سیستم دیجیتال روشنایی شرکت مرسدس بنز می‌تواند بر روی سطح زمین تصویر نشان دهد

چراغ‌های جلو در اتومبیل‌های ما وظیفه‌ی روشن کردن مسیر پیش رویمان را بر عهده دارند؛ اما اگر این چراغ‌ها استفاده‌های دیگری نیز داشتند و می‌توانستند کاربردهای بیشتری ارائه دهند، نظرتان چه می‌بود؟ شرکت خودروسازی آلمانی مرسدس بنز (Mercedes-Benz) به نظر می‌رسد با رونمایی از سیستم دیجیتال روشنایی (Digital Light system) خود، به این موضوع فکر کرده است.

بیشتر بخوانید:

با استفاده از یک سیستم LED، چیپ‌های کامپیوتری و آینه‌ها، سیستم دیجیتال روشنایی می‌تواند تصاویری را بر روی سطح زمین نمایش دهد. خب حالا سؤال اصلی اینجاست، این قابلیت اصلاً چه کاربردی خواهد داشت؟ به عنوان مثال، یکی از کاربردهای این سیستم این است که می‌تواند فاصله‌ی میان ماشین شما و اتومبیل در جلوی شما را نشان دهد و بگوید که آیا می‌توانید جلوتر بروید یا خیر. هنگام پارک کردن نیز به کمک چراغ‌های در این سیستم، فاصله با سایر خودروها به نمایش داده خواهد شد تا راننده به راحتی و بدون خطر ماشین خود را پارک کند.

یک استفاده‌ی بالقوه‌ی دیگر از این سیستم، می‌تواند در هنگام عبور عابر پیاده از عرض خیابان باشد. سیستم دیجیتال روشنایی شرکت مرسدس خط‌کشی را بر روی سطح زمان به نمایش در خواهد آورد تا به عابران پیاده اطمینان دهد که با خیال راحت می‌توانند از عرض خیابان عبور کنند. به علاوه، این سیستم از آینه‌های موجود در چراغ‌ها استفاده می‌کند تا هنگام عبور وسایل نقلیه از روبرو، نور را کاهش دهد و دید راننده‌های مقابل را کور نکند.

پیش از این که بیش از حد هیجان‌زده شوید، باید بگوییم که تا حضور خودروهایی با این سیستم در بازار هنوز مدت زمان قابل توجهی فاصله داریم. این به آن خاطر است که در حال حاضر، سیستم دیجیتال روشنایی مذکور، با طراحی فعلی، کمی پرخرج است. به علاوه، این سیستم هنوز تأیید قانونی را از سوی دولت برای مورد استفاده قرار گرفتن، دریافت نکرده است. در هر صورت باید گفت که با طراحی مفهومی جالبی مواجه هستیم و احتمال دارد در آینده‌ای نزدیک، شاهد استفاده از سیستم دیجیتال روشنایی شرکت مرسدس بنز، در ماشین‌های خودران محبوب این روزها باشیم. قابلیت‌هایی از جمله فلش هشدار یا مثال‌های بالا مانند کاهش سرعت خودرو و به نمایش درآمدن خط‌کشی برای اطمینان دادن به عابران پیاده به منظور عبور از عرض خیابان، می‌تواند در این اتومبیل‌های خودران بسیار کاربردی باشد.

تصاویری از طراحی مفهومی سیستم دیجیتال روشنایی شرکت خودروسازی مرسدس بنز را می‌توانید در اسلایدشوی زیر مشاهده کنید.

منبع Ubergizmo
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها