ساعت به ساعت برنامه ریزی کنید و از هر دقیقه بهترین استفاده را داشته باشید. اگر در این کار موفق شوید کنترل زمان خود را به دست خواهید گرفت نه این که زمان، کنترل شما را به دست بگیرد.

گام سوم (پنج دقیقه)

در این گام باید همه چیز را مرور کنید. کامپیوتر خود را خاموش کنید و روزی را که سپری کرده‌اید بازبینی کنید. در چه قسمت‌هایی موفق بودید؟ در چه قسمت‌هایی تمرکز بیشتری داشتید و چه چیزهایی تمرکز ذهن شما را به هم زد؟ چیزهایی که امروز یاد گرفتید چه تاثیری در موفقیت شما در روزهای بعد خواهد داشت؟ همه این موارد را یادداشت کنید و سعی کنید نتایج به دست آمده از این بررسی و مرور را در برنامه روزهای بعدی خود دخالت دهید. چیزهایی را که باعث اتلاف وقت و هدر رفتن انرژی شما می‌شوند کنار بگذارید و سعی کنید فقط روی هدف‌هایی مهمی که دارید متمرکز شوید.

مزیت این برنامه سه مرحله‌ای در قابل پیش بینی بودن و تطبیق پذیر بودن آن است. شما می‌توانید این کار را بارها و بارها انجام دهید و هر بار نتایج متفاوت و بهتری نسبت به روزهای قبلی به دست آورید. نتایج این برنامه ریزی هم قابل پیش بینی و تطبیق پذیر است و طبق شرایط و نیازهای شما می‌تواند تغییر کند. پس اگر یک هدف برای خود دارید و می‌خواهید به طور پیوسته و هوشمندانه تمام تمرکز خود را روی این هدف معطوف کنید و در مسیر آن حرکت کنید این روش سه مرحله‌ای، بهترین و ساده‌ترین انتخاب برای شما است.

منبع Inc
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها