کینکت مایکروسافت دوباره زنده شد؛ قیمت 399 دلاری و هدف‌گذاری بهتر

مایکروسافت در مراسم رونمایی از نسل جدید هدست‌های واقعیت افزوده خود به نام هولولنز 2 در جریان نمایشگاه MWC 2019، یک محصول دیگر را به صورت کاملاً بی‌سر و صدا معرفی کرد. البته این محصول یک هدست نبود، بلکه سنسور کینکت بود که ظاهراً دوباره متولد شده است. در ادامه مطلب با دیجی رو همراه باشید.

ایکس باکس کینکت که یک دوربین و میکروفن ویژه برای کنترل حرکتی بازی‌ها بود، در سال 2017 به پایان کار خود رسید و جایش را به هدست هولولنز داد.

اما کیت توسعه دهنده آژور کینکت (Azure Kinect) در کنار هولولنز 2 و به عنوان یک کیت جانبی و توسعه دهنده رایانه‌های شخصی، معرفی شد و قرار است قابلیت اتصال به فضای ابری و انجام برخی وظایف مربوط به رایانه‌ها را بدون دسترسی به این دستگاه‌ها، فراهم کند. این کیت توسعه در حال حاضر با قیمت 399 دلار برای پیش خرید در دسترس قرار گرفته است. در حقیقت قیمت این کیت در مقایسه با هولولنز 2 که 3500 دلار قیمت گذاری شده، بسیار پایین و حدود یک دهم آن است. اما به هر حال، از دید مایکروسافت هر دوی این دستگاه‌ها مکمل یکدیگر بوده و دو روی یک سکه‌اند.

آژور کینکت برای اولین بار سال گذشته و در جریان کنفرانس بیلد مایکروسافت معرفی شده بود. در آن زمان گفته شده بود که این ابزار تشخیص حرکتی از همان سنسور تشخیص عمق به کار رفته در هولولنز 2 استفاده می‌کند و به علاوه ترکیبی از 7 میکروفون نیز برای تشخیص گفتار کاربر در نظر گرفته شده است.

ظاهراً شرکت مراقبت‌های بهداشتی Ocuvera در حال حاضر از آژور کینکت برای تشخیص به موقع سقوط بیماران در بیمارستان‌ها استفاده می‌کند. در عین حال، ممکن است بتوان از آژور کینکت برای نقشه‌برداری‌های فضایی و یا اضافه کردن مباحث رایانشی به فضای کاری استفاده کرد؛ یعنی تقریباً چیزی شبیه به Structure Core شرکت اکسیپیتال یا رویکردهای مشابهی که روز به روز در حال گسترش هستند.

یکی از مهندسین مایکروسافت به نام الکس کیپمن (Alex Kipman) که وظیفه هدایت هر دو تیم توسعه کینکت و هولولنز را بر عهده دارد در مورد ایکس باکس کینکت چنین گفته که: “ما در آن زمان برای استفاده از ابزارهایی مانند کینکت به سیگنال‌های زیادی از محیط پیرامون دسترسی نداشتیم تا بتوانیم وسایل سرگرمی کاربر را فراهم کنیم“. وی در ادامه نیز گفته: “اما امروز، به الکسا نگاه کنید که چه کارهایی انجام می‌دهد؟ این گونه دستیارهای هوشمند قادر به شناسایی افراد حاضر در محیط و همچنین تشخیص گفتار آن‌ها هستند. در واقع این ابزارها کارهایی را انجام می‌دهند که در سال 2010 می‌توانست انجام دهد.”

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع cnet
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar