حضور مایکروسافت در بازار خودروهای هوشمند!

حضور مایکروسافت در بازار خودرو
حضور مایکروسافت در بازار خودرو

به تازگی مایکروسافت در بیانیه ای اعلام کرده است که قصد ساخت خودروی هوشمند را ندارد و بجای ورود مستقیم به بازار خودروسازی، بر روی تکنولوژی ها و نرم افزارهای مورد نیاز خودروسازان تمرکز خواهد کرد و ساخت خودروها را به شرکت های خودروسازی واگذار می کند. هدف مایکروسافت ایجاد یک پلتفرم کامل و یکسان در میان همه ابزارهای هوشمند است. همان هدفی که از زمان توسعه ویندوز 10 در سر خود می پروراند.

یکی از مقامات بالا مرتبه‌ی مایکروسافت اعلام کرده است که با وجود میل باطنی برای تولید خودرو در این شرکت، این کمپانی قصد ندارد به صورت مستقیم وارد رقابت با شرکت های خودروسازی قدرتمند گردد و در مقابل به توسعه فناوری های ارتباطی بین خودرو و محیط اطراف می پردازد و آن را به خودروسازان ارائه خواهد کرد. بر خلاف شرکت های گوگل و اپل، طبق سخن پگی جانسون، رئیس بخش توسعه کسب و کار مایکروسافت، این شرکت هیچ دخالتی در طراحی خودرو ها نخواهد داشت و این امر را به طور کامل به شریک خودروسازی خود خواهد سپرد.

از نظر ما رویکرد مایکروسافت بسیار زیرکانه تر از دو شرکت دیگر است. ارائه نرم افزار و خدمات به شرکت های خودروسازی مستقل که خواهان سیستم های ناوبری پیشرفته هستند می تواند رشد سریع تری را برای این شرکت در پی داشته باشد. تصور کنید همانند محصولات فعلی مبتنی بر ویندوز 10، تمامی خودروها نیز به صورت یکپارچه و در تعامل با یکدیگر باشند. به این صورت می توان امنیت بسیار بالایی را در خیابان ها متصور شد. خودروهایی از جنس آینده که می توانند حضور یک دیگر را تشخیص داده یا قبل از برخورد با عابر پیاده و آسیب رساندن به آنها توقف کنند.

زمانی که از پگی جانسون در مورد توانایی مایکروسافت برای ایجاد سیستم عامل و بستر مناسب برای خودروهای هوشمند سوال شد، او چنین پاسخ را داد:

مطمئن باشید! خودروسازان زیادی به مایکروسافت رفت و آمد می کنند و طرح ها و ایده های جدیدی را مطرح می کنند. ما از بابت اعتماد آنها بسیار خرسند هستیم.

وی همچنین اشاراتی به ارائه کورتانا، آفیس 365، پلتفرم یکپارچه ابری برای خودروها نیز کرد.