نما، بومی‌ترین سرویس نقشه و مسیریاب کشور رونمایی شد

همه ما سرویس های نقشه را به خوبی می شناسیم و در موقعیت‌های مختلف از آنها استفاده کرده‌ایم، از گوگل مپ گرفته تا سرویس مسیر یاب ویز که راننده‌ها را در خیابان‌های پر پیج و خم همرایی می‌کند. اما با این حال، همیشه جای یک سرویس کاملا بومی در کشور خالی بوده است، در حالی‌که بسیاری از کشورهای دنیا نقشه‌ها و مسیریاب‌های بومی خود را دارند و میلیون‌ها کاربران از آنها استفاده می کنند.

امروز در مراسمی رسمی با حضور اصحاب رسانه و دیجی رو، بومی ترین سرویس نقشه و مکان محور کشور با نام «نما» رونمایی شد، سرویسی که آمده تا با گوگل مپ و ویز رقابت کند و سالهای زیادی برای توسعه آن زمان گذاشته شده است.

در ابتدای مراسم آقای فیروزآبادی، مدیر شرکت «نما» در مورد پروژه توضیح داد و گفت:

امروز روز بسیار مهمی برای ماست، چرا که بعد از گذشت 6 سال و 1 میلیون ساعت کار بی وقفه، ما قصد داریم پروژه خود را افتتاح و از آن رونمایی کنیم.

ما به علت اینکه قصد داشتیم از سرویس های غربی از جمله گوگل مپ و ویز پیشی بگیریم، وقت زیادی صرف جمع آوری داده‌ها کردیم تا سرویس کاملی را عرضه کنیم. تا به امروز ایران دارای نقشه‌ی بومی گسترده‌ای نبوده است، در حالی که در کشورهای دیگر از جمله روسیه و چین این کار انجام شده و یاندکس و بایدو توانسته اند از گوگل پیشی بگیرند.

سرویس مکان محور نماسپس مدیر بخش داده‌‌های شرکت، آقای لطیفی در مورد برتری‌های نما توضیح داد و گفت:

بسیاری از سرویس‌های نقشه و مسیریاب، داده های خود را از سرویس های غربی و اصلی از جمله اوپن استریت مپ می‌گیرند و داده های زیادی از خود ندارد، اما ما در پروژه نما، داده‌ها را تولید کردیم و رو به بومی سازی آنها آوردیم؛ داده های هندسی توسط اپراتور های و داده های توصیفی نیز به وسیله برداشت های میدانی و … جمع‌آوری شده‌اند، به طوری‌که اماکن مهم، خیابان‌ها و … به صورت محله به محله و میدانی توسط نیروی انسانی خود ما گرد‌آوری شده است. هیچ داده‌ای در نما وجود ندارد که از سرویس‌های غربی گرفته شده باشد و همه اطلاعات به صورت بومی تولید و در نما قرار گرفته است.

وی در ادامه در مورد جزییات داد‌ های جمع آوری شده در نما توضیح داد که در تصویر پایین می توانید آن را مشاهده کنید.

نما، بومی‌ترین سرویس نقشه و مسیریاب کشور رونمایی شدنما یک سرویس مکان محور است که قابلیت های جالبی دارد و بررسی های اولیه نشان می‌دهد که حرفهای زیادی برای گفتن خواهد داشت. داده ها و آدرس ها با جزییات بسیار زیادی در نما ثبت شده، به طوری که حتی پلاک خانه ها نیز در کوچه و خیابان ها مشخص است. بخش جستجو نیز به صورت کاملا حرفه ای عمل می کند و اینطور که مدیران نما مدعی شده‌اند، بسیار پیشرفته تر از گوگل مپ است.

قابلیت‌های زیادی از جمله مسیریاب، پیدا کردن اماکن و قابلیت های جالب و منحصر به فردی مانند پیدا کردن نزدیک ترین اماکن و ادارات در حوالی آدرس مورد نظر، در نما جای گرفته و کاربران می توانند از طریق وب سایت و اپلیکیشن از این سرویس استفاده کنند.

نما این امکان را به توسعه دهندگان می‌دهد تا بتوانید از طریق رابط های برنامه نویسی از داده های نقشه استفاده کنند و رو به استفاده از اطلاعات بومی بیاورند. در همین رابطه آقای فیروزآبادی در سخنان خود گفت:

هزینه استفاده از سرویس‌های نقشه‌ی گوگل بسیار بالاست و محدودیت هایی از جمله تحریم‌ها باعث می‌شود توسعه دهندگان از جمله تاکسی یاب های اینترنتی با مشکلات بسیاری روبرو شوند. اما هزینه خدمات رسانی نما بسیار پایین بوده و داده ها بومی و بسیار کامل‌تر هستند. از همین رو توسعه دهندگان می توانند از طریق رابط های برنامه نویسی از نما استفاده کنند.

وی همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی افزود:

کسب و کارها نیز می توانند آدرس خود را در نقشه ثبت کنند، همانطور که می دانید امکان ثبت رسمی آدرس در گوگل وجود ندارد، چرا که این شرکت ایران را مورد تحریم قرار داده است، اما در نما محدودیتی برای ثبت اطلاعات نیست و کسب و کارها می توانند به راحتی آدرس مورد نظر خود را ثبت کنند.

هم اکنون نما از طریق وب سایت این سرویس به نشانی namaa.ir و نسخه‌ی آزمایشی اپلیکیشن در سیستم عامل اندروید در دسترس است و نسخه نهایی اپ این سرویس مکان محور نیز به زودی منتشر خواهد شد. برای دانلود اپلیکیشن نما می توانید به وب سایت آن مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است، شرکت نما قول داده که در سال جاری و به زودی قابلیت‌های جدیدی از جمله، نمایش ترافیک، جستجوی صوتی و … را به سرویس خود اضافه کند و همچنان برافزایش قابلیت‌های جدید به نما ادامه دهد.

به زودی بررسی اپلیکیشن اندرویدی نما در دیجی رو قرار خواهد گرفت.

منبع تهیه شده در دیجی رو
مطالب پیشنهادی
guest
10 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها