دیجی قلم؛ زندگینامه پیر امیدیار، موسس و مالک ایرانی وب سایت ebay

در این قسمت از دیجی قلم نگاهی خواهیم داشت به زندگینامه پیر امیدیار، اقتصاددان ایرانی-آمریکایی که توانست وب سایت خرید و فروش موفق ebay را تأسیس کند و در این عرصه برای خودش امپراطوری دست و پا کند. در زمان حال انسان‌هایی که ایده دارند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند موفق خواهند شد زیرا زمان از آن چه که فکر می‌کنید سریع‌تر حرکت می‌کند و برای موفق شدن باید عجله کرد. با دیجی رو همراه باشید.

خلاصه ی زندگی پیر امیدیار

سال 1988 میلادی بود که پیر از دانشگاه Tufts در رشته‌ی علوم کامپیوتری فارغ التحصیل شد و در همان زمان برای کمپانی‌های اپل و مکینتاش قبل از این که ebay را پایه گذاری کند کار می کرد. اواخر سال 1998 میلادی بود که ebay حدود 2.1 میلیون کاربر داشت و 750 میلیون دلار در آمد کسب می‌کرد.

اوایل زندگی پیر

پیر مراد امیدیار 21 ژوئن سال 1967 در شهر پاریس کشور فرانسه به دنیا آمد. وی در همان دوران کودکی به دلیل تغییراتی در شغل پدرش مجبور به مهاجرت به شهر مریلند در ایالات متحده‌ی آمریکا شد و همین آغاز ماجرایی شگفت انگیز برای این کودک پر درخشش بود. وی تنها 14 سال سن داشت که برنامه‌ای برای فهرست کتابخانه‌ی مدرسه‌اش نوشت و این اولین برنامه نویسی پیر به حساب می‌آمد. سال 1991 بود که وی با دوستان خودش کمپانی Development Corp را پایه گذاری کرد که بعدها نامش به eShop تغییر یافت و نهایتاً در سال 1996 توسط مایکروسافت خریداری شد.

دیجی قلم؛ زندگینامه پیر امیدیار، موسس و مالک ایرانی وب سایت ebay

تولد ebay

ebay که یک شرکت بسیار قوی و گسترده در زمینه‌ی خرید و فروش و همینطور حراج به حساب می‌آید در تابستان سال 1995 متولد شد. پیر امیدیار برای وب سایت شخصی خود شروع به کد نویسی کرد و نامش را Auction Web گذاشت. هدف وی این بود تا افراد بتوانند در این صفحه لوازمی که می‌خواهند به حراج بگذارند را لیست کنند. بعد از گذشت مدتی این وب سایت پر شد از خریداران و فروشندگانی که ماهانه برای استفاده از ebay به قیمت 25 سنت تا 2 دلار هزینه می‌کردند تا بتوانند اجناس خود را به فروش برسانند. (حق عضویت)

پیر در آن زمان برای شرکت General Magic کار می‌کرد و با مشاهده‌ی رشد وب سایت خودش تصمیم گرفت تا تمرکز خودش را بر روی کار شخصی‌اش بگذارد. در سال 1998 ebay را همه می‌شناختند و تبدیل به یکی از بزرگترین وب سایت‌ها در این زمینه شده بود و در کشورهایی از قبیل کانادا، استرالیا و … شعبه داشت و فعالیت می‌کرد، این وب سایت دیگر جهانی شده بود و میلیون‌ها دلار سود به همراه داشت.

موفقیت تجاری

زمان در حال گذر بود و ebay بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت. وب سایت آمازون متوجه خطر شده بود و به همین دلیل پیشنهادات زیادی را برای خرید ebay ارائه می‌کرد. در ژانویه سال 2000 بود که پیر امیدیار کمی از ebay فاصله گرفت و خود را درگیر پروژه‌ی جدیدی به نام ePeople کرد. (یک بازار آنلاین برای پشتیبانی فنی)

او بعدها یک شرکت بشر دوستانه به نام Omidyar Network را نیز تأسیس کرد.

زندگی شخصی

پیر با Pamela Wesley ازدواج کرد و دارای سه فرزند می باشد.

دیجی قلم؛ زندگینامه پیر امیدیار، موسس و مالک ایرانی وب سایت ebay

نظر شما درباره ی این کار افرین ایرانی چیست؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع biography
مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
2 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
خشیار
خشیار

درود
پیر هست یا پیِر؟
ایشون باعث افتخار ایران هستند

ناشناس
ناشناس

عالی