اپل دیگر با ارزش‌ترین کمپانی جهان نیست!

اپل، آمازون و ماکروسافت چند دهه است که جزو برترین و باارزش‌ترین کمپانی های جهان به شمار می‌روند. این غول‌های نرم افزاری و سخت افزاری بخش اعظم بازار گوشی‌های تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، رسانه و تجارت الکترونیک  را در انحصار خود دارند و در سال‌های اخیر توانسته‌اند صدها میلیارد دلار به ارزش خود بیفزایند. با پایان سال 2018  همه منتظر این بودند تا بدانند موفق‌ترین و باارزش‌ترین کمپانی در این سال کدام کمپانی بوده است. اما خبرها از یک نتیجه دور انتظار حکایت می‌کند.

در سال 2018 رقابتی دوجانبه بین شرکت‌های اپل و آمازون درگرفت تا به عنوان اولین کمپانی آمریکایی که به ارزش یک تریلیون دلار دست پیدا می‌کند نام خود را در تارخ ثبت کنند. از ابتدا به نظر می‌رسید که اپل به عنوان با ارزش‌ترین کمپانی جهان برنده این میدان باشد اما برخی تحلیل‌گران با در نظر گرفتن رشد سیصد درصدی آمازون از سال 2016 تاکنون حدس می‌زدند که آمازون گوی سبقت را از اپل خواهد ربود.

اما در دوم آگوست امسال، تنها چند روز پس از گزارش مالی سالانه اپل، این شرکت توانست به رقم یک تریلیون دلار دست پیدا کند. دقیقا یک ماه بعد، ارزش آمازون نیز به همین رقم رسید. اما از آن روز به بعد هر دو کمپانی با کاهش قابل ملاحظه‌ای در ارزش سهام خود روبرو شدند. در این مدت ارزش سهام اپل 32 درصد سقوط کرد و در پایان سال مالی به رقم 748 میلیارد دلار رسید. در همین زمان سهام آمازون نیز 27 درصد کاهش یافت و حالا ارزش این کمپانی 734 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

باارزش‌ترین کمپانی جهان در سال 2018

حال با پایان سال میلادی، این سوال پیش می‌آید که باارزش‌ترین شرکت تجاری جهان در سال 2018 کدام شرکت بوده است؟ شرکت مایکروسافت، غول نرم افزاری جهان اکنون ارزشی برابر با 780 میلیارد دلار دارد و در صدر باارزش‌ترین کمپانی‌های تجاری جهان، بالاتر از اپل و آمازون قرار می‌گیرد. این کمپانی در سال 2018 تبلت‌های Surface Go و تبلت‌های Surface Pro 6 (که در تصویر زیر می‌بینید) روانه بازار کرد و در این زمان مشارکت خود را در صنعت گوشی‌های همراه متوقف کرد. اما با این وجود توانست از رقبای بزرگ خود یعنی اپل و آمازون پیشی بگیرد و به باارزش‌ترین شرکت جهان تبدیل شود.

در پایان سال 2018 اپل دیگر باارزش‌ترین کمپانی جهان نیست

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع PhoneArena
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
نیما
1 سال قبل

خبر خوب بود اما تیترتون نه. ممنون