کلید درمان سرطان در ژن‌های سگ نهفته است؟!

بر اساس جدیدترین یافته‌های علمی، کلید درمان سرطان ممکن است در تفاوت ژنتیکی بین انسان و سگ پنهان باشد. به گفته دانشمندانی که با مؤسسه ملی بهداشت آمریکا کار می‌کنند، سگ‌ها به همان بیماری‌هایی مبتلا می‌شوند که ما مبتلا می‌شویم، و بسیاری از ژن‌های آن‌ها با انسان‌ها مشابه است. با این حال، در طی 200 سال گذشته، همواره ظاهر سگ‌ها و ژن‌هایی که مسئول این مشخصه‌های ظاهری هستند، مورد توجه بوده و به طور قابل توجهی نیز دستکاری شده‌اند.

البته، به اعتقاد الین اوسترندر (Elaine Ostrander)، متخصص ارشد ژنتیک در مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، ممکن است بتوانیم کلید درمان سرطان را در همین دستکاری‌های انجام شده در ژن‌های سگ‌ها پیدا کنیم. اوسترندر با حضور در برنامه تلویزیونی معروف “60 دقیقه” توضیح داد که دستکاری شدن ژن‌ها و یافتن آسیب‌پذیری‌های آن‌ها در سگ‌ها، مطالعه ژنتیکی را در این حیوانات نسبت به انسان‌ها آسان‌تر کرده است.

هنگامی که مجری برنامه در مورد شباهت سگ‌ها به انسان‌ها در بیش از 200 سال پیش پرسید، اوسترندر چنین پاسخ داد:

تغییرهایی وجود داشته است. ما این را از روی فسیل‌ها و سوابق باستان‌شناسی می‌دانیم، اما تقریباً تمام تغییراتی که امروز در حلقه‌ها می‌بینید، همه این‌ها در 200 سال گذشته اتفاق افتاده است.

تنوع ژنتیکی به وجود آمده در سگ‌ها که این متخصص ژنتیک نیز در مورد آن بحث می‌کند، همان چیزی است که باعث می‌شود امیدها برای یافتن کلید درمان سرطان بیشتر شود.

درمان سرطان

به عنوان مثال، برخی از نژادهای سگ بیشتر به انواع خاصی از سرطان مبتلا می‌شوند و دانستن این مسئله به دانشمندان اجازه می‌دهد تا ژن‌های این نژاد سگ‌ها را مورد مطالعه دقیق‌تر قرار دهند. این امر نیز به نوبه خود می‌تواند یافتن کلید درمان سرطان را بسیار آسان‌تر کند، به خصوص اگر بتوان تمرکز مطالعات را بیشتر بر روی جهش‌های ژنتیکی مختلف قرار داد.

اینکه بشنویم ما می‌توانیم به درمان مناسب و قطعی سرطان نزدیک‌ و نزدیک‌تر شویم، همواره هیجان‌انگیز است. در حالی که شیمی درمانی نیز در طی سالیان گذشته توانسته موفقیت‌هایی را نشان دهد، اما عوارضی که برای بدن انسان دارد انکار ناشدنی است. بنابراین، یافتن کلیدی برای درمان سرطان که عوارض جانبی کمتری داشته باشد، چیزی است که ذهن محققان را به شدت درگیر خود کرده و به واقعیت پیوستن آن بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

در سال‌های اخیر ویروس‌های کشنده سرطان و حتی وصله‌های کشنده سرطان نیز معرفی شده‌اند، اما هرگز به عنوان یک درمان قطعی و عمومی که به آسانی برای کمک به مردم در دسترس قرار بگیرد، شناخته نشدند. بنابراین، اگر بتوان با این موضوع در سطح ژنتیکی مقابله نمود، مطمئناً تحولی را در مبارزه با سرطان ایجاد خواهد کرد.

منبع bgr
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها