فلای تودی

با لوکس ترین و گران ترین شطرنج های جهان آشنا شوید

شطرنج قرن‌هاست که لقب برترین بازی استراتژیک جهان را با اختلاف یدک می‌کشد. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، از بازیکنان مبتدی گرفته تا افراد حرفه‌ای، از این بازی لذت می‌برند. بر خلاف باور عمومی، آموختن شطرنج دشوار نیست. قوانین آن چنان ساده و ابتدایی است که حتی کودکان نیز به راحتی آن‌ها را یاد می‌گیرند. البته که حرفه‌ای شدن در این بازی مستلزم کسب تجربه بسیار زیاد در آن است.

هیچکس به قطعیت نمی‌داند که سرمنشاء این بازی به چه زمان و مکانی باز می‌گردد، اما محققان باور دارند که قدمت آن حداقل 1500 سال است. بسیاری خواستگاه شطرنج را کشور هند می‌دانند، در حالی که برخی محققان چین را به عنوان نقطه آغازین این بازی مشهور معرفی کرده‌اند. منشاء شکل‌گیری این بازی هر کجا که باشد، نکته مهم راجع به آن جذابیت فوق العاده‌اش می‌باشد که از گذشته تا امروز پابرجا بوده است.

برای انجام بازی شطرنج نیاز به یک صفحه شطرنج و مهره‌های آن خواهید داشت. برای انجام این بازی نیازی به هیچ چیز اضافه‌ای نیست؛ چرا که در شطرنج تنها مهارت بازیکن موثر است و تجهیزات کارایی خاصی ندارند. با این حال آن‌هایی که مایل به بازی با مجموعه‌ای لوکس هستند، گزینه‌های متعددی را پیش روی خود دارند. مردم ممکن است 50 یا حتی 100 دلار هم برای داشتن یک مجموعه شطرنج با کیفیت هزینه کنند، اما این اعداد هیچ سنخیتی با ارزش گران‌ترین مجموعه‌های شطرنج جهان ندارد! با ما در این مطلب از دیجی رو همراه باشید تا گران‌ترین مجموعه‌های شطرنج جهان را معرفی کنیم.

گران ترین شطرنج های جهان

مجموعه شطرنج کارولنژی چهاردهم
قیمت: 113 هزار دلار

با لوکس ترین و گران ترین شطرنج های جهان آشنا شوید

این مجموعه شطرنج فوق‌العاده را پیرو بنزونی ساخته است. او در این مجموعه، جنگ‌های قرن نهم که بین ترک‌های عثمانی و کارولنژی‌ها حادث شد را تصویر کرده است. هر مهره در این مجموعه مطابق با لباس‌های آن دوران تزئین شده و در ساخت آن‌ها از طلا و نقره خالص استفاده شده است. مجموعه شطرنج کارولنژی چهاردهم ظاهری گاتیک دارد و حجم جزئیات پیاده شده بر روی مهره‌های آن فوق العاده است. جدا از آنکه قطعات این مجموعه شکل و ابعاد استانداردی دارند، تمامی مهره ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مانند شخصیت‌های پادشاه، وزیر، فیل، اسب، رخ و سرباز واقعی به نظر برسند.

مجموعه شطرنج کارولنژی چهاردهم برای قرار گرفتن مهره‌ها، میز شطرنجی از جنس عقیق دارد که در طراحی آن نیز جزئیات فراوانی لحاظ شده است. بر این مجموعه دست‌ساز زیبا و لوکس، برچسب قیمتی 113 هزار دلاری خورده است. این مجموعه شطرنج در واقع به عنوان دست‌سازه‌ای زینتی ساخته شده است، اما مشخصاً می توان برای بازی کردن نیز از آن بهره جست.

مجموعه شطرنج جیم گرال
قیمت: 450 هزار دلار

با لوکس ترین و گران ترین شطرنج های جهان آشنا شوید

جیم گرال این مجموعه را در قالب سفارشی در سال 1972 طراحی نمود و حقیقتاً که این مجموعه، زیبایی محض است. وزن مهره های آن در مجموع حدود 500 گرم است و در ساخت آن‌ها از نقره خالص و طلای 14 عیار استفاده شده است. این قطعات دارای زیبایی‌شناسی منطبق بر قرن چهاردهم، لباس‌های آن دوران و جزئیات کامل هستند. صفحه شطرنج از چوب آبنوس ساخته شده و با نقره استرلینگ تزئینات آن انجام گرفته است و حتی جعبه آن نیز دست‌سازه‌ای زیبا و نفیس محسوب می‌شود.

به طور کلی، این مجموعه دارای ظاهری ظریف و زیباست و برای کسی که به صنایع دستی، چوب‌های خاص و جواهرات کمیاب علاقه‌مند باشد، بهترین صفحه شطرنج دنیا محسوب می‌شود. قیمت نسخه بازتولید شده این اثر که به صورت سفارشی و از روی شطرنج جیم گرال اصلی ساخته می‌شود، 450 هزار دلار است.

مجموعه شطرنج الماس سلطنتی
قیمت: 500 هزار دلار

با لوکس ترین و گران ترین شطرنج های جهان آشنا شوید

شرکت چارلز هالندر به فروش اجناس فوق العاده لوکس مشهور است و مجموعه شطرنج الماس سلطنتی نیز یکی از این اجناس است. هنرمند و جواهرساز فرانسوی برنارد ماکین مجموعه شطرنج الماس سلطنتی را به سفارش چارلز هالند طراحی نمود و این مجموعه ترکیب بی‌نظیری از زیبایی هنرمندانه و تجمل است. اگر صفت فاخر را برای توصیف این مجموعه بکار ببریم، باز هم حق مطلب ادا نمی‌شود. برای طراحی و ساخت دستی صفحه شطرنج و مهره‌های این مجموعه، نزدیک به 4500 ساعت زمان صرف شده است. به همین علت این مجموعه یکی از گران قیمت‌ترین مجموعه‌های شطرنج جهان است.

مهره‌های آن که ظاهری کلاسیک دارند از طلای سفید 14 عیار ساخته شده و با 9900 قطعه الماس سیاه و سفید با وزن مجموعا 186 قیرات تزئین شده‌اند. طلا و جواهرات به کار رفته در ساخت این مجموعه علت قیمت نیم میلیون دلاری آن است.

مجموعه شطرنج هنر جنگ
قیمت: 750 هزار دلار

با لوکس ترین و گران ترین شطرنج های جهان آشنا شوید

کتاب «هنر جنگ» سان تزو به عنوان رساله‌ای کامل در استراتژی نظامی محسوب می‌شود و همین موضوع به‌کارگیری مضامین و عنوان آن برای ساخت یک مجموعه شطرنج را تبدیل به گزینه‌ای ایده‌آل نموده است. ویکتور شارستین این اثر هنری بی‌نظیر  را که در ساخت آن از طلای خالص و جواهرات قیمتی استفاده شده، طراحی کرده است. ظاهر مهره‌های آن متاثر از تمدن آسیایی می‌باشد و هر یک از آن‌ها با یاقوت، زمرد، یاقوت کبود و الماس تزئین شده است. صفحه شطرنج که از جنس چوب درخت آبنوس است، خودش به تنهایی یک منظره بی‌نظیر است و پایه‌ها، لولاها، دسته و کلید آن نیز از طلا تراشیده شده و با سنگ‌های قیمتی تزئین شده است.

مجموعه شطرنج هنر جنگ همواره در بین گران ترین مجموعه‌های جهان قرار داشته است. هنگامی که برای فروش آن مزایده برگزار شد، پیشنهادات قیمت متعدد از تمامی قاره‌های جهان ارائه گردید. سازنده قیمت پایه 750 هزار دلاری را برای این مجموعه در نظر گرفته بود، اما قیمت پیشنهاد شده توسط برنده مزایده رقمی بسیار بالاتر از آن بوده است.

مجموعه شطرنج جواهرات سلطنتی
قیمت: 1 میلیون و 327 هزار دلار

با لوکس ترین و گران ترین شطرنج های جهان آشنا شوید

تمامی مجموعه‌های شطرنج معرفی شده در این لیست مقادیر قابل توجهی جواهرات، فلزات گران‌بها و مواد اولیه زیبا را در خود جای داده‌اند، اما قیمت هیچ یک از آن‌ها به اندازه گران‌ترین مجموعه شطرنج ساخته شده بر روی زمین نیست. مجموعه شطرنج جواهرات سلطنتی ظاهری شاهانه دارد و با دقت و ظرافت بسیار طراحی شده است و اجزای آن در میان طلا و جواهرات به کار گرفته شده در ساخت آن می‌درخشد. البته فارغ از زیبایی بی‌مثال این اثر هنری، حواشی شکل گرفته حول آن پس از رونمایی که به سرعت از کنترل خارج شد نیز قابل توجه است.

پس از اعلام تولید این مجموعه، موجی از تصورات غلط در اینترنت شکل گرفت که البته هنوز هم بخش زیادی از آن‌ها پابرجاست. خانه طراحی جواهرات سفارشی بودلز با همکاری جواهرات رویال، ساخت این مجموعه شطرنج زینتی را برنامه‌ریزی نمودند و برای اثبات حقانیت این برنامه، یکی از مهره‌ها (مهره پادشاه) را ساختند. این مهره جواهر نشان که از طلای 18 عیار ساخته شده و قطعات یاقوت بر روی آن کار شده بود، به تنهایی ارزشی برابر 60 هزار دلار داشت. اگر چه پیروی این اتفاق شایعاتی مبنی بر قیمت 133 هزار دلاری این مهره شکل گرفت و به تناسب آن قیمت کل مجموعه 9.8 میلیون دلار برآورد گردید.

بودلز این ابهامات را برطرف نمود و اعلام کرد که کل مجموعه شطرنج جواهرات سلطنتی با قیمتی معادل 1,327,515 دلار قابل سفارش است. از آنجا که این مجموعه به صورت سفارشی تولید می‌شود، تکمیل فرآیند ساخت و حمل آن حدوداً چهار ماه طول می‌کشد.

منبع moneyinc
مطالب پیشنهادی
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احسان
احسان
2 ماه قبل

خوبه

احسان
احسان
2 ماه قبل

خوبه