روسیه «اسنودن» را به عنوان هدیه‌ای به ترامپ به آمریکا باز می‌گرداند!

بنا به گزارش خبری NBC News، مقامات رسمی روسیه احتمال برگرداندن ادوارد اسنودن به آمریکا را برای تقویت روابط سیاسی این دو کشور با رئیس جمهوری ترامپ اعلام کرده‌اند. در این گزارش به طور مستقیم به اسم اسنودن اشاره نمی‌کند ولی بیان می‌کند شهروند آمریکایی که توانایی آنالیز اطلاعات کامپیوتری و هوشمند را دارد به عنوان اضافه کردن چاشنی به روابط سیاسی این دو کشور به دولت جدید آمریکا برمی‌گرداند. قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ اسنودن را «خیانت‌کار» نامیده بود و گفته بود وی برای پا دراز کردنش اعدام باید بشود!

در حال حاضر مشخص نیست که آیا اسنودن به آمریکا باز گردانده می‌شود یا خیر؟! ادوارد اسنودن «یکی از مسئولان رسمی سابق NSA» در ژوئن سال 2013، یک ماه بعد از در اختیار گذاشتن مدارک محرمانه و جاسوسی آمریکا به روزنامه‌نگاران گلن گرینوالد، لورا پویترس و روزنامه‌های اصلی دنیا از هنگ‌کنگ به مسکو رفت. با انتشار این مدارک، که درباره جاسوسی دولت آمریکا از تمام شهروندان آمریکایی و شهروندان کشورهای دیگر بود، شوک بزرگی به مردم آمریکا و دنیا وارد کرد. وی توانست 1 سال از دولت روسیه پناهندگی بگیرد و بعد از آن توانست برای سه سال دیگر این پناهندگی را تمدید کند. به نظر می‌آید زمان پناهندگی اسنودن در حال تمام شدن است و وی به دنبال گرفتن پناهندگی از کشور ثالثی می‌باشد زیرا وی پاسپورت و شهروندی آمریکا را از دست داده است.

بن ویزنر «وکیل اتحادیه‌ آزادی‌های مدنی آمریکا» در مصاحبه‌اش با NBC News گفت: تیم اسنودن تا به حال اعلامیه‌ای از دولت روسیه درباره این امر نگرفته‌ است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. به علاوه سخنگوی رئیس جمهور روسیه «ولادیمیر پوتین» احتمال بازگردندان اسنودن به آمریکا را مهمل دانسته است. با این وجود اداره قضایی آمریکا تایید کرده که در حال بررسی پرونده ادوارد اسنودن است که برای انجام رساندن این پرونده احتیاج به بازگرداندن وی به خاک آمریکا را لازم دانسته‌اند. اسنودن به اتهام سرقت مدارک دولتی آمریکا و نقض قانون مربوط به جاسوسی Espionage Act of 1917 محکوم شده است که اگر جواب دادگاه مثبت باشد وی به حداقل 30 سال زندان محکوم خواهد شد.

بعضی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند دولت روسیه با تمدید 2 سال دیگر پناهندگی اسنودن موافقت کرده است. ماه گذشته نیویورک تایمز در گزارشی از قول ماریا زاخاروف «سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه» نوشت که با تمدید پناهندگی وی موافقت شده است. زاخاروف گفت:

خبر برگرداندن اسنودن به عنوان هدیه‌ای به دولت جدید ترامپ از مایکل مورل «سرپرست ارشد CIA» به بیرون درز پیدا کرده است.

به غیر از خبرهای منتشر شده درباره وی، روز گذشته اسنودن در حساب کاربری خودش اعلام کرد هیچ وقت با دولت روسیه همکاری نداشته است؛ با وجود اینکه بسیاری از منتقدان وی در ایالات متحده او را به همکاری با دولت روسیه متهم می‌کنند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع theverge
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها