فلای تودی

ناسا برای اولین بار وجود آب در سراسر کره ماه را تأیید کرد!

روز گذشته در خبری غافلگیر کننده اعلام شد که ناسا سرانجام توانسته به کمک تلسکوپ سوفیا (SOFIA) برای نخستین بار وجود مولکول‌های آب در سطح کره ماه را تأیید کند. تا پیش از این تصویر می‌شد که آب در صورت وجود روی کره ماه، به مکان‌های در سایه و سرد این کره محدود باشد و به واسطه نبود جو پایدار برای جلوگیری از ورود اشعه‌های خورشیدی، امکان وجود آب در قسمت روشن آن وجود ندارد. اما کشف جدید نشان می‌أهد که امکان دارد این مایع حیاتی برای انسان، در تمام سطح ماه توزیع شده باشد.

مشاهدات قبلی از سطح ماه، به واسطه بازتاب نور خورشید در بخش‌هایی از این کره، شواهدی از وجود آب را کشف کرده بودند اما دانشمندان به طور قطعی نمی‌نوانستند تشخیص دهند این بازتاب مربوط به آب (H2O) است یا از مولکول‌های هیدروکسیل (HO) ناشی می‌شود. اما حالا با استفاده از تلسکوپ سوفیا که روی یک هواپیمای بوئینگ 747 اس پی نصب شده و با پرواز در ارتفاع بسیار زیاد داده‌های خود را جمع‌آوری می‌کند، محققان توانستند طول موج نور بازتابیده شده از سطح ماه را اندازه‌گیری کرده و وجود آب را اثبات کنند.

وجود آب در کره ماه

وجود حجم بالای آب در سطح کره ماه مسئله بسیار مهمی است و می‌تواند روی سفرهای فضایی انسان به این سیاره تأثیرگذار باشد. در واقع، آب در فضا یک ماده گران‌بها و ارزشمند است که می‌توان از آن هم برای آشامیدن، هم برای تأمین سوخت راکت از طریق جداسازی اتم‌های هیدروژن و اکسیژن و هم برای استفاده از اتم‌های اکسیژن آن برای تنفس استفاده کرد.

سازمان فضایی ناسا قصد دارد در سال 2024 یک فضانورد زن و یک فضانورد مرد را در قالب پروژه “آرتمیس” به کره ماه بفرستد و شاید بهترین راه برای اثبات وجود آب، انجام حفاری توسط این فضانوردان باشد. اما به هر حال، تأیید وجود این ماده قبل از ارسال فضانوردان می‌تواند امیدواری‌ها را به امکان استقرار انسان در ماه بسیار بیشتر کند.

منبع theguardian
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها